Yeni Konular

Susuzluğun Bize Etkileri Neler, Susuzluk Ne Tür Etkiler Yapar

2015-05-07_070219İnsan yaşamında ve öbür canlıların yaşamında vazgeçilemeyecek şeylerin en en başında suyun geldiği bilinmektedir. Su yeryüzünde bol miktarlarda yer alıyor yağan yağmurlar ile su kaynakları yenilenebiliyor . Su tatsız ve renksiz olarak tanımlanmasına karşın insan yaşamında öbür besinlerden çok daha çok bir önem taşıyor . Su tabiatta sert , gaz ve sıvı/akışkan hallerde bulunabiliyor ve su molekülü 2 hidrojen ve bir tane oksijenden meydana geliyor . Suyun insan hayatındaki önemi susuz kalındığı vaziyetlerde karşılaşan neticelerle anlaşılıyor beden belli bir limitin üstünde su kaybı içinde bulunduğu zaman üzgünüm fakat susuz olan bireyin hayatı son buluyor . Bir insan vücudunda su oranı yaş , cinsiyet ve kilo benzeri etkenlere ilişkili olsa da erişkin bir insan vücudunda su oranı 2/3 oluyor . Yepyeni doğmuş bebeklerin vücutlarındaki su oranları %75 meydana gelmesine karşın bu oran zamanla azalıp yetişkinlik çağında 2/3 oranında kalıyor , yaş ilerlemesi ile beraber bedendeki su oranında azalma görülüyor .

 

2015-05-07_070252

Suyun Vücuda Girmesi ve Etkileri

Yaşamın suda başlamış olabileceği olasılığı üstünde bilim vatandaşları aracılığıyla uzunca süredir çalışmalar yapılıyor . Ama en fazla heyecan edilenler aralarında suyun insan vücudundaki yolculuğu geliyor . İçecekler ve besinlerin kullanımı ile vücuda giren su ilk öncesinde sindirim sisteminde emiliyor , daha sonra kana geçip hücreler içinde bir takım kimyevi reaksiyonlara giriyor . Bir zaman daha sonra bir daha doku sıvısına dönüşen su dokulardan kana karışıyor . Son hamle olarak ise dokulardan kana karışan su kandan böbreklere geliyor ve suyun kocaman bölümü idrar olarak dışarı atılıyor . Suyun bedendeki idrarla atılmayan bölümü deri , sindirim sistemi ve solunum sistemi aracılığıyla kullanıldıktan daha sonra vücuttan dışarı atılıyor .

 

2015-05-07_070320

Su Yaşamın Mimari Taşıdır

Bir insan amaçlı olmazsa olmazların en en başında su gelmektedir nedeni ise bedende su eksikliği görüldüğünde bedende birbirinden çeşitli sıkıntılar meydana çıkabiliyor ve susuzluk insanı ölüme dahi götürebiliyor . Bir insanın gündelik su gereksinimi bünyesine , cinsiyetine ve beden hali benzeri pekçok faktöre ilişkili olsa da hekimler aracılığıyla erişkin insanlara gün içerisinde 2 ile 2 buçuk litre aralarında su kullanımı yapmaları öneriliyor . Su tüketiminin en az gündelik su alınımına eşdeğer olması gerekmektedir nedeni ise bedendeki su balansı korunamaz ise vücudun tüm balansı bozuluyor . Bir insan yiyecek yemeden uzunca zaman yaşayabilse de su içmediği vakitlerde beden susuzluğa en çok birden fazla gün direnebiliyor .

 

2015-05-07_070341

Vücuttaki Suyun Önemi

İnsan vücudunun en fazla gereksinimi durumda olan şey sudur . Vücuda su alınmasıyla beraber böbrekler de daha çabuk çalışmaktadır böylelikle böbreklerde kum oluşumu engellenmektedir . Su insan vücudunda yalnızca böbrek amaçlı değil tüm iç uzuvların sistemlerin çalışması amaçlı lazımdır . Bedendeki su ölçüsü ne türlü arttırılır suali ile doktora müracaat eden kişilere doktorların teklifleri çoğunlukla bol bol sıvı/akışkan kullanımı ve sulu yiyecekler kullanımı oluyor . Hekimler aracılığıyla yemeklerde su içilmesi , her öğünde olmasa da gün içerisindeki yemeklerde çorba kullanımı önerisi ediliyor . Sulu sebzeler ve meyveler hem bir insanların su ihtiyaçlarına karşılıyor hem bir de sağlıklarını tehlikeye atmıyor bunun amaçlı naturel sebze ve meyve kullanımı inşa edilmesi gerektiği uzmanlar aracılığıyla üzerine basa basa bildiriliyor .

 

2015-05-07_0704262015-05-07_0704362015-05-07_070443
Su Kaybı Tehlike Demektir

Vücuttaki hayat kaynağı su meydana geldiği açıktır ve bu su kaybıyla çok rahatsızlık meydana çıkıyor . Bedendeki su kaybı oranına yönelik tehlike büyüyor . Bedendeki %5 Susuzluk , baş ağrısına sebep olabilmektedir iken susuzluk arttıkça halsizlik ve titreme başlıyor . Susuzluk giderilmez ise bayılmalar ve şuur kayıpları meydana çıkıyor . Bedendeki su kaybı oranları üst kısmına çıktığı zaman bireyin can verme olasılığı çok büyük etken haline geliyor ve halen vefat olmamış ise susuzluk oranı geldiği zaman beden pes etmekte ve bireyin hayatı son buluyor .

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir