Yeni Konular

Telefonla Koku Gönderme Teknolojisi

telefonla-koku-gonderme-teknolojiisCep telefonları ile resimli mesaj gönderebiliyoruz. Resim paylaşımı yapabiliyoruz. Sosyal medyada videolar paylaşabiliyoruz. Akıllı cep telefonumuz ile kısa videolar çekip, vine adı verilen sitelere yükleyebiliyoruz. Fakat bir yemek yaptık ve onun resmini gönderdiğimiz de kokusunu da göndermek istiyoruz. Ancak henüz bu teknolojiye geçiş yapamadık derken, bilim insanları bunun üzerine araştırma yaptılar. Harvard Üniversitesinde görevli bilim adamları akıllı telefonlardan başka telefonlara koku göndermeyi mümkün kılan bir teknoloji geliştirdiler. Bu geliştirilen teknoloji ile artık kokular da sms gibi gönderilebilecek.

 

Vapor Communications tarafından geliştirilen ve tasarlanan cihaz ile akıllı telefonlar arasında koku gönderme işlemi mümkün olacak. Prof. Edwards ve öğrencilerinin geliştirdiği cihaz ile dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna anlık olarak koku gönderimi yapılabilecek. Bu sayede bir yemek pişirdiğinizde bunun kokusunu sevdiklerinize hem resim hem de koku olarak gönderebileceksiniz. Cihazın adının ” Ophone ” olarak belirlendiği de açıklamalar arasında yerini aldı. Uygulama ise ” osnap ” adını taşıyacak. Cihazın ise piyasaya sürülme tarihi olarak uzmanlar 2015’in Nisan ayını işaret etmektedirler. Nisan ayında üretime geçilecek ve tüm akıllı cep telefonu kullananlara ulaştırılacak. Cihazın nasıl çalıştığı veya nasıl koku gönderdiği ile ilgili henüz net bilgiler olmazken, birçok kişi benzer koku örnekleri mi gönderilecek şeklinde de tartışmalara yol açtı. Henüz nasıl bir teknoloji uygulandığı ise sır gibi saklanılmaktadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın