Yeni Konular

Şiir Sokakta Güzel

ŞİİR SOKAĞA ÇOK YAKIŞIYOR

Şiir, edebiyatın sarhoşluğudur der ünlü bir yazar. Buradaki sarhoşluk, şiirin içtenliğine ve dürüstlüğüne hizmet eder. Modern şiir 18. yüzyılda Baudelaire ile başlar. “Kötülük Çiçekleri” adlı eseri sadece Fransa’yı değil tüm dünyayı etkisi altına almıştır ve o güne kadar olan şiir anlayışını yıkarak, bir devrim yaratmıştır. Günümüzde de varlığını devam ettiren modern şiir, post modern şiirlerin doğmasına sebep olmuştur. Şair, sıkıntısını, öfkesini, mutluluğunu, özlemini, ayrılığını, yalnızlığını yani iç duygularını kâğıda döken adama denmez. Kendine özgü üslubuyla, dünyada var olan tüm duyguları kendi yaşantısından soyutlayarak okuyucuya aktarabilen insanlara denir.

sir-sokakta-guzel

Sokakta yürürken, düşüncelere dalmışken ya da bir şeyler hissederken, kafanızı çevirip baktığınızda bir iki cümle görebilirsiniz. Bu cümleler hayata dair, aşka dair, yalnızlığa dair, mutluluğa dair kısacası insana dair bir şeyler olabilir. Neden şiir okumuyorsunuz, şiir okumalısınız, diye bas bas bağırmak çözüm değildi zaten fakat çözüm olarak algılanmış gibi toplumun şiirden uzak kalmış tüm bölümlerine kızgınlık, öfke ve dalga geçmelerle dayatıldığından, bu kampanya pek başarılı olamadı. Hatta şiir okumak isteyen insanların isteklerini kamçıladı da diyebiliriz. Şiir sokakta güzel, şiir sokaklara çok yakışıyor. Yolda yürürken bir yerlerde şiir olduğunu bilmediğiniz bir cümleyi, bir dizeyi, bir dörtlüğü okuduğunuzda, o an sizde uyanan duygunun aynısını başka insanlarda hissedebiliyor. Şiirle buluşmak, tanışmak ve sevgili olmak için artık sokaklar aracılık ediyor.

siirin-tarihcesi

Baudelaire’nin uzun yıllar önce yaptığımı devrimin aynısını, şiiri sokağa taşıyanlar yapıyor. Sokaklarda şiirlerden daha güzel ne olabilir ki. Sevgimiz, açlığımız, tokluğumuz, hakkımız, acımız, anımız, mutluluğumuz, hayallerimiz, özlemlerimiz, umutlarımız kısacası insana dair olan her şey sokaklarda. Seviyorsan gel sarıl sen de demiş şair. Sokaklardayız şimdi. Sarılacak şiirler arıyoruz.

sokak-siir

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın