Yeni Konular

Salatalığın Muhteşem Faydaları ?

c1698e2724b9ffa234f0d5267aca9aa0Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık hem sağlık hem de günlük hayatta bize ne tür faydaları olabilir diyebileceğinizi duyar gibiyim! Evet işte salatalığın faydaları…

 1. Salatalık, vücudumuzun ihtiyacı olan çoğu vitamini içerir. Bir salatalık da B1, B2, B3, B5, B6, Folik Asit, C, Kalsiyum, Demir, Mağnezyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko gibi madenler ve vitaminler bulunur.
 2. Salatalığın 90%’ı su olduğu için vücudumuzun su ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynar.
 3. Üzerinize bir rehavet çöktüğünde, soğuk ve sıcak içecekleri kenara bırakın ve bir salatalık ısırın. Salatalık bir B vitamini ve Karbonhidrat deposudur. Yediğinizde saatlerce dinmeyecek yorgunluğunuzu ortadan kaldırır.
 4. Banyodan çıktığınızda aynanızın buğulanmasından şikayetçi misiniz? Bir salatalık soyun dilimleyin ve aynanızı ovun. Hem buğulanma gidecek hem de pırıl pırıl bir aynanız olacak ve mis gibi kokacaktır.
 5. Böcekler ve haşereler bahçenizi ya da saksıda bitkilerinizi mi mahvediyor? Alüminyum tabağa ya da folyoya salatalıklarınızı dilimleyip koyun, bahçenizin ortasında bir yere yerleştirin. Saksılarınız için birkaç dilimi toprağın üzerine alüminyum folyo ya da tabağa yerleştirin. Tüm mevsim boyunca haşerelerden kurtulun. Salatalıktaki kimyasallar alüminyum folyo ya da tabakla etkileşecek, insanların algılayamadığı ama böcek veya haşereleri deli eden bir koku yayarak onların ortadan kaybolmasını ve yaklaşmamasını sağlayacak.
 6. Hanımlar, sokağa çıkmadan önce ya da denize / havuza girmeden önce belli bir süre selülitlerinizden kurtulmak ister misiniz? Selülitli bölgenizi birkaç dakika salatalık dilimleriyle ovun. Salatalıktaki fitokimyasallar selülitli bölgenizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlar, dış tabakayı sıkılaştırarak  derinizin gerilmesini sağlar ve selülitlerin görüntüsünü azaltır. Ayrıca kırışıklıklara da iyi gelir. ( Göz, alın ve kaş bölgeleri için )
 7. Başınız mı ağrıyor ? Kurtulmak ister misiniz ? Yatmadan önce birkaç dilim salatalık yiyin ve uyandığınızda dipdiri, baş ağrınız olmadan uyanın. Salatalık, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, glikoz, B vitamini ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim tüm sorunlarınız yok eder.
 8. Özellikler perhiz ve diyet yapanlar, açlık dürtünüzü yok etmek ve ortadan kaldırmak ister misiniz ? Bol bol salatalık yiyin.
 9. Evinizde ayakkabı boyanız mı bitti ? Taze dilimlenmiş bir salatalık ile ayakkabılarınızı ovalayın. İçerdiği kimyasallar ayakkabılarınıza hem harika görünen bir pırıltı verir hem de deriyi su geçirmez hale getirir.
 10. Evinizde gress yağı yok ve kapılarınız gıcırtımı yapıyor ? Bir dilim salatalık soyup gıcırtı yapan kapı ve pencerenize sürtün ( sürtünme yapan yerlere menteşenin dışına değil ) gıcırtı kesilecektir.
 11. Kendinizi gergin, bitkin ve yorgun mu hissediyorsunuz ? ( Özellikle ders çalışan okuyan öğrenciler , yeni doğum yapmış anneler ve diğer herkes ) Bir tas kaynar suyun içine bir bütünsalatalığı soyup ince dilimler halinde keserek koyun. Tası da bulunduğunuz odada müsait bir yere koyun. Salatalıktaki kimyasallar ve diğer besinler kaynar suyun içine girince tepki gösterirler  ve suyun buharı ile birlikte bulunduğunuz odaya yayılır, ardından nefis bir aroma yayarlar. Bu aroma sizin tüm gerginliğinizi ve yorgunluğunuzu alarak sakin kişiliğe dönmenizde yardımcı olur. Özellikle okuyan öğrenciler bunu denemeli.
 12. Yemek yediniz ve etrafınıza ağzınızda kötü kokular yayıyorsunuz. Üzülmeyin salatalıkta faydası var. Bir salatalık soyup dilimini alıp dilinizle damağınıza yerleştirin ve en az 30 – 35 saniye öyle tutun. Ağzınızda kötü kokulara neden olan bakterilerin fitokimyasallar sayesinde ölmesi ve yok olması ile bu dertten kurtulmuş olacaksınız. ( Soğan – sarımsak kokusu konusunda emin değiliz. Ama bunu da siz deneyebilirsiniz. )
 13. Evinizi, lavabonuzu çevreye zarar vermeden temizlemek ister misiniz? Bir dilim salatalık soyun elinize alın temizlemek istediğiniz yeri ovun. Sadece yılların birikimi lekeleri kirleri temizlemekle kalmaz, ayrıca güzel bir parıltı verir. Bunun yanında elleriniz de o deterjan ve kimyasalların verdiği zararlardan kurtulmuş olur.
 14. Kalemle yazarken bir hata yaptınız ama silginiz yok. Hemen salatalık kabuğunu alıp yavaş ve nazikçe silmek istediğiniz yazıya sürtün. Boya kalemlerinde ve keçeli kalem yazılarında da oldukça yararlı. ( Bilirsiniz bazen çocuklar duvarları yazmayı, çizmeyi çok severler ve resimler yaparlar. O bölgelerde de deneyebilirsiniz. )
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir