Yeni Konular

Şanlıurfa’da Nerelere Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır, Ne Yapılır

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’nın tarihi yapılan kazılarda elde edilen bilgilere göre MÖ 9000 li yıllara dayanmaktadır.  Günümüze kadar tarih boyunca; Sümer, Hitit, Asur, Pers,  Makedonlar, Roma ve Bizans gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmış zangin bir tarihe, uygarlığa ve kültüre sahiptir. Tarihte Ur, Urelkeldaniyn, Edessa, Kaliroe gibi isimleri olmuş son olarak Urhai adı ile kalmış ve Osmanlı döneminde Urfa olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca Şanlıurfa bir çok peygamberin yaşadığı, uğrak yeri olduğu veya kavimiyle gelip yeni bir kültür oluşturduğu topraklara sahip olmuştur. Bu nedenle Şanlıurfa’ ya peygamberler şehri de denmektedir. Bu kadar zengin bir geçmişe ve farklı uygarlıklara sahip peygamberler şehrine yolunuz düştüğünde, bir tarih gezisi planladığınızda gidilecek tarihi, kültürel, tursitik yerleri sizler için inceledik.

 

Şanlıurfa’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

2015-09-10_095548

Göbekli Tepe; Urfanın 20 km dılında bulunan Göbekli Tepe’nin tarihi mö 9600 yıllarına dayanmaktadır. Bu tarij İngiltere’ de bulunan stonehenge ve Mısır piramitlerinden 7200 yıl daha öncesine dayanmaktadır. Göbeklitepe’ de tarihin ilk ve en büyük tapınaklarının kalıntıları bulunmaktadır. Bu tapınaklar şnşa edildikten bir süre sonra insanlar tarafından toprakla kapatılılmış ve tarihin sayfalarına gömüülmüştür.  Bu bölge aynı zamanda bugday tanelerinin bulunduğu ve MÖ 9 yy da buğday ekilip biçildiğini ve yerleşik hayata geçtiklerini  kanıtlamaktadır. Mağara ve çevre duvarlar üzerinde taştan hayvan figürleri günümüzde sağlam olarak durmaktadır.Bu kadar eski bir tarihe sahip ve önemi çok fazla olan bu kalıntıları mutalaka görmmeli ve zamanın imkanlarıyla yapılan devasa tapınakları incelemelisiniz.

2015-09-10_095629

Urfa Kalesi; MÖ 2000 yıllarında yapıldığı bilinen kale, iç ve dış kale olarak iki bölümden meydana gelmektedir. Dış kale 4 kapılı ve daha büyük bir kale iken iç kale nispeten daha küçük ve 25 adet burca sahiptir. İki adet büyük sütunu hala ayaktadır. Bu sürunların Hz İbrahim peygamberin ateşe atılırken kullanılan mancınığın ayakları olarak kullanıldığı şehir efsanesidir. Kale etrafında kırk mağara olarak bilinen bölgede yer alan evlerin her birinin mağarası vardır. Kalenin ayakta kalan iki kapısı ve bir sütunu günümüzde ziyaret edilebilecek kalıntılardır. Mutlaka gezilip görülemsi gereken yerlerdir.

2015-09-10_095702

Balıklı Göl; Bu göl Hz. İbrahim’in  Urfa Kalesinin şehre bakan yerinden mancınıkla ateşe atılması sırasında ateşin suya, odunların balıklara döüşmesi ile oluşan Halil – ül Rahman gölü ile, Hz İbrahim’in peşinden kendini ateşe atan dönemin zalim imparatoru Nemrut’ un kızı Zeliha’nın düştüğü yerin göle dönüşmesiyle oluşan Aynzeliha gölünün birleşmesi ile oluşmuş kutsal göldür. Bu gölün balıkları kutsal olduklaırndan  asla yenilmez, göl çevresinde yer alan tarihi dokulara sahip binalar ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

2015-09-10_095736

Halfeti Antik Kenti; Urfanın batısında yer alan Halfeti ilçesinin siyal gül bitkisinin yetiştiği bir bölgedir. Bölgeye sulama projesi kapsamında yapılan baraj nedeni ile taş mimarisi ile yapılmış olan evlerinin ve yapılarının bulunduğu antik kentin büyük çoğunluğu baraj suları altında kalsa da , baraj yapımından sonra bir kısmı sular altında kalmış, suyun üzerinde olan bir çok mimari yapı bulunmaktadır. Bu bölgeyi gezebilmek adına tekne kireleyıp eski halfeti ile yani halfeti birleşim yerine gidebilir ve gezebilirsiniz.

2015-09-10_095810

Selaaddin Eyyubi Cami; 452 yılında baş piskopos Nona tarafından yapılmış St. Yuhannes  kilisesinin üzerine yapılmış Selçuklu mimarisinin ve kilise yapısının izlerini taşıyan tarihi camidir.Kiliseden camiye çevrilmesinden sonra  bir süre boşta kalmış, elektrik santal odası olarak kullanılmış ve sonrasında restore edilerek  cami olarak kullanılan bu yapı kiliseden çevrildiği için sütun başlarında bulunan haç işaretli kartal başları ve  bir çok alanda yer alan dini semboller sıva ile kapatılmıi kilisenin geniş alanları cemaat yeri olarak kullanılması için dizayn edilmiştir. Tarihi yapısı bve kiliseden camiye çevrilemsinden dolayı cami kilise belirtilerinin yer aldığı bu cami mutlaka görülmelidir.

2015-09-10_095904

Ulu Camii; Urfa şehir merkezinde yer alan en eski camidir. Tarihi ms 400 lğ yıllara dayanmaktadır. Kırmızı kiremitlerden inşa edilmesinden dolayı tarih boyunca kızıl kilise olarak bilinen yapının yerine  1100 yıllarında Ulu cami inşa edilmiştir. Büyük bir kubbesi ve küçük 6 kubbeden oluşan, 2 minareye sahip Ulu cami kilisenin çan kulesi olarak kullananılan sekizgen kulesi restore edilerek minare haline getirilmiştir. Kilseden dönüştürülmüş ve en eski cami olma özelliği bulunan Ulu Camiyi mutlaka ziyeret etmeli ve tarihe tanıklık etmelisiniz.

2015-09-10_100008

Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Mevlid-İ Halil Camii; Urfa da bulunan Mevlid – i Halil Cami avlusunda bulunan mağara, Hz İbrahim dünyaya geldiği yerdir. Dönemin zalim imparatoru gördüğü rüya üzerine o yıl doğan çocukları katlettiği için Hz İbrahim bu mağarada dünaya gelmiş ve 7 yaşına kadar bu mağara da yaşamıştır. Mağara içerisinde çıkan suyun şifalı olduğu ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Hem Hz. İbrahimin doğduğu mağarayı hem de şifalı suyu görmek için mutlaka Mevlid – i Halil Cami ve avlusundaki mağara görülmelidir.

2015-09-10_100053

Harran Evleri; Harran Evleri bindirme yapı tekniği ile inşa edilmiş kubbe şeklindeki tavanları ile geçmişi mö 5 yy kadar dayanmaktadır. Harran ovasında çöl iklimin yaşanması nedeniyle ahşap ve ağaş olmaması ve çokca kiremit bulunmasından dolayı taş yapı olarak inşa edilmiştir. Kiremitler arası,içi, dışı balçık ile sıvanmasından dolayı çok sağlam olan evlerin iç ortamı  yazları serin kışları ılık olmaktadır. Harran evlerinden biri devlet tarafından restore edilerek Harran Kültür Evi olarak zişyaretçilere açılmıştır. Urfaya yolunuz düşmöeis halinde mutlaka gidip görmelisiniz.

 

 Şanlıurfa’da Nerede Kalınır, Konaklanır ?

Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel geçmişi, inaç turizmi açısından önemli yapıları,çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapması nedeniyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler için; devlet konuk evleri, misafirhaneler, öğretmen evleri, butik oteller, kiralık evler, kiralık odalar, orta ve lüks otellerin yanı sıra 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Bütçenize uygun olan konaklama seçimini yaparak istediğiniz bir konaklama sağlayabilirsiniz.

 

Şanlıurfa’da ne yenir ?

Şanlıurfa mutfağı ülkemizin en zengin mutfakları arasındadır.  Yemek kültürü ve yemek çeşitliliği bakımında çok fazla alternatif yekem şansınız olduğundan Urfa’da kesinlikle aç kalmassınız.

2015-09-10_100158

Ciğer Kebabı; Şehir insanı kahvaltı olarak sabahları çiger kebabı yemektedir. Kuzu karaciğerinden yapılan ciğer kebabını, soğan salatası, isot ve ekmekle yiyerek kahvaltı yapıyor. Sizde mutlaka bu kahvaltı türünü denemelisiniz.

2015-09-10_100241

Urfa Kebabı; Şanlıurfa yöresine ait bir kebap türüdür. Adana kebabına benzerlik gösterse de içine karıştırılan soğan v eisot ile çok farklı bir lezzet elde edilir. Özellikle  tere yağ veya zeytin yağı ile yapılmış olan urfa kebapları çok muhteşem olmaktadır. Soğan salatası, meyhane ( kırmızı bulgur ) pilavı, pişmiş antep biberi, domates ve yanında bir tabak isot ile ikram edilen bu kebap mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

2015-09-10_100326

Bostana Salatası; Urfaya özgü bir salata çeşididir. Bu salata genellikle acılı çiğ köftenin yanında veya ısot kebabının yanında ikram edilir. Türkiye’ de başka bir yerde rastlamanız mümkün değildir.Bu salata türünü denemeli ve tatmadığını bu tadı tatmalısınız.

2015-09-10_104457

Kesme Bulamacı; Pekmez, bulgur, nohut,  ceviz ve dövmeden yapılan bu yemek isteğe göre nişasta eklenerek koyu ve ya cıvık olarak da servis edilmektedir. Sadece Şanlıurfa’da yapılan  bu lezzet mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

2015-09-10_103656

Pırpırım Kavurması; soğuk olarak servis edildiğinde bir meze türü olan bu lezzet sıcak olarak servis edildiğinde ise ana yemeklerden biri olmaktadır. Semiz otu, yumurta, biber ve salça ile yapılan bu yemek hem sıcak hem soğuk olarak mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

2015-09-10_100643

Mırra; Şanlıurfa’ya özgü bir kahve türü olan mırra koyu ve acı bir kahve türüdür.  Servis ediliş şekli, içilmesi ve fincanının geri verilmesi çok farklı stillerde yapılmaktadır.  Kavrulmamış kahve çekideklerinin atş üzerinde tava içinde kısa bir süre kavrulur. Az kavrulmuş kahve çekirekleri odun ateşinde uzun süre kaynatılarak meşrepeler arası aktarılır. Yaklaşık olarak 7 saatlik bir kaynatmadan sonra mırra kahvesi elde edilir. Kulpsuz fincanlarda ikram edilen mırra sağ elle alınarak bir dikişte bitirilmeli ve fincan çevrilmeden geri verilmelidir. Şanlıurfa yöresine ait bu tad, farklı illerde yapılmasına rağmen aynı lezzeti vermemektedir.

 

Şanlıurfa Sıra Geceleri

Şanlıurfa eğlenceleri arasında ilk sırada yer alan sıra geceleri, 9-15 kişiden oluşan bir ekibin Urfa yöresine ait türküleri müzik aletleri ile koro halinde hem çalıp hem söylemesidir. Sıtra gecelerinde çiğ köfte resitalinimn yanında, mırra ve müzik keyfi bir arada yaşanır. Bu gecede etli çiğ köfte yapılarak misafirlere dağıtılır, mırra kahvesi ikram edilir ve saatler süren yöresel ve ulusal müzik ziyafeti ile ruhunuza dokunulur. Bir gün Şanlıurfa’ya gitmek için yapmanız gereken üç şey arasında mutlaka sıra gecesi keyfi yaşamak olmalıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

23 yorumlar

 1. Excellent post. I was checking continuously this weblog
  and I am impressed! Extremely useful information specially the closing
  phase 🙂 I handle such info a lot. I was seeking this certain info for a long time.
  Thanks and good luck.

 2. Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your
  next write ups thank you once again.

 3. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the
  same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email. I look
  forward to hearing from you! Great blog by the way!

 4. Great article. It is quite unfortunate that over the
  last seeveral years, the travel industry has already been able to to take on terrorism, SARS,
  tsunamis, bird flu virus, swine flu, as well as the first ever tru global downturn.
  Through it all the industry has really proven to be sturdy, resilient along with dynamic, discovering new approaches to deal
  with hardship. There are constantly fresh problems and opportunities to wich thee business must once again adapt and behave.

 5. With havin so much written content do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright infringement? My website has
  a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it
  up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 6. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit
  from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you.
  Many thanks!

 7. Hi there, I would like to subscribe for this blog to
  obtain hottest updates, so where can i do it please help.

 8. I always used to read post in news papers but now as I am
  a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 9. Thank you for some other informative website. The place else may I
  get that type of info written in such a perfect manner? I’ve a project that I’m just now operating on, and I’ve
  been on the look out for such information.

 10. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. This great article has really peaked my interest.
  I will bookmark your site and keep checking for new details
  about once a week. I subscribed to your Feed too.

 11. I’m no longer certain the place you are getting your
  information, however good topic. I must spend
  a while learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was in search of this information for my mission.

 12. Salah satu ciri website judi terbaik yang tak boleh anda lupakan ialah website judi yang tidak memiliki riwayat perihal hal buruk, termasuk penipuan. Seandainya anda
  menemukan website judi semacam itu karenanya lebih
  bagus mencari laman judi yang lainnya. Carilah web judi
  terbaik dengan ciri yang kami sampaikan di atas.

  Sesudah menemukannya karenanya anda sepatutnya daftar terlebih dahulu,
  kemudian setelah daftar karenanya sepatutnya melaksanakan setor dana atau deposit supaya
  bisa bermain. Karena tanpa deposit anda pasti tidak akan dapat
  bermain judi joker ini. Ketika sudah maka anda dapat mengecek apakah aplikasi sudah bisa digunakan atau
  belum.

 13. Hi there, simply changed into alert to your blog through Google, and flund that it is rerally informative.

  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful for those who proceed thiis in future.
  A lot of folks cann be benefited from your writing.
  Cheers!

 14. Hi there to every one, because I am in fact keen of reading this website’s
  post to be updated on a regular basis. It contains good information.

 15. Selaku Agen joker123, Winsport77 juga menerima registrasi akun judi Joker123
  atau Joker388 GRATIS. Kami juga memberikan kemudahan dalam proses transaksi memakai puluhan bank di Indonesia seperti bank BCA, Danamon,
  BRI, NISP, Bank BTN, BNI, Permata, KalTim, Mandiri, CIMB Niaga dan lainnya.
  Tak cuma itu saja, joker123 bekerja sama dengan Winsport77 juga menyediakan virtual
  payment seperti SAKUKU, GOPAY, OVO, Payfast dan DANA.
  Kami juga menerima transaksi pulsa XL dan telkomsel.

  Bersama kami Agen Joker388 Terpercaya yang siap menolong anda dalam pelaksanaan Daftar Joker123
  Bayaran. Dengan pelbagai Promo Bonus menarik. Tunggu apalagi,
  buruan bergabung bersama Agen Resmi judi tembak ikan online
  uang absah.

 16. Dikala sudah menemukan Bandar terbaik karenanya unduhlah aplikasi joker tersebut.
  Ketika sudah anda download maka langkah selanjutnya merupakan meregistrasikan diri anda, cara kerja registrasi ini tak terlalu
  sulit cukup dengan meniru arahan dari para admin. Sekiranya sudah maka anda
  dapat bermain sepuasnya dan dapat mau untuk menang.

  Melainkan untuk menang perlu sebagian hal yang perlu anda persiapkan, modal banyak dan cuma berani
  bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membuat anda rugi.
  Permainan judi ini wajib menurut analisis yang kuat, sehingga anda seharusnya dapat belajar dan ingin menerima
  kekeliruan yang ada pada dikala kekalahan.

 17. What i do not understood is in reality how you’re now not really much more smartly-favored than you
  might be now. You are very intelligent. You already
  know therefore significantly when it comes to this matter, made me individually believe it from numerous various angles.
  Its like women and men are not involved except it is something to do with
  Woman gaga! Your personal stuffs excellent. Always deal
  with it up!

 18. Hey there I am so glad I found your site, I really found you by mistake, while
  I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome b.

 19. Dikala telah menemukan Bandar terbaik karenanya unduhlah aplikasi joker tersebut.
  Dikala sudah anda unduh karenanya langkah selanjutnya adalah mendaftarkan diri anda, cara kerja
  pendaftaran ini tidak terlalu sulit cukup dengan meniru arahan dari para admin. Jikalau sudah karenanya anda dapat bermain sepuasnya dan dapat berkeinginan untuk menang.

  Namun untuk menang perlu sebagian hal yang perlu anda persiapkan, modal banyak dan cuma berani
  bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membuat anda rugi.

  Permainan judi ini wajib berdasarkan analisis yang kuat, sehingga anda semestinya bisa
  belajar dan berharap mendapatkan kekeliruan yang ada pada
  saat kekalahan.

 20. This post is actually a nice one it helps new the
  web visitors, who are wishing for blogging.

 21. Ragam permainan judi joker123 deposit pulsa yaitu salah satu jenis
  yang banyak dimainkan oleh orang. Yang membedakan dari permainan judi yang lain yaitu anda bisa bermain judi joker ini di hp
  yang memiliki koneksi dengan dunia online.
  Melainkan sebelum bermain anda mesti memperhatikan sebagian hal berikut.

  Pertama harus mendaftar pada aplikasi terbaik dan aplikasi terbaik
  ini bisa anda temukan di situs terbaik juga.

  Jadi men-download aplikasi judi joker hanya dapat anda lakukan di website judi terbaik.
  Anda tak akan menemukan aplikasi ini di google playstore, karena oleh pemerintah masih belum dilegalkan.

 22. WINSPORT77 adalah agen judi slot online terpopuler yang mendapatkan izin resmi
  dari situs joker123.net menyediakan web joker123.ninja dengan website alternatif link joker123.net untuk login dan memainkan game Slot Online, Tembak Ikan dan Casino Online Uang Absah, dengan mempergunakan 1 id permainan saja.

  Cuma disini Anda bisa bermain game QQ Slot Online Terkini dan Terlengkap
  dan game judi tembak ikan di telepon pintar Android serta IOS anda.
  Anda bisa download aplikasi/apk judi online Joker123 di handphone.
  anda juga bisa memainkan gamenya melalui website joker123 langsung.
  Cuma Cukup bermodalkan 25 ribu anda telah dapat bermain semua variasi
  permainan yang tersedia di joker123.

 23. personals free
  [url=”http://datingsitesover.com/?”]celine dion dating[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir