Yeni Konular

Sınav Stresini Yenmek

Sınav Stresini Yenmek
Sınav Stresini Yenmek

STRES NEDİR 

Stres: Bir konuya veya olaya beynin psikolojik açıdan uyumsuzluk göstermesidir. Stres daha önceden yaşanmış korkuların açığa çıkmasından dolayı olabilir. Stres bir anda olan sorun olmamakla beraber ayların hatta yılların birikiminde ortaya çıkan, ne kadar basit görünse de psikolojik rahatsızlıklara kadar giden çağımızın hastalığıdır. Psikoloji dalında iş stresi, sınav stresi, gelecek kaygısı gibi birçok konuda ele alınmakta ve her geçen gün araştırmalar devam etmektedir.

Sınav Stresi İle Baş Etme...
Sınav Stresi İle Baş Etme…

SINAV STRESİNİN ÇIKIŞ NEDENLERİ NEDİR

Sınav stresinin çıkış nedenleri ailelerin çocuğa sözlü veya psikolojik baskı yapmaları, okul veya arkadaş çevresi tarafından güvenilmemesi, daha önceden yaşanmış olan bir başarısızlığa yapılan bilinçsiz müdahaleler öğrencilerin hayatını belirleyen sınavlarda sınav stresine girmesine sebep olabilir. Ayrıca aile içi geçimsizlikler, maddi sıkıntılar ve sağlıksız ebeveyn iletişimleri de sınav stresine sebep olabilir. Kariyer planı hazırlamayan öğrencilerde ne olacağım kaygısı yüzünden de olabilir.

Sınav Heyecanı
Sınav Heyecanı

SINAV STRESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR

Sınav stresi çocukların özellikle deneme sınavlarında dikkat dağınıklığı, zamansız ağlama ve moral bozukluğu gibi hal ve hareketlerinden anlaşılabilir. Aile-okul veya arkadaş çevresinde küçük olayları büyütme ve doğru kararlar vermekteki açık hataları stresin başlangıç sebeplerinden sayılabilir. Ayrıca sosyal çevresinden uzaklaşma bilgisayar, oyun ve sürekli uyumak isteye bilir.

Sınav Kaygısnı Atlatmak
Sınav Kaygısnı Atlatmak

SINAV STRESİNLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ NELERDİR

Öncelikle unutulmamalıdır ki; Şampiyonluk antrenmanda kazanılır. Sınav hazırlıklarında sürekli psikolojik olarak destek verilmelidir. Seviye sınavlarından önce rehberlik öğretmeni, aile veya sınıf öğretmeninin öğrenciyle konuşması gerekmektedir. Öğrenciye daha önceden başarılarını hatırlatmalı ve motivasyonunu kıracak sözcükler sarf etmemelidir.

2015-10-08_120052

  • Sınav kaygısını azaltmak için derslere ve konularınıza çalışmaktan başlar. Derslerinizi ve konularınızı ihmal etmeden düzenli bir şekilde çalışınız.
  • Ders çalışmayı son ana bırakmayın. Son ana bıraktığınızda sınav vakti az olacağından stresiniz de bir o kadar artacak ve konular birbirine yığılacaktır. Sınavların çoğu aynı döneme denk geldiği için plansız bir şekilde bir gün önceden çalışmak size bir şey katmayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken planlı ve düzenli bir şekilde belirli saatlerinizi derslerinize ayırınız.
  • Bazı sınavlar bir kere olduğundan önem taşır. Bu önemi kaygıya çevirirseniz canınız sıkılacak ve daha fazla zorluk yaşayacaksınız. Siz konularınıza çalıştıysanız bundan sonrasını takdiri ilahi olarak önce Allah’tan yardımınızı isteyecek daha sonra sınavınızı yapacaksınız. Unutmayın önemli de olsa hayatta her zaman alternatif var. Bu yüzden kaygı yerine heyecanlı olmak normaldir. Fakat kaygı sizi daha da boğar ve hata yapmanıza neden olur. Kendinizi rahatlatın. Ferahlayın. Hava alın. Stresinizi yenin.
  • Kaygı sözleri sizi daha da yıpratır; “Yapamayacağım”, “Sanırım olmayacak”, “Neden hep beni bulur”, “Bir şeyi de doğru yapsam” gibi kendinizi bitiren sözlerden uzak durmaya çalışın. Siz iyisiniz ve çalışıyorsanız elinizden geleni yapıyorsunuzdur. Hatalar olur ve alıştırmalar bu hataları en aza indirger. Bu yüzden hatalar size birşeyler öğretir ve yaptıkça daha da mükemmeleşirsiniz.

 

SINAV SIRASINDA VE ESNASINDA RAHATLACAK DURUMLAR – KAYGI AZALTMA METODLARI

Sınav Kaygısını Yenmek... Evet! Varım!
Sınav Kaygısını Yenmek… Evet! Varım!
  • Derin nefesler almaya başlayın. O anda kendinizi rahatlatmak için gözlerinizi kapatabilir ve güzel şeyler düşünebilirsiniz. Bir doğa veya daha da sakin olabilmek adına karanlık hiçbir şey düşünmeyecek şekilde de olabilirsiniz. Size hangisi iyi geliyorsa!
  • Başınıza parmaklarınız ile masaj yapın. Şakaklarını, kaşlarınızın yanı alnınız bunlar normal şartlarda da yapılması gereken ve bize iyi gelen durumlardır. Ellerinizi kollarınıza kavuşturun ve kendinizi sevin! Kollarınız uykudan kalkmış gibi esnetin. Kaslarınızın esnemesine ve gevşemesine yardımcı olun. Vücudunuzu sağa ve sola doğru esnetin. Zinde bir vücut zinde bir beyin oluşturacaktır.
  • Yapabiliyorsanız zihninizi dağıtmak için komik şeyler, komik saçma şeyler düşünün.
  • “Bu soruyu doğru yaptım mı”, “Önceki soru doğru muydu” gibi sizi o andaki sorudan uzaklaştıran durumlardan kurtulun derin nefes alın ve soruya odaklanın.
  • Kendinizi motive edin! “Zor da olsa başarabilirim”, “Potansiyelimi daha da yukarı çıkarttım/çıkartacağım”, “Kendimi gösterebilirim” gibi sizi gazlayacak sözler sizi daha iyi konsantre edebilir. Bol şans…
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir