Yeni Konular

Sevginin Farklı Boyutları

2015-05-22_122408Sevginin Farklı Boyutları

İnsan sevgisi eşit insanlar arasında olan sevgidir. Anne sevgisi ise çaresiz insana duyulan sevgi olması itibariyle bu iki sevgi türü birbirlerinden farklı olsalar da tek bir kişi ile sınırlı olmamaları sebebi ile ortak yanları vardır. Sözgelimi çocuğunu seven bütün çocuklarını ve daha da ötede tüm dünya çocukları ve yardıma muhtaç olan herkesi sever. İnsan sevgisi ve anne sevgisi bu yönleri itibariyle cinsel sevginin karşıtlığını oluştururlar.

Cinsel sevgide başka bir insanla kaynaşma ve bir olma arzusu olduğundan dolayı bu sevgi genel değil özeldir. Ama aynı zamanda yanıltıcı bir sevgidir.Bu sevgide ani gelişen aşık olma durumu ve ve iki yabancı arasındaki o ana kadar var olan engellerin bir anda kalkması ile karışır. Aniden gelişen bu yakınlaşma kısa ömürlüdür. Yabancı kişi bizim için artık yakından tanıdığımız birisi olduktan sonra aşılması gereken mesafe kalmamış dolayısıyla o kişiye yakınlaşmak için herhangi bir çaba harcamaya da gerek kalmamıştır.

2015-05-22_122408

Ancak karşısındaki insan daha derin deneyimlere sahip olsa ve onun kişiliğinin sınırsızlığı anlaşılsaydı engellerin aşılması mucizesi her gün yenilenir, tükenen içinde tükenmeyen bir giz daima varlığını korurdu. Ama insanların çoğu için kendi kişiliklerinde olduğu gibi diğer insanların kişilikleri de çabucak anlaşılır ve tüketilir durumdadır. Bu türden insanlar yakınlaşmayı sadece cinsel ilişki ile yaşayabilirler. Ayrılık duygusunu da fiziksel bir ayrılık olarak yaşadıklarından, onlar için bedensel birleşme ayrılık duygusunun giderilmesini ifade eder. Yalnızlığı gidermenin başkaca bir yolunda ise kişi özel yaşantısından, umut ve korkularından karşısındaki kişiye bahsederek ya da ortak ilgi alanlarını bulmaya çalışarak yalnızlık duygusundan kurtulacağını sanır. Karşılıklı olarak nefret ve öfkelerini ortaya dökmek bile bir yakınlaşma ifadesidir. Genelde evli çiftlerde sık rastlanan bu durumda zamanla bu türden dahi olsa yakınlaşmalar kaybolur ve eşin yeni bir kişide yeni bir sevgi arayışı başlar. Bu yabancı da gene yakınlaşılan bir insan oluverir ve aşık olmak yeniden heyecan verici bir hal alır sonra yavaş yavaş hızını kaybeder ve yeni bir keşif yeni bir sevgi arayışı ile son bulur. Burada hep yeni sevginin öncesinde farklı olacağı ve cinsellik düşüncesi yanıltıcıdır. Burada mühim olan her gün yeniden doğmak ve yenilenmektir. Mevlana Celaleddin-i Rumi Her gün bir yerden dönmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzel, bulanmadan, donmadan  akmak ne ala. Dün dünle beraber gitti can cağızım, ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” derken hep yenilenmenin, gelişmenin önemine vurgu yapmıştır.

2015-05-22_122535

Yakın ilişkilerdeki arzuların amacı sadece bedensel bir istek ve gerginliğin giderilmesi değil, birleşmedir. Bu arzu sevgiden de , korkudan da, kendini beğenmişlik ve yalnızlıktan da doğabilir. Cinsel arzu genel de sevgi ile bağlantılı olarak anlaşıldığından , insanlar fiziksel olarak birbirlerini istediklerinde birbirlerini sevdikleri yanılgısına düşerler. Evet sevgi bedensel bir birleşme isteği doğurabilir ama bu birleşme de ele geçirme yada geçirilme isteği değil, şefkat ön plandadır. Eğer fiziksel birleşme arzusu sevgi kaynaklı değilse, geçici bir birleşmenin ötesine gitmez. Cinsel çekim o an için sevgi duygusu uyandırsa da, birleşme sonrasında öncesinden daha yabancılaşmış iki insan oluşur. Büyü bozulunca yabancılıklarını eskisinden daha fazla duyduklarından nefret etme duygusu veya boşluk duygusu oluşturur.

2015-05-22_123255

Cinsel sevginin gerçek bir sevgi olabilmesi için varlığının özünden sevmesi ve karşısındaki insanı da varlığının özünden tanıması gerekir. Herkes bir bütünün parçalarından ibarettir. Hepimiz biriz ama yine her birimiz kendine özgü tekrarı olmayan varlıklarız. Hepimiz bize doğal olarak tanımlanan insan sevgisiyle sevebilir ve yine her birimiz birbirimizden farklı olduğumuz için özel ilişkilerde farklılığımızı ortaya koyabiliriz. Özel ilişkilerimiz de bireyden bireye değişen özelliklere bağlıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri Charles Spencer yani “Charlie” Chaplin çok kişilikli çok yeteneli bir kişiliğe …

Bir cevap yazın