Yeni Konular

Şinasi’nin hayatı ve eserleri

ŞinasiŞinasi, şiirden tiyatroya, gazetecilikten dilbilime kadar Türk edebiyatının batılılaşmasına öncülük eden ilk büyük Türk yazarıdır,
Şinasi, subay olan babasının 1829 Türk-Rus Savaşı’nda şehit olmasıyla yetim kaldı. Annesi tarafından yoksulluk içinde büyütüldü. 1849 yılında maliye öğrenimi için Fransa’ya gönderildi. Orada maliye öğreniminin yanı sıra gazeteciliğe ve edebiyatın çeşitli dallarına da ilgi gösterdi. Şinasi, önce Agâh Efendi ile birlikte Tercümanı Ahval gazetesini çıkardı (1860).

Sonra ondan ayrılarak Tasviri Efkâr gazetesini kurdu (1862). İleri gelen Türk yazarlarım (Yusuf Kâmil Paşa, Ahmet Vefik Paşa, Namık Kemal v.b.) bu gazete çevresinde topladı. Gazetenin yanı sıra kitap yayınlarına da yöneldi. Ünlü Koçi Bey Risalesi’ni bu dönemde yeniden yayımladığı gibi, gazetesinde de devlet işlerini eleştirdi.

Bu yüzden Meclisi Maarifteki üyeliğine son verildi. Karşılaştığı baskılar yüzünden bir sürer sonra gazeteyi Namık Kemal’e bırakarak 1865 yılında Paris’e kaçtı. Bu sefer beş yıl kaldığı Paris’te özellikle dil konusuyla ilgilendi. Sözlükçü Littre ve yazar Ernest Renan’la dostluk kurdu. Yeni Osmanlılarla da ilgilendi, ama siyasete girmedi. 1870’te İstanbul’a döndükten bir yıl sonra öldü.
Şinasi’nin eserlerinde doğu ve batı kültürünün birçok özelliği yan yanadır. Şiirde dîvan edebiyatının biçim¬lerini kullandı, ama özde toplumsala yöneldi, yeni kavramlara, kadercilik ve heyecan yerine bilimsel düşünceye yer verdi. Düzyazıda da eski edebî süslerden kaçınarak düşünceyi ve anlaşılmayı ön plana aldı. Düzyazıda noktalama işaretlerini ilk kullanan da Şinasi’dir.
Halkı uyandırmak için gazete yazılarına önem veren Şinasi, edebiyatta ilk olumlu eleştirilerin de örneğini verdi. Batı şiirinden ilk çevirileri yaptı, ilk tiyatro eserini yazdı.

Şinasi’nin eserleri:
Tercemei Manzume (Şiir Çevirileri), Şair Evlenmesi (oyun), Müntahabatı Eşar (Şiir Antolojisi), Durubu Emsali Osmaniye (Osmanlı Atasözleri), Müntahabatı Tasviri Efkâr (Seçme Siyaset ve Edebiyat Yazıları, 3 cilt).
Şinasi, batılı anlamıyla Türk edebiyatında birçok yeniliği başlatan yazardır.

Şair Evlenmesi
Şinasi bu ünlü tiyatro oyununda eski evlenme töresini (görücüyle evlenme) ve ‘Tanzimat’la başlayan batılılaşma özentisini ele alarak güçlü bir toplumsal eleştiri yapar. Bu eser Tanzimat döneminde halka yönelen yerli ve millî tiyatro akımının ilk ve başarılı örneğidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

2 yorumlar

 1. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.

  Studying this information So i am satisfied to show that I have a
  very just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to don?t
  forget this web site and give it a glance regularly.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir