Yeni Konular

Şanlıurfa’da Nerelere Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır, Ne Yapılır

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’nın tarihi yapılan kazılarda elde edilen bilgilere göre MÖ 9000 li yıllara dayanmaktadır.  Günümüze kadar tarih boyunca; Sümer, Hitit, Asur, Pers,  Makedonlar, Roma ve Bizans gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmış zangin bir tarihe, uygarlığa ve kültüre sahiptir. Tarihte Ur, Urelkeldaniyn, Edessa, Kaliroe gibi isimleri olmuş son olarak Urhai adı ile kalmış ve Osmanlı döneminde Urfa olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca Şanlıurfa bir çok peygamberin yaşadığı, uğrak yeri olduğu veya kavimiyle gelip yeni bir kültür oluşturduğu topraklara sahip olmuştur. Bu nedenle Şanlıurfa’ ya peygamberler şehri de denmektedir. Bu kadar zengin bir geçmişe ve farklı uygarlıklara sahip peygamberler şehrine yolunuz düştüğünde, bir tarih gezisi planladığınızda gidilecek tarihi, kültürel, tursitik yerleri sizler için inceledik.

 

Şanlıurfa’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

2015-09-10_095548

Göbekli Tepe; Urfanın 20 km dılında bulunan Göbekli Tepe’nin tarihi mö 9600 yıllarına dayanmaktadır. Bu tarij İngiltere’ de bulunan stonehenge ve Mısır piramitlerinden 7200 yıl daha öncesine dayanmaktadır. Göbeklitepe’ de tarihin ilk ve en büyük tapınaklarının kalıntıları bulunmaktadır. Bu tapınaklar şnşa edildikten bir süre sonra insanlar tarafından toprakla kapatılılmış ve tarihin sayfalarına gömüülmüştür.  Bu bölge aynı zamanda bugday tanelerinin bulunduğu ve MÖ 9 yy da buğday ekilip biçildiğini ve yerleşik hayata geçtiklerini  kanıtlamaktadır. Mağara ve çevre duvarlar üzerinde taştan hayvan figürleri günümüzde sağlam olarak durmaktadır.Bu kadar eski bir tarihe sahip ve önemi çok fazla olan bu kalıntıları mutalaka görmmeli ve zamanın imkanlarıyla yapılan devasa tapınakları incelemelisiniz.

2015-09-10_095629

Urfa Kalesi; MÖ 2000 yıllarında yapıldığı bilinen kale, iç ve dış kale olarak iki bölümden meydana gelmektedir. Dış kale 4 kapılı ve daha büyük bir kale iken iç kale nispeten daha küçük ve 25 adet burca sahiptir. İki adet büyük sütunu hala ayaktadır. Bu sürunların Hz İbrahim peygamberin ateşe atılırken kullanılan mancınığın ayakları olarak kullanıldığı şehir efsanesidir. Kale etrafında kırk mağara olarak bilinen bölgede yer alan evlerin her birinin mağarası vardır. Kalenin ayakta kalan iki kapısı ve bir sütunu günümüzde ziyaret edilebilecek kalıntılardır. Mutlaka gezilip görülemsi gereken yerlerdir.

2015-09-10_095702

Balıklı Göl; Bu göl Hz. İbrahim’in  Urfa Kalesinin şehre bakan yerinden mancınıkla ateşe atılması sırasında ateşin suya, odunların balıklara döüşmesi ile oluşan Halil – ül Rahman gölü ile, Hz İbrahim’in peşinden kendini ateşe atan dönemin zalim imparatoru Nemrut’ un kızı Zeliha’nın düştüğü yerin göle dönüşmesiyle oluşan Aynzeliha gölünün birleşmesi ile oluşmuş kutsal göldür. Bu gölün balıkları kutsal olduklaırndan  asla yenilmez, göl çevresinde yer alan tarihi dokulara sahip binalar ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

2015-09-10_095736

Halfeti Antik Kenti; Urfanın batısında yer alan Halfeti ilçesinin siyal gül bitkisinin yetiştiği bir bölgedir. Bölgeye sulama projesi kapsamında yapılan baraj nedeni ile taş mimarisi ile yapılmış olan evlerinin ve yapılarının bulunduğu antik kentin büyük çoğunluğu baraj suları altında kalsa da , baraj yapımından sonra bir kısmı sular altında kalmış, suyun üzerinde olan bir çok mimari yapı bulunmaktadır. Bu bölgeyi gezebilmek adına tekne kireleyıp eski halfeti ile yani halfeti birleşim yerine gidebilir ve gezebilirsiniz.

2015-09-10_095810

Selaaddin Eyyubi Cami; 452 yılında baş piskopos Nona tarafından yapılmış St. Yuhannes  kilisesinin üzerine yapılmış Selçuklu mimarisinin ve kilise yapısının izlerini taşıyan tarihi camidir.Kiliseden camiye çevrilmesinden sonra  bir süre boşta kalmış, elektrik santal odası olarak kullanılmış ve sonrasında restore edilerek  cami olarak kullanılan bu yapı kiliseden çevrildiği için sütun başlarında bulunan haç işaretli kartal başları ve  bir çok alanda yer alan dini semboller sıva ile kapatılmıi kilisenin geniş alanları cemaat yeri olarak kullanılması için dizayn edilmiştir. Tarihi yapısı bve kiliseden camiye çevrilemsinden dolayı cami kilise belirtilerinin yer aldığı bu cami mutlaka görülmelidir.

2015-09-10_095904

Ulu Camii; Urfa şehir merkezinde yer alan en eski camidir. Tarihi ms 400 lğ yıllara dayanmaktadır. Kırmızı kiremitlerden inşa edilmesinden dolayı tarih boyunca kızıl kilise olarak bilinen yapının yerine  1100 yıllarında Ulu cami inşa edilmiştir. Büyük bir kubbesi ve küçük 6 kubbeden oluşan, 2 minareye sahip Ulu cami kilisenin çan kulesi olarak kullananılan sekizgen kulesi restore edilerek minare haline getirilmiştir. Kilseden dönüştürülmüş ve en eski cami olma özelliği bulunan Ulu Camiyi mutlaka ziyeret etmeli ve tarihe tanıklık etmelisiniz.

2015-09-10_100008

Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Mevlid-İ Halil Camii; Urfa da bulunan Mevlid – i Halil Cami avlusunda bulunan mağara, Hz İbrahim dünyaya geldiği yerdir. Dönemin zalim imparatoru gördüğü rüya üzerine o yıl doğan çocukları katlettiği için Hz İbrahim bu mağarada dünaya gelmiş ve 7 yaşına kadar bu mağara da yaşamıştır. Mağara içerisinde çıkan suyun şifalı olduğu ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Hem Hz. İbrahimin doğduğu mağarayı hem de şifalı suyu görmek için mutlaka Mevlid – i Halil Cami ve avlusundaki mağara görülmelidir.

2015-09-10_100053

Harran Evleri; Harran Evleri bindirme yapı tekniği ile inşa edilmiş kubbe şeklindeki tavanları ile geçmişi mö 5 yy kadar dayanmaktadır. Harran ovasında çöl iklimin yaşanması nedeniyle ahşap ve ağaş olmaması ve çokca kiremit bulunmasından dolayı taş yapı olarak inşa edilmiştir. Kiremitler arası,içi, dışı balçık ile sıvanmasından dolayı çok sağlam olan evlerin iç ortamı  yazları serin kışları ılık olmaktadır. Harran evlerinden biri devlet tarafından restore edilerek Harran Kültür Evi olarak zişyaretçilere açılmıştır. Urfaya yolunuz düşmöeis halinde mutlaka gidip görmelisiniz.

 

 Şanlıurfa’da Nerede Kalınır, Konaklanır ?

Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel geçmişi, inaç turizmi açısından önemli yapıları,çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapması nedeniyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler için; devlet konuk evleri, misafirhaneler, öğretmen evleri, butik oteller, kiralık evler, kiralık odalar, orta ve lüks otellerin yanı sıra 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Bütçenize uygun olan konaklama seçimini yaparak istediğiniz bir konaklama sağlayabilirsiniz.

 

Şanlıurfa’da ne yenir ?

Şanlıurfa mutfağı ülkemizin en zengin mutfakları arasındadır.  Yemek kültürü ve yemek çeşitliliği bakımında çok fazla alternatif yekem şansınız olduğundan Urfa’da kesinlikle aç kalmassınız.

2015-09-10_100158

Ciğer Kebabı; Şehir insanı kahvaltı olarak sabahları çiger kebabı yemektedir. Kuzu karaciğerinden yapılan ciğer kebabını, soğan salatası, isot ve ekmekle yiyerek kahvaltı yapıyor. Sizde mutlaka bu kahvaltı türünü denemelisiniz.

2015-09-10_100241

Urfa Kebabı; Şanlıurfa yöresine ait bir kebap türüdür. Adana kebabına benzerlik gösterse de içine karıştırılan soğan v eisot ile çok farklı bir lezzet elde edilir. Özellikle  tere yağ veya zeytin yağı ile yapılmış olan urfa kebapları çok muhteşem olmaktadır. Soğan salatası, meyhane ( kırmızı bulgur ) pilavı, pişmiş antep biberi, domates ve yanında bir tabak isot ile ikram edilen bu kebap mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

2015-09-10_100326

Bostana Salatası; Urfaya özgü bir salata çeşididir. Bu salata genellikle acılı çiğ köftenin yanında veya ısot kebabının yanında ikram edilir. Türkiye’ de başka bir yerde rastlamanız mümkün değildir.Bu salata türünü denemeli ve tatmadığını bu tadı tatmalısınız.

2015-09-10_104457

Kesme Bulamacı; Pekmez, bulgur, nohut,  ceviz ve dövmeden yapılan bu yemek isteğe göre nişasta eklenerek koyu ve ya cıvık olarak da servis edilmektedir. Sadece Şanlıurfa’da yapılan  bu lezzet mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

2015-09-10_103656

Pırpırım Kavurması; soğuk olarak servis edildiğinde bir meze türü olan bu lezzet sıcak olarak servis edildiğinde ise ana yemeklerden biri olmaktadır. Semiz otu, yumurta, biber ve salça ile yapılan bu yemek hem sıcak hem soğuk olarak mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

2015-09-10_100643

Mırra; Şanlıurfa’ya özgü bir kahve türü olan mırra koyu ve acı bir kahve türüdür.  Servis ediliş şekli, içilmesi ve fincanının geri verilmesi çok farklı stillerde yapılmaktadır.  Kavrulmamış kahve çekideklerinin atş üzerinde tava içinde kısa bir süre kavrulur. Az kavrulmuş kahve çekirekleri odun ateşinde uzun süre kaynatılarak meşrepeler arası aktarılır. Yaklaşık olarak 7 saatlik bir kaynatmadan sonra mırra kahvesi elde edilir. Kulpsuz fincanlarda ikram edilen mırra sağ elle alınarak bir dikişte bitirilmeli ve fincan çevrilmeden geri verilmelidir. Şanlıurfa yöresine ait bu tad, farklı illerde yapılmasına rağmen aynı lezzeti vermemektedir.

 

Şanlıurfa Sıra Geceleri

Şanlıurfa eğlenceleri arasında ilk sırada yer alan sıra geceleri, 9-15 kişiden oluşan bir ekibin Urfa yöresine ait türküleri müzik aletleri ile koro halinde hem çalıp hem söylemesidir. Sıtra gecelerinde çiğ köfte resitalinimn yanında, mırra ve müzik keyfi bir arada yaşanır. Bu gecede etli çiğ köfte yapılarak misafirlere dağıtılır, mırra kahvesi ikram edilir ve saatler süren yöresel ve ulusal müzik ziyafeti ile ruhunuza dokunulur. Bir gün Şanlıurfa’ya gitmek için yapmanız gereken üç şey arasında mutlaka sıra gecesi keyfi yaşamak olmalıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın