Yeni Konular

Tavşan Tuvalet Eğitimi

Tavşanlar, belki de doğadaki en zararsız hayvanlardır. Neşter keskinliğindeki dişleri dışında savunma yapabilecekleri hiçbir şeyleri yoktur. Bir de yetmezmişcesine fazlaca şirindirler.. Peki bu şirin ve zararsız hayvanı evde beslemek mümkün müdür? Elbette.

 Tavşan Tuvalet Eğitimi

Hayvanlarla birlikte yaşamanın verdiği haz şüphesizki tartışılmaz. Bazen, ev arkadaşınızdır sohbet ettiğiniz, üstelik gözleriyle. Bazen, kardeş gibidir, onun yarasına bastırsanız sizin canınız yanar. Bazen, haylaz bi çocuğunuz gibidir, söylenerek arkasını topladığınız. Bazen, kahramanınızdır, gece karanlıkta korkmamanızı sağlayan. Kimi zaman da güven kelimesini iliklerinize kadar hissettiren bir canlıdır, sarıldığınızda anlarsınız… Tavşanda işte bunlardan biri. Sevmek, beslemek mesele değil de, asıl sorun tuvalet ihtiyaçlarıdır evde. Oysa bu asla aşılmaz bir engel değildir. Diyorlar ki, tavşana tuvalet eğitimi verilmezmiş. Tabiki halt etmişler.

03-10-2015_130831

Eğer biraz sabırlıysanız, ortalama 1 hafta içinde halledersiniz bu durumu. Yavru iken aldığımız ve bir peluş oyuncağa benzeyen bu tatlı canlıyı, kedi gibi yetiştirebilirsiniz. Tıpkı kedi gibi yanaklarını kaşıdığınızda nasılda mayıştıklarını göreceksiniz. Mama kabına kuru mamasını koyduğunuzda koşarak geldiğini ve su kabından da su içtiğini görebilirsiniz. İş tuvalet ihtiyacını gidermeye geldiğinde ise maalesef kucağınıza bile işeyebilirler. Ya da bulunduğu yer neresiyse orada bırakabilirler. İşte tam bu durumda hemen bir peçete ile idrarından bulaştırarak, kedi kumu dolu olan kovaya bu peçeteyi koyacağız. Üzerine biraz daha kedi kumu dökebiliriz. Çeşitli aralıklarla tavşanımızı bu kovanın içine koyacağız ve kendi haline bırakacağız. Bıkmadan usanmadan yaptığınızda, göreceksinizki tavşanınız artık işemek istediğinde o kokuyu arayacak. Artık bilinçaltına işleyecek ve bir kedi gibi tuvalet ihtiyacı geldiğinde kendiliğinden o kovaya gidecek. Tek farkı kedi gibi üzerini örtmüyor olmasıdır. Zaten dışkıları farklı olduğundan buna çokta ihtiyaç yoktur. Eğer içiniz rahat etmezse ıslak mendil ile ayaklarını silebilirsiniz kumdan çıktığında.

03-10-2015_130922

İşte size kedi gibi bir tavşan 🙂 Kapıyı açtığınızda ayaklarınıza koşan, sevmeniz için çırpınan, zıplayan ve asla üstünüze pisletmeyen bir tavşan…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın