Yeni Konular

Sofranız İçin En Doğru Ekmek

SOFRANIZ İÇİN EN DOĞRU EKMEK

Ekmek hayattır ve ekmezsiz bir sofra düşünülemez. Ancak günümüzde ekmek tüketimi obezite ve beraberinde getirdiği bir çok hastalığa davetiye çıkaracak seviyelere geldi. En ciddi olanı obezitenin yol açtığı kalp ve şeker hastalıkları elbette.

en-saglikli-ekmek

Kamuda ekmeğin tüketilmesine dair bilinçlendirici yayınlar daha sık gösterilir hale getirildi. Uzmanlar sürekli olarak, doğru miktarda ve doğru ekmeğin tüketilmesi gerektiğine dikkati çekiyor. Peki sofranız için en doğru ekmek hangisi biliyor musunuz?

ekmek-saglik

Tahıllardan Zengin Ekmekler

Tahıl bakımından zengin olan ekmek çeşitleri sofranız için en doğru ekmek gurubunda yer alıyor. Tümüyle olmasa da işlenmiş beyaz un miktarı daha az olan ekmekler, buğday ekmeğinin tahtına sahip çıkıyor. Kepeğinden arındırılmış beyaz un ile yapılan ekmekler, miktar olarak fazla tüketilmese dahi vücutta sağlıklı beslenmeye yer bırakmıyor.

tahilli-ekmek

Uzmanlar daha çok; çavdar ekmeği, kepekli ekmek, tam tahıllı ekmekler ve tam buğday unundan yapılmış ekşi mayalı ekmeklerin doğru bir tercih olacağının altını çiziyor. Çocukların beslenmesinde de tam buğday ekmeğine yer verilerek bu beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda oturtulması gerektiği sık sık dile getirilen konular arasında.

ekmek-secimi

Tarihi neredeyse 8 bin yıl öncesine dayanan ekmeğin, günümüzdeki versiyonları maalesef buğdayın değişen kimyası sebebiyle o günlerdeki kadar doğal ve faydalı değil. Ancak sofralarımızın vazgeçilmez unsuru olan ekmek için farklı alternatiflere yönelmek en doğrusu. Bu noktada sofranız için en doğru ekmek; çavdar, çok tahıllı, yulaf ve karabuğday unlarıyla yapılmış doğal ekmekler olmalıdır. Bu türden ekmekler yapısı itibarıyla, glisemik indeksi daha düşük gıdalar arasında yer alması nedeniyle, beyaz ekmeğe göre, insülin direnci yada diyabeti olan hastalar tarafından tüketilebilecek ekmekler arasında yer alıyor.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir