Yeni Konular

Statik Elektrik Nedir?

Statik Elektrik Nedir?
Statik Elektrik Nedir?

Günlük yaşantımızın elle tutulmaması gereken lakin yaşadığımız her ortamda  vazgeçilmez haline gelen Elektriği bilmeyenimiz yoktur. Dağıtım şirketlerince her ay belimizi kıran faturalarda cabasıdır. Statik Elektrik bu elektrikten farklı olarak kendi bedenimizden  başlıyarak gözümüzün gördüğü her nesne ile yaptığımız temas sonucu ortaya çıkar. Yüce yaratıcı altında kalkamayacağımızı biliyor olsa gerek en basit haliyle araçtan inerken ya da kazağımızı çıkarırken oluşan Statik Elektriği bize fatura olarak yansıtmaz.

Sözü daha birçok kez geçecek olan bu Elektrik, mevcut halleriyle Elektriği iletme özelliği olsun yada olmasın iki maddenin birbirine sürtmesi, temas etmesi yada ayrılmaları sonucu yine bu iki cisim arasına oluşan elektriklenme şeklidir. Cisimler arasında oluşan bu kuvvete yalın haliyle Elektrostatik Kuvvet demek yanlış olmaz. Her cismin üzerinde bulunan hem negatif hem pozitif yüklü olan elektronların, cisimler arasındaki elektriksel farkın dengelenmesi ve fazla olan elektron tarafından az olan elektron tarafına bir geçiş ortamı oluşması durumudur. Bu geçiş ortamına teknik olarak Kıvılcım, Elektriksel boşalma “Desarj” ya da daha çok bilinen adıyla Ark denilmektedir. Her maddenin içerisinde bulunan bu elektriklenme küçük temaslar ya da sürtünmeler sırasında Doğa Anamız kavga çıkmasın diye küçük düzeltmeler yapar ve her iki tarafı dengelemiş olur.

17-05-2015_093133

Ölçüm yapıldığı zaman bu Statik Elektrik oluşan ortama göre çok yüksek voltajlara çıkabildiği gibi teknik olarak gücü yani akımı çok düşük miktarda olduğu için herhangi bir depolanma ve değerlendirme durumu henüz yapılamamıştır. Dokunduğu her şey tarafından çarpılan insan tiplemesine yazımızın sonraki bölümünde değineceğiz lakin bu Statik Elektrik bazı iş sektörlerinin önlem almadan geçmedikleri ve kendileri için hayati öneme sahip bir konudur. Özellikle petrol depolanması, taşınması ve ikmali söz konusu ise durum hayli önemlidir. Yoğun miktarda elektronla yüklü bulunan bu parlayıcı sıvılar nakli söz konusu olduğunda tanker içerisinde sürtünme kaynaklı biriken Statik Elektriğin topraklama yöntemiyle toprağa iletilmesi sağlanmalıdır. Nihayetinde benzin pompasından yakıtımızı alırken yangın çıkmasını istemeyiz. İnsan yapımı uçaklarımız içinde Statik Elektrik bazı sıkıntılar yaratabilmekte ancak gelişen teknoloji sayesinde bu zararda her geçen gün azalmaktadır. Şayet mahallenizde yağmur, fırtına derken siz elektriklenmenin dibine vururken binlerce metre yukarıdan giden uçağın pekte umurunda olmayabilir. Yine aynı konuda doğamızın en büyük gösterilerinden birisi olan Yıldırım, bulutlar içerisinde biriken pozitif yüklenmenin zaten hep negatif yüklü olan yeryüzüyle olan etkileşimi sonucu oluşur. Biraz daha açacak olursak her iki tarafın yüklenme durumu aralarındaki potansiyel farkın artmasıyla birlikte havanın yalıtkan durumdan iletken duruma geçmesi kolaylaşır ve havanın tam iletken olması durumunda bulutta bulunan yüksel elektrik toprağa geçiş yapar. İşte asıl depolanması gereken ve binlerce Amper gücünde olan Statik Elektrik yıldırımdır.17-05-2015_093141

17-05-2015_093153Bedenimiz üzerinde hali hazırda üretilen bir elektrik olmasıyla beraber başka cisimler ile temasımız esnasında ya da başka kişiler ile yapacağımız el sıkışma, sarılma benzeri günlük hareketlerimiz sonucu negatif yüklü olarak çalışmaya devam eden vücudumuzdan temas edilen nesneye doğru bir Statik Elektrik akışı meydana gelir. Bu durum çoğu zaman biz farkında bile olmadan oluşur ve farkında olduğumuz durumlarda çıtırtı benzeri bazen de tepki vermemizi sağlayacak kadar yüksek bir voltajla çarpılmamızı sağlar. Bu elektriklenme yüzlerce voltajı bulabilmektedir lakin gücü çok düşüktür. Bu elektriklenmeler çoğu zaman el ve yüz bölgelerimizde yoğunluk gösterir. Şartelleri atan insanoğlunun Statik Elektrik ile bir ilgisi varmıdır yoksa tamamen Kaçak Akım Sigortasından mı kaynaklanır orası tartışılır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın