Yeni Konular

Şimdiden Özledik; !f İstanbul Kısa Film Festivali..

ŞİMDİDEN ÖZLEDİK; !f İSTANBUL KISA FİLM FESTİVALİ…

M.Ö. 384-322 yılları arasında Antik Yunan’da yaşamış ünlü filozof ve düşünce adamı Aristo der ki; “hayat kısadır, kısa iyidir”… Bize düşen ise, bu büyük filozofun önünde saygıyla eğilmektir. Aristo’nun sanat hakkındaki görüşlerini anlattığı “Poetika” adlı eserinin yazılmasının üzerinden neredeyse 1700 yıl geçmiş olmasına rağmen, tiyatro, şiir, öykü ve senaryo yazımı alanlarında temel kitaplardan birisi olarak kabul edilir. İşte Aristo bu kitapta, kısa öykülerin çok daha etkili olduğunu anlattığı bölümde söyler bu cümleyi…

Kapak_165x225mm copy copy

 

KISA FİLM Mİ, UZUN FİLM Mİ?

Uzun metrajlı filmin çekilmesi, aslında sanıldığından çok daha maliyetli bir iştir. Özellikle büyük bütçeli filmlerde işin içine bir de yıldız oyuncular, filmin gösterim takviminin başka büyük filmlerle çakışmaması, seyirciyi tatmin edebilmesi için süreyi olabildiğince uzatmak gibi faktörler girer. Son dönemde vizyona giren bütün büyük bütçeli filmlerin süresi neredeyse 2 saatin üzerindedir. Ancak eğer senaryo iyi değilse, film tekrara düşer ve izleyiciyi sıkar. Oysa kısa film tutkunları bilirler ki aslında temel hikaye, çok çarpıcı karelerle 15 dakikada anlatılabilir. O halde zaten kısa olan bu hayatta, kısa film seyretmek, iyidir.

istanbul-kültür-sanat

 

 !f İSTANBUL BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ

Sinefillerin 11 gün boyunca , 40 ülkeden 112 film seyrettikleri 15. If İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 26 Şubat’ta sona erdi. 2016 yılında festival izleyicisi tam 85.000 kişiye ulaştı. Festivalin içinde yer alan ve Cannes Altın Palmiye ödüllü yapımcılardan Zeynep Atakan’ın, sinemacı ve kısa filmcilere yapımcığın inceliklerini öğretmek üzere kurduğu YapımLab ortaklığında yürütülen kısa film atölyesinde 5000 TL. değerindeki büyük ödülü ise, Serkan Fanlı’nın projesi KASET kazandı. İzleyicilere de açık olarak gerçekleşen projede, bu sene kısa filmlerin teması ise; Çocuk Hakları olarak belirlenmişti.

istanbul-kültür-sanat-etkinlikleri

 

!f ISTANBUL TÜRKİYE’DEN KISALAR

Uzun metrajlı bağımsız filmlerin yanı sıra Türkiye’den Kısalar bölümü ile kısa filmlere de yer veren festivalde, Türk yönetmenlerin son bir sene içindeki üretimlerinden örnekleri, izleyicilerin önceden Festival yönetimine gönderdiği çeşitli temalar etrafında bir araya getirdi. Gösterileri İstanbul, Ankara ve İzmir’de ücretsiz olarak gerçekleştirilen bu kısa filmlerin gösterimleri sonunda yapılan izleyici oylaması ile en beğenilen kısa film yönetmeni, yurt dışında dilediği bir festivalde If İstanbul’un konuğu olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir