Yeni Konular

Sigarada tek tip paket satışı Sigarada yeni düzenlemeler

Sigara satışlarının tek tip uygulamasına geçiliyor.Artık paketler tek tip olacak ama üzerindeki markalar farklı olacak.Bununla Birlikte sigara ve nargileye de yeni düzenlemeler gelecek. Tek tip paket uygulamasından başka, nargilenin yasak kapsamına alınmasına kadar yeni uygulamaların gelmesi tartışılıyor İşte,sigara ile mücadelede dördüncü yıla girerken tartışılan ve gelmesi beklenen yeni düzenlemeler şöyle olacak. Türkiye’nin sigara ile mücadelesi 4’üncü yılını Ocak ayında dolduracak…

Gelinen nokta , başkentte “Tütün Kontrolü Çalıştay Programı”nda masaya yatırıldı.İlk olarak Sigara Tüketimi mecburiyetten ve yasaktan dolayı azaldı.Ancak, sigara yasağının uygulanmasında aksaklıklar devam etti.

Sigara Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof.Dr. Elif Dağlı, “Satış noktalarında teşhir yönetmeliği tam uygulanmadığı, ve hala 18 yaşındakilerin ulaşabileceği şekilde sigarayı özendirici durumlar var.” dedi.

Bu durumun önüne geçebilmek için tek tip paket uygulaması tartışılıyor .

Dağlı, “Sigara paketlerinin kendisi aslında reklam. Cezbedici yazılar ve renkler var baktığımızda. Tek tip renk ve paket uygulması kara paket dediğimiz uygulmaya adım atması gerekiyor Türkiye’nin. Bütün markaların firmaların aynı yazıyla olması Avustralya’da olduğu gibi sadece isimlerin üzerine ilaç ismi gibi yazılması.” dedi.

Avrupa’da bir çok ülkenin uygulamak için girişimde bulunduğu bu düzenleme , Avustralya hükümeti ile sigara üreticilerini karşı karşıya getirdi.

Resimli Uyarılar Daha Büyük

Tek tip pakette resimli uyarılar daha büyük yer alıyor ancak renk ve yazı sabit …

Bu uygulama ile sigara paketlerinin ayırtedici özellikteki renk ve logodan arındırılıp tek tipe bürünmesini öngörülüyor.

Dağlı, “Avustralya önderliğini yapıyor. Ve bu tek görüntülü, tek renk paket. Renk cazip değil. Kahverengi gri renkler seçiliyor. Sigara firmalarının itiraz ettiği ettiği bir durum . Ama yasal dayanakları zayıf, itiraz ediyorlarsa doğru yoldayız demek ki devam edeceğiz. ” dedi.

Nargile de yasak kapsımına girecek mi?..

Kafelerde gençlere yönelik nargile servislerinin yapıldığı yerlerin de tütünle mücadele kanunu kapsamına alınması tartışılıyor.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Kanun dolandırılıyor, yok aromalı, yok elmalı diye bahane ediliyor. Nargileden su bile çıksa bu tütün olarak kabul edilmeli…” dedi.

Sigara yasağının uygulamasındaki aksaklıklar yeni yaptırımlara yol açabilir.

Erdöl, “Kanuna sahip çıkmayanlar hakimler, savcılarımız, kaymakamlar, vali, belediye başkanları…. Yani yetkili ve etkili kişiler kendi makamlarda gittikleri kahvelerde kanunu uygulmıyorlar. Bazı milletvekili odalarında buralarda sigara içiliyor. Bunlara daha fazla ceza vermek mi lazım? ” dedi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir