Yeni Konular

Şarj Edilebilir Piller ve Arkasındaki Sır

Günümüzde yaygın kullanılan ve neredeyse normal alınan pillerin önüne geçmiş bir pil çeşididir. Şarj edilebilen pil bir başka değişle de saklama pili olarak bilinmektedir. Bu pilin içinde iki veya daha fazla küçük hücre bulunur. Bu özellikte elektrik enerjisi uygulandığında elektriksel potansiyel ve tam kinetik depolama ile kendisini şarj etmesini sağlar. Bilim diliyle anlatmak gerekirse, pilde serbest bırakılan elektromanyetik ve elektrokimyasal reaksiyon tamamen tersinebilirdir, bu yüzden de bu pillerin bir çeşit akümülatör olduğunu da söylemek mümkün olur.

sarj-edilebilir-piller-1

Şarjlı pilin içindeki bu hücreleri meydana getiren birçok ve çeşitli kimyasallar vardır. Bu kimyasallar oldukça farklıdır. İçeriğinde kurşun, sülfürik asit, alkalin, nikel kadmiyum ve tabi ki lityum yer alır. Şarj edilebilir pillerin en büyük faydası ise atmosfere çevresel fayda sağlamasıdır. Şarj edilebilir piller sayesinde diğer piller gibi atılmaz. Sürekli ihtiyaç duyulur. Ancak normal ve sıradan piller ömürleri bittiklerinde çöpe atılır. Fakat şarjlı pillerin ömrü daha uzun olduğu için uzun süreli çalışma sağlar. Bu pillerin yaşam süreleri 3 bin şarja kadar ulaşabilmektedir. Birçok kullanıcı ve tüketici pil seçimlerinde daima sıradan piller yerine şarjlı pilleri tercih etmektedirler. Aynı zamanda şarj edici aletlerini de alarak, normal pil kullanımına da son verirler. Tüketiciler kullandıkları müzik çalarları, bilgisayar aletlerini, pil ile çalışan tüm cihazlarını şarj edilebilir pillerle kullanmaktadırlar.

Anahtar Kelimeler : Şarj edilebilen pil, şarjlı pil, şarj edilebilir piller

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın