Yeni Konular

Sahte Bal Hakiki Baldan Nasıl Ayırt Edilir

Hiç bir zaman dinmiyor ki yurdum insanının zengin olma hadisesi… Artık Bal satmak için kanal açan ve parasına para katan bu satıcılara karşı dikkat etmek gerekir. Uzmanlar biz bile balı tesbit etmek için deneyler ve testler yapmadan anlayamıyoruz dediler. Ancak burada Tübitak tarafından yapılan başka bir proje açığa çıktı. 

 

TÜBİTAK yarışmasında bu projeyle derece alan öğrencilerin 20 liraya mal ettiği sistem, balların ışığı kırma özelliklerine göre yapay olup olmadığını belirliyor.

Okulun 10. sınıf öğrencileri İlayda Ezgi Zengin ile Tuğçe Şahin’in geliştirdikleri “Balların Işığı Kırma Özeliklerine Göre Ayırt Edilmesi” projesiyle, son dönemde tartışma konusu olan “doğal bal-yapay bal” ayrımı rahatlıkla gerçekleştiriliyor.

Sahte Bal Hakiki Baldan Nasıl Ayırt Edilir
Sahte Bal Hakiki Baldan Nasıl Ayırt Edilir

TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmasında Samsun bölge ikincisi olan proje, bala yönlendirilen lazer ışığının kırılıp kırılmaması esasına göre balın doğal olup olmadığını belirliyor.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Tuğçe Şahin, çalışma şeklini şöyle anlattı:

“Yapay ve doğal balı, kare kapların içine koyduk. Çünkü ışığın mercek etkisi yapmaması gerekir, bu nedenle yuvarlak ve silindir kaplar kullanmadık. Küp kabın kullanılması deneye büyük yarar sağladı. Kapların içindeki doğal bal ile yapay balı lazer ışığına maruz bıraktık. Işığın, karşı tarafa yerleştirdiğimiz kağıt üzerinde sapma değerlerini hesapladık. Yapay balda sapma değerlerinin daha fazla olduğu gördük. Araştırmalarımıza göre yapay baldaki glikoz oranı doğal bala oranla daha fazla. Bu yüzden iki balı kıyasladığımızda hangisi ışığı daha fazla kırıyorsa o bala yapay bal diyebiliyoruz.”

İlayda Ezgi Zengin ise projeyi daha da geliştirmeyi düşündüklerini kaydetti.

Projeye danışmanlık yapan biyoloji öğretmeni Turgay Tuncer ise projeyle yapay ve doğal balı ayırt etmeyi planladıklarını vurgulayarak, “Işığı kullanarak bunu yapabileceğimizi ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmada olumlu sonuç aldık” dedi.

 

Sahte ve Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

Bunun için çıkan haber videosunu izleyebilirsiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir