Yeni Konular

Sincap ve Yaşadıkları Bölgeler

2015-10-05_175935Bir dal kımıldadı, uzun kuyruklu, kızıl sarı renkli bir hayvan sıçrayıp yandaki ağaca geçti.Bir sincabı ürkütmüş olabiliriz. Eğer onu gözlemeğe kalkışırsak, bizimle saklambaç oynar, ağacın bizce görünmeyen tarafına gizlenir.

Sincapların boy uzunluğu yaklaşık 20- 25 cm , kuyruk kısmı 15-20 cm arasındadır.Ağırlıkları ise 280-480 gram arasındadır.Sorguç biçiminde kuyruklu Avrupa sincabının tüyleri kızıl sarı renktedir. Üst kısımları açık sarıdan kırmızıya kahverengiye ve siyaha  kadar değişir. Alt kısmı ise tamamen beyazdır.Kışın kulakları tüyden süslenir ve daha koyu renkli görünürler.Göz kısımları iri ve parlak olur.Ayaklarının arka kısmı uzun ve güçlüdür.

Sincapın diğer bir ismi de çekelezdir.Ormanlık  ve ağaçlık yerlerde, parklar ve korularda barınırlar.Kendilerine ağaçlarda yuva yaparlar. Kış uykusuna yatmazlar ama çok soğuk havalarda birkaç gün süren uyuşukluk dönemleri olur. Yerde de, dalda da aynı hızla hareket eder ve pek hızlı koşarlar.Genel olarak meşe palamudu, kestane, fındık ,ceviz,badem,mantarlar,böcekler,salyangozlar ve çam kozalağı ile beslenirler.Bunları ustalıkla soyar, kabuklarını çıkartırak yerler.  Tohumları ve kabuklu yemişleri toprağa gömerek saklarlar veya kovuklarda depolarlar.Sincaplar sakladıkları tohumların bir kısmını tekrar bulamazlar. Toprak altında unutulan bu tohumlar, yeni ağaç fidanlarının yetişebilmesine yardımcı olur.

Sincaplar genelde faydası kadar zararlı da  bir hayvandır, çünkü fidanların tomurcuklarını ve yer kabuklarını kemirir.Kuş yuvalarına saldırıp yumurtalarını yer. Ağaç gövdesinde baş aşağı ve baş yukarı hızla inip çıkabilirler. Gündüzleri ortaya çıkarlar.Sabah ve ikindi zamanı daha hareketli olurlar.

Türkiye’de Trakya ve Kuzeydoğu Anadolu ‘da (Kars  ve Amasya civarı),Orta Akdeniz Toros Dağlarında yaşar. Türkiye’de sayıları hızla azalmaktadır.75’i aşkın sincap türü bilinmektedir.Bazılarına “uçan sincap” denir.Bunların arka ve ön ayaklarının arasında bir zar gerilidir: Bir ağacın tepesinden atlarken havada birkaç metre süzülebilir.Sincap kolayca evcilleştirilebilen bir hayvandır.Fakat  ne var ki, tutsaklık canlılığını kaybetmesine yol açar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

2 yorumlar

  1. sincaplar narın ve güzel hayvandır

  2. How can creative writing be taught in a standardized way?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir