Yeni Konular

Sağlık Açısından Faydalı Yiyecekler

saglik_acisindan_faydali_yiyecekler

Kadınların korkulu rüyası olan bazı yiyecekler denince aklımıza hamur işleri,çikolata, biftek, kızarmış patates veya hamur işleri gelir.Kilo aldırdığı için korktuğumuz besinleri kontrollü biçimde kullanmamız ve istifade etmemiz de
mümkün.

Hamur işleri: Yıllardır hamur işleri, kilo aldırdığı için yemekten kaçarız. Fakat, hamur işleri gerçekten kalsiyum, potasyum ve lif gibi ürün açısından faydalı.Tam tahıl ya da karbonhidrat zengini olan  hamur işleri oldukça vitamin içeriyor.Ayrıca, pişmiş hamur işinin yanına brokoli, mantar, soğan ya da antioksidan bakımından zengin domates ilave ederk daha sağlıklı bir menü yapabilirsiniz.

Biftek eti: Kırmızı et ve işlenmiş et yemekle artan kanser riski ve kardiyovasküler hastalıklar arttığı söylenir.Ama belli miktarda tüketilen yağsız biftek, sağlığınız için gerçekten faydalı olur.Yağsız et, büyük bir B6, B12 vitamini, selenyum, çinko, potasyum ve diğer birçok gerekli vitamin ve besin kaynakları içerirler.

Patates: Biftekten oluşan akşam yemeğinizi bir tabak kızarmış patatesle tamamlıyabilirsiniz. Bu nişastalı patateslerin, sağlıklı oranda karbonhidrat içerdiğini bilmemiliyiz. Ayrıca patateste C vitamini, lif, protein ve gibi gerekli besinler ile bir muzdan daha fazla potasyum içerir

Kırmızı biber: Herkesin kırmızı biber için çeşitli yemek tarifleri vardır.Kırmızı biberin içerdiği sağlıklı maddeleri kimse bilmez.Biberler ve kırmızı biberde bulunan kapsaisin maddesi, termojenik bir etki içerir. Yani  biberleri yedikten sonra 15-20 dakika boyunca vücudunuz ekstra kalori yakıyor. Ayrıca, biberi yavaş yavaş yemeniz halinde midenizin dolu olduğu şeklinde bir mesaj beyninize iletiliyor ve böylece aşırı yemekten korunmuş oluyoruz.

Kırmızı biberin rengi, içindeki temel içerik olan ve gerekli vitamin ile besinlerle dolu olan domatesten geliyor. Domates aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan, erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 35′ e kadar azaltan likopen içeriyor..

Çikolata: Yemekten sonra  biraz çikolata yemenin zararı yoktur. Flavanol ve antioksidan içeren kakao, kan basıncını düşürerek ve insülin direncini artırarak, kan damarlarındaki hücrelerin fonksiyonunu düzenleyerek ve HDL kolesterolü artırarak kalp sağlığını destekliyor. Alman araştırmacılara göre, kakao içenlerde kalp hastalığından ölüm riski yüzde 50 oranında azalıyor.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir