Yeni Konular

Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Dizilişi Nasıl Olur? Tavlada Kapılar Nelerdir?

Tavla Nasıl Oynanır
Tavla Nasıl Oynanır

Tavla ülkemizde herkesin bildiği zar oyunudur. Tavlayı genellikle öğrenciler ve esnaflar oynarken görürüz. Tavlayı bir kafede, kahvede yüz yüze veya internet ortamında oynamanız mümkündür. Bu yazımızda sizler için tavla nasıl oynanır, tavlada nasıl zar tutulur ve tavlada kapılar nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Tavlada temel amaç kendinize ait olan tüm pulları karşınızdaki oyuncudan önce toplamaktır. Bu amacı gerçekleştirirken isterseniz karşınızdaki oyuncunun ilerlemesi engelleyebilirsiniz, bunun farklı yöntemleri vardır.

Tavla Dizilişi Nasıl Olur?

Klasik bir tavla setinde 1 adet tavla tahtası, 2 adet zar, 15 adet açık renkte pul veya diğer ismiyle  tavla taşı, 15 adet koyu renkte pul (toplamda 30 adet pul) bulunmaktadır.

Tavla tahtasında bulunan renkli üçgen şekiller pulların geleceği haneleri temsil etmektedir ve toplamda 24 hane vardır. Rakibinizin sizin toplayacağınız alana koyacağı 2 adet pulun yer aldığı haneden itibaren 24 adet hane vardır, alttan 12 ve üstten 12 olarak sıralanmaktadır.

tavla_tahtas

Sizin kahverengi pullar ile oynadığınızı düşünürsek diziliş tam anlamıyla yukarıda yer alan resimdeki gibi olmalıdır. Aşağıda ise teknik olarak diziliş açıklanmıştır.

İlk iki taşınız rakibinizin toplama noktasında yer alır yani bu üstten 1. haneye toplamda 24. Haneye denk gelir. Beş adet pul ise yukarıdan sol köşeye ve kendi toplama alanınızdan sol köşeye yerleştirilir. Geri kalan 3 adet pul ise 8 numaralı haneye yerleştirilir.

Tavlaya Nasıl Başlanır?

Oyuna ilk önce başlayacak kişiyi seçmek için her iki kişi de zarlardan bir tanesini atar ve yüksek atan oyuna başlayacak ilk kişi olur. Ayrıca gelen zarları ilk başlayan kişi oynamak zorundadır. Yani siz 5, karşınızdaki kişi 2 attıysa oyuna ilk siz başlarsınız ve 5-2 zarını oynamanız gerekmektedir.

Oyun yönü rakibinizin toplama alanından kendi toplama alanınıza doğru olmalıdır.

Tavla Nasıl Oynanır?

Oyunumuzun başlangıcını yaptıktan sonra her oyuncu sırayla zar atar. Sırası gelen kişi attığı zar kadar pulunu ilerletebilir.  Pulunuzu isterseniz rakibin açık pulunun üstüne (tek bir pulunun bulunduğu haneye) götürüp rakibinizin pulunu kırabilirsiniz; isterseniz kendi pulunuzun bulunduğu bir haneye koyabilir ya da hiçbir pul bulunmayan boş bir haneye koyabilirsiniz.

Eğer pulunuzu açık bir pul haline getirirseniz rakibiniz sizin pulunuzu kırabilir. Oyunda herhangi bir pul kırıldığında oyuncu oyuna girmek için sizin toplama alanınızda açık olan bir haneyi belirleyen zar atması gerekmektedir. Eğer açık bir haneyi belirten zarları atılmadıysa pulu kırık olan oyuncu bir el beklemek zorundadır.

Eğer oyunda attığınız zarlar çift gelirse (3-3,1-1,6-6 gibi) bir pulu dört kez ilerletme hakkınız olmaktadır.

Tüm pullarınızı kendi toplama alanınıza getirdiğinizde pullarınızı toplama başlayabilirsiniz. Pul toplama işleminde attığınız zara göre toplamak zorundasınız. Örneklemek gerekirse attığınız pul 6-4 geldiyse 6 hanesindeki ve 4 hanesindeki 2 pulu alabilirsiniz. Eğer 6 hanesinde pul yoksa 6 hanesine en yakın bir pulu alabilirsiniz. 4 Hanesinde pul yoksa 6 veya 5 hanesindeki 1 pulu 4 ileri oynatmak zorundasınız fakat 6,5 ve 4 haneleri boşsa 4 hanesine en yakın bir pulu alabilirsiniz. Toplama esnasında çift attığınızda yine dört adet taşı tavla tahtasından alabilirsiniz.

Tavla tahtasında rakibiniz hiç pul toplayamamışsa bu “mars” anlamına gelmektedir ve 2 puan değerindedir.

Tavlada Kapılar Nelerdir?

Tavlada rakibinizin ilerlemesi engellemek için kendi toplama alanınıza koyacağınız üst üste iki pul kapı anlamına gelmektedir. Tavla kapıları aşağıdaki gibidir.

  • 1-1 Kapısı:  6 hanesindeki iki pulu beş hanesine çekebilir ve 8 hanesindeki iki pulu da 7 hanesine çekebilirsiniz. 6-1 kapısıyla eşdeğerdir ve rakibinizin 6 atıp kaçmasını engellemiş olursunuz.
  • 3-1 Kapısı:  8 hanesindeki bir pulu 5 hanesine çekip 6 hanesindeki bir pulu da onun üstüne koyduğunuz taktirde 3-1 kapısını elde etmiş olursunuz.
  • 4-2 Kapısı: 8 hanesindeki bir pulu 4 hanesine ve 6 hanesindeki bir pulu da aynı haneye koymanızla gerçekleşen kapıdır.
  • 5-3 Kapısı: 8 hanesindeki bir pulu 3 hanesine, 6 hanesindeki bir pulu da onun üstüne koymanızla gerçekleşen kapıdır.
  • 6-4 Kapısı: 8 hanesindeki bir pulu 2 hanesine, 6 hanesindeki bir pulu da onun üstüne koymanızla gerçekleşen kapıdır.
  • 6-6 Kapısı: Üst köşedeki 12 hanesindeki iki pulunuzu alt köşedeki 7 hanesine koymanızın temel alındığı kapı türüdür. Eğer geri kalan 2 pul hakkınızla içerdeki 2 pulunuzu da çıkarabilirseniz rakibinizin 6-1 ve 6-6 kapılarını yapmasını ve kaçmasını engellemiş olursunuz.
  • 6-1 Kapısı: Üst köşedeki 12 hanesindeki bir pulunuzu alt köşedeki 7 hanesine, 8 hanesindeki bir pulu da onun üstüne koymanızla gerçekleşen kapı türüdür. Bu sayede rakibinizin 6 atarak kaçmasını engellemiş olursunuz.

Tavlada Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Rakibinizin ilerlemesini engellemek için kapı yapmaya özen gösteriniz. Kendi toplama alanınızda açık pul varsa rakibinizin pulunu kırmaktan çekininiz. Son olarak sizlere iyi oyunlar dileriz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın