Yeni Konular

Sinyal Bozucu “Jammer” Nedir?

sinyal-bozucu-jammer-nedir

Sinyal Bozucu “Jammer” olarak bilinen cihazlar teknolojik ilerlemeyle beraber özellikle cep telefonlarının uzaktan kontrollü bombalama saldırılarında kullanılmasını engellemek için üretilen bir cihazdır. Cep telefonları temel olarak baz istasyonları üzerinden servis ağları ile haberleşirler. GSM sinyalleri üzerinden haberleşen telefonların kullandıkları bu baz istasyonları geniş bir alanda hizmet verir ve bu kapsama alanlarını küçük parçalara ayırarak bölge bölge çekim alanı oluştururlar. Siz telefonunuzla beraber hareket halinde olsanız bile bir çekim alanından başka bir çekim alanına rahatlıkla geçebilirsiniz. İşte tam bu noktada Sinyal Bozucu “Jammer” aynı baz istasyonlarının yaptığı gibi kendisine ait küçük bir ölü bölge oluşturarak oluşturduğu bu bölge içerisindeki telefonları kendi baz istasyonlarıyla haberleşmesini engellemiş olur. İlk üretildiği dönemde cep telefonunun gereksiz çalmasının istenmediği yerler için üretilmiş olan bu cihazlar artık sadece resmi kurumlar tarafından kullanılır hale gelmiştir.

 

Sinyal Bozucu bu cihazlar cep telefonu ile aynı frekansta, iki sinyalin ters düşeceği ve birbirinin etkisini yok edecek kadar güçte sinyal göndererek cep telefonunun sinyalini bozar. Çünkü cep telefonları, sinyalin az gelmesi durumunda güçlerini artırarak haberleşmeyi sağlayabilecek yapıda geliştirilir. Cep telefonları haberleşme protokolü açısından çift yönlü “full duplex” çalışabilirler yani hem sinyal alabilir hem gönderebilir. Konuşur ve dinlersiniz. Bazı jammer cihazları sadece bu kanallardan birisini bloke ederek basit bir yöntemle kendi alanındaki tüm telefonları engellemiş olur. Daha gelişmiş olan jammer cihazları her iki kanalı aynı anda bloke edebildikleri gibi çok daha üst teknolojik cihazlar tüm frekans bandını hatta tüm frekans bandlarını engelleyebilen çeşitleri vardır. Özel üretim bir cep telefonuna sahip değilseniz düşük güçlü bir jammerin 9 metrelik yarıçaplı etkisinden bile kolayca etkilenebilirsiniz. Kaldı ki güçlü bir jammer cihazının kapsama alanı 100 metre kareye ulaşabilmekte ve etkilenmeme durumunuz yoktur. Ülkemizde özellikle makam araçlarının vazgeçilmez aksesuarları haline gelmiş olan bu cihazlar aracınıza başka bir hava katmasının yanı sıra güçlü bir vericiyle her gün dolaşmanız olası radyasyon rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Gittiği her yerde halka bağırıp çağıran siyasilerimiz haklıdır belki.

 

Sinyal Bozucu Jammer cihazları genellikle Güç Bölümü, Devre Yapısı ve Anten olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Güç Bölümü genellikle araç aküsü ile çalışabilecek şekilde dizayn edilir lakin sırtta taşınan mobil yapılarda şarj edilebilir pille çalışır. Devre Yapısı RF yükselteç katı, gürültü üreteç katı, düzenleyici devre ve voltaj kontrollü osilatör katından oluşur. Anten kısımları ise yükselteç katlarının büyüklüğüyle doğru orantılı menzile sahip bir ayarlanabilir antenden oluşur. Birbirinden farklı yapıda özellikte birçok çeşitleri mevcuttur. Tüm bu yapıların bir araya gelmesiyle beraber istenen alanda cep telefonu sinyallerinin geçici bir kesintiye uğraması sağlanmış olur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın