Yeni Konular

Sevgililer Günü İçin Minik Frambuazlı Kalp Kurabiyeler

Sevgililer Günü İçin Minik Frambuazlı Kalp Kurabiyeler

b09db774e0f049b7e7e4c5449b10d0a4Sevgililer gününde eşimize verebileceğimiz en güzel hediyelerden biride onu düşünerek hazırlayacağımız sofradır. Ve bu sofraya minik frambuazlı kalp kurabiyeleriniz hoş bir eda yaratacaktır.

Malzemeler

150 gr tereyağı
Yarım su bardağı pudra şekeri
Limon kabuğu rendesi,
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yumurta akı
3 su bardağı un
Yarım paket kabartma tozu
Yarım paket vanilya
Frambuaz reçeli

İki farklı boyda kalp kurabiye kalıbı

 

Öncelikle lezzetli bir kurabiyenin ilk sırrı oda sıcaklığında 30 dakika kadar beklettiğimiz tereyağını pudra şekeri ile birlikte içine limon kabuğunu rendenin ince tarafı ile rendeliyoruz. Bu karışımı mikserle kabarık bir krema görüntüsü verene kadar yaklaşık 4 dakika çırpıyoruz. Sıvı yağını ince akıtarak bir yandan da karıştırmaya devam ederek kabın içine akıtıyoruz.1 yumurtanın sadece beyazını kabımıza ilave edip 1 dakika daha çırpmaya devam ediyoruz. Son olarak ayrı bir kâsede elemiş olduğumuz un, kabartma tozu, vanilya karışımını da ilave edip hamur haline gelene kadar karıştırıyoruz. Tariflerde unu elemek önemli çünkü hem havalanmasını sağlamış hem de kuru malzemeleri bir arada rahat bir şekilde elemiş oluyoruz. Karıştırmaya devam edelim. Ele yapışmayan yumuşakça bir hamur elde ettikten sonra buzdolabında yarım saat kadar bekletiyoruz.

Hamurumuzun dinlenme süresi bittikten sonra hamurumuzu rahat açabilmek için tezgahımızı hafif unluyoruz ve hamuru ikiye ayırıyoruz.

Hamur açmaktaki püf nokta ise; çok fazla bastırmadan içten dışa doğru açın.

Yapışmaması içinde ara sıra hafifçe unlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım santimlik kalınlık yeterli. Elimizde bulunan kalp kalıbıyla hamurları kalıp yardımıyla şekillerini vererek kesiyoruz. Bir ıspatula yardımıyla kalp kalıplarımızı yağlanmış tepsiye aktarıyoruz. Diğer kalan hamur parçacıklarını birleştirip tekrar hamurumuzu açıyoruz. Tekrar şekillerimizi veriyoruz. Fakat burada önemli olan bir nokta var.

İlk kullandığımız dan  daha küçük olan kalp kalıbı yardımıyla şekillerin ortasını boş bırakacak şekilde ortalarına bastırıp çıkarıyoruz. Yani kalp hamurlarımıza bir nevi çerçeve hazırlamış oluyoruz.

Bunları da tepsiye aktarıyoruz. İçi dolu olanlar ile boş olanların sayısının eşit olması lazım.160 dereceye ayarladığımız önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz. Yaklaşık 15 dakika.

Ben frambuazı tercih ediyorum ama istenirse çilek reçeli de kullanabilirsiniz. İçi dolu olan kurabiyelere reçelimizi sürüp çerçevelerini kapatıyoruz. Üzerine arzuya göre pudra şekeri de atabilirsiniz.

AFİYET OLSUN

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın