Yeni Konular

Tesbih namazı nasıl kılınır

Tesbih namazı nasıl kılınırKadir gecesinde çok kılınan Tesbih namazı, insanın yaşamında en az bir kez olsun kılınması Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir.Peygamberimiz amcası Abbas?a ?Bak amca sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin bilerek işlediğin, küçüğü- büyüğü ve gizli yaptığın açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiştir.

Abbas bunu her gün yapamayız deyince Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını söylemiştir. (Ebû Dâvûd, ?Tatavvu, 14, Salât, 303; Tirmizî, Salât, 350, Vitr, 19).

Tesbih namazı dört rekat olup şöyle kılınır: Allah rızâsı için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır.

Sübhânekeden sonra 15 kere Sübhânellâhi vel-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber denir.

Sonra eûzü besmele çekilir,
Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani ?Sübhânellâhi vel-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber? denilir.
Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.
Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rek?ata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı aslında tek başına kılınırsa sevabı fazladır

Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz.

[pro-player width=’530′ height=’350′ type=’video’ image=’http://www.redmoli.com/wp-content/uploads/2012/06/namaz1.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=ze1WeJUhQ94 [/pro-player]
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir