Yeni Konular

Suçiçeği Hastalığı Nasıl Olur – Etkileri – Tedavisi

su-cicegi-etkileri-tedavisi

Yetişkinlere oranla daha çok çocuklarda oluşum gösteren suçiçeği virüs kökenine ev sahipliği yapan bir hastalık türüdür. Varicella – zoster virüsü ile ortaya çıka suçiçeğii, çocukluk çağı hastalığı olarak da nitelendirilmektedir. Döküntü problemini de beraberinde getiren suçiçeği hastalığı losyon ve hap tedavisi aracılığı ile kısa zaman zarfı içinde yok edilebilmektedir.

Bu hastalık sürecinde tırnaklar kesilerek törpülenmelidir. Bakteri platformunun geri plana alınması adına hastanın temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Suçiçeği geçiren kimseye kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çünkü aspirin Reye Sendromunun ortaya çıkma riskini yükseltmektedir. Ciddi fonksiyon kaybı olarak nitelendirilen Reye sendormu karaciğerin yağlanmasına neden olmaktadır. Reye sendromu ile birlikte kişide bilinç kaybı gözlemlenmektedir. Eğer kişinin bağışıklık sistemi sağlam ise antiviral tedavi yöntemi ön plana alınabilir. Bulaşıcı hastalık grubu arasında yer alan suçiçeği döküntü sonrasında kişinin kabuklanma problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Bu döküntüler bulaşıcı özelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Suçiçeği hastalığı hava yolu aracılığı ile de başka kimselere bulaşmaktadır. Bu tür problemler ile karşı karşıya kalmamak adına kişinin kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. İlkbahar başı ya da kış sonunda sıklıkla rastlanan hastalık grubu arasında öncülüğünü koruyan suçiçeği hatalığının tedavi süresi kısa sürmektedir. Periyodik takvime göre uygulamaya alınan suçiçeği aşısından yararlanılmalıdır. Varicella – zoster immun globul tedavi yöntemi de uygulamaya alınabilir. Bu yöntemin kişinin suçiçeği geçiren bir kimse ile temas etmesinin ardından 96 saat içerisinde işleme alınması koruyucu platformunun ön plana çıkması adına oldukça önemlidir.

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın