Yeni Konular

TBMM’yi Tanıyan İlk Ülke

tbmm3Uzun yıllardır sık sık tartıştığımız bir konu ve yine sokakta muhabbeti açıldı ve gayrı ihtiyari sohbete dahil edildim. Muhabbet muhabbeti açtı ve muhabbet bizim diğer ülkelerle yaptığımız anlaşmalara geldi. Velhasıl sohbetin içeriğini objektif biçimde sunumunu yapayım.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yetki ve temsil organı Ankara’ da ki millet meclisi birçok işgalci devlet ile ilişki kurmuş ve netice alabilmesi için zamana yaymıştı. Ermenilerin doğu ve güneydoğu illerimizde ki sınır tanımaz saldırıları netice vermeye başlayınca verdikleri destekten geri durmayan Ruslar bilakis ikmal yollarında ki pürüzleri halledip daha çok lojistik göndermek için çare arar duruma gelmiştir. 28 Mayıs 1918 bağımsızlığını ilan eden Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti bir devlet gibi davranmaktan çok hala örgüt olmaktan kurtulamamış imajı vermekteydi. Bekir Sami Bey hemen Moskova’ ya gider ve diplomatik ilişki kurarak Ermenilere destek vermeyi kesmelerini ve durmaları gerektiği konusunda ültimatom vermeye gider. Tabii ki olumsuz döner Ruslar. Bunun üzerine Türk ordusu doğu komutanı Kazım Karabekir komutasında Sarıkamış, Kars, Iğdır’ ı alıp Gümrük sınırına gelince barış görüşmeleri 20 Kasım 1920 tarihinde başlar. Sevr antlaşmasını yok sayan bu antlaşma Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de fiilen tanımış olan ilk devlet olmuştur.

İkinci olarak antlaşma ise Afganistan devleti iledir. İki ülke arasında insani açıdan birçok alanda imzalar atılmıştır.

 

Yazan: Hikmet ÇOBAN

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir