Yeni Konular

Sütlü Mısır Çorbası Tarifi

Sütlü Mısır Çorbası Tarifi2015-10-06_105030

Sütlü mısır çorbası, çoğu insanın bilmediği bir çorba türüdür. Genellikle ‘’süt, tatlı yapımında kullanılır’’ diye düşünülür. Oysa dövülmüş mısır ve bakliyatlar ile hazırlanan sütlü çorba, bilenlerin severek, sık yediği çorbalar arasında ilk sıralardadır. İçine koyulan dövülmüş mısır pazarlardan ve bakliyat satan dükkânlardan rahatlıkla bulunabilir. Diğer malzemelerin tümü her evde bulunan gıdalardır. Özellikle soğuk kış aylarında ve uzun ramazan günlerinde, besleyici değeri yüksek olan sütlü mısır çorbasıhazırlanarak, bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. İçinde çok çeşitli gıda bulunan bu çorba, gün boyu da tok tutacaktır.

 

 

Sütlü Mısır Çorbası Kaç Kaloridir?

Sütlü mısır çorbasının içine katılan tüm malzemelerin, kalori oranı düşüktür. Çorbada kullanılan süt, mısır, yarma(yemeklik buğday), fasulye ve nohut gibi besinlerin tamamı çok besleyicidir. Bu çorbayı sık yaparak bol miktarda kalsiyumun yanında, bakliyatlardan bitkisel protein almak mümkündür. Bir porsiyon sütlü mısır çorbası, yaklaşık olarak 250 kaloridir. Bu besleyici çorbayı çocuklara yedirerek kemik ve diş sağlığının gelişmesi için gerekli önlemleri almanız mümkündür. Yıllardır, yaşlıların sabah kahvaltısında tükettiği bu çorba, uzun ömrün de anahtarı olabilir.

 

 

Sütlü Mısır Çorbası İçin Gereken Malzemeler

  • 1 Su bardağı dövülmüş mısır
  • 1 su bardağı dövme(yarma, buğday)
  • 1 Su bardağı nohut
  • 1 Su bardağı kuru fasulye
  • Bir litre süt
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • Bir kaşık tereyağı ve bir kaşık sıvı yağ
  • Çorbanın üzerine tereyağı, kırmızı toz biber
  • Tuz

 

Sütlü Mısır Çorbasının Yapılışı

Sütlü mısır çorbasını hazırlamak için bir gece önce mısır, fasulye, dövme ve nohut derin bir kaba koyularak ıslatılmalıdır. Ertesi gün tüm bakliyatlar yıkanıp, düdüklüde üstüne dört parmak çıkacak kadar su ilave edilerek, ateşe konur ve yarım saat pişirilir. İyice yumuşayan bakliyatların üzerine yarım litre süt ve tuz ilave edilerek 15 dakikada bu şekilde kaynatılmalıdır. İyice özleşen karışıma eksik geliyorsa bir miktar süt ilave edilebilir. Pişen sütlü mısır çorbasının altı kapatılarak ılıması beklenir. Küçük bir tavada bir adet kuru soğan küçük olarak doğranır. İsteğe göre tereyağı ve sıvı yağı karıştırılarak, diyet yapanlar için ise tek sıvı yağ soğanlara ilave edilerek ateşe konur. Pembeleşen soğanların üzerine kırmızıbiber ilave edilerek ateşten alınmalıdır. Hazırlanan çorbanın üzerine yağ soğan karışımı ilave edilerek servis yapılır. Kokusu ve görsel sunumu etkileyici olan bu çorba, eskiden kalma ağır yemekler arasındadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın