Yeni Konular

Thales (Tales) Kimdir Biyografisi Buluşları

Thales (Tales) Kimdir Biyografisi Buluşları
Thales (Tales) Kimdir Biyografisi Buluşları

Thales M.Ö. 546 – 624 yılları arasında yaşadağı düşünülmektedir. Thales (ok: Tales) ilk çağ düşünürlerinden olan bilgelerdendir. Kendisi yaşamın kaynağının Su olduğunu vurgulamış ve bu anlatımı ile modern bilim için en yakın bulgaya ulaşmış filozoflardan biri olmuştur. Thales Eski Yunun’da “Yedi Bilge”den biri olarak anılır.

Thales Sokrates’ten önce bir dönemde yaşamış Anadolu düşünürüdür. Doğum yeri Milet’tir. Burası Menderes nehri yakınındadır ve şimdiki Aydın şehrinin sınırları içerisindedir. Adı tam olarak bilindiğinden felsefe ve bilimde önce kişi olarak isimlendirilir. Yunan tarihinde Yedi Bilgenin ilkidir. Ticaret ile de ilgilenmiş ve Mısır’a ticaret dolayısı ile gitmiştir. Yazılı olarak kaynak metin bulunamamıştır. Onun hakkındaki bilgiler Herodot ve Diogenes Laertios antik yazarlarından ulaşılmıştır. Bertrand Russell yazdığı kitabında Thales için “felsefe Thales ile başlamıştır” diye belirtmiştir. (Batı Felsefesi Tarihi)

2015-06-30_174323

Thales gelmeden evvel eski Yunanlılar doğayı ve dünyadaki temel maddeleri mitolojik bilgiler, tanrılar ve kahramanlar ile açıklamaktaydı. Doğa olaylarını (Fırtına, sel, deprem vb.) tanrılar ile ilişkilendiriyorlardı. Thales suyun ana madde olarak düşünmesi ve doğadaki olayları gözlemlemesi ve çalışmaları etkili olmuştur. Bundan sonra öğrencileri olan Anaksimandros ve Anaksimenes de bu kavramları korumuşlardır.

Thales’den evvel yerde olan her şeyi gökdeki tanrıların yaptığını anlatan söylemler ile karşılaşmaktaydılar. Thales ise hayatın özünün su olduğunu belirtmesi ve bu özü doğadan geldiğini belirtmesi tarih niteliğinde bir devrimdir o zaman için… Tanrının gücünü mıknatıs gibi çekme gücü gibi bir hayat gücü yani ruh olarak belirtmiştir. Thales maddenin ilk öğesi olarak suyu söylemiştir. Bu düşüncesinden dolayı yani ilk varlığın su olmasından ötürü toprağın da suyun üzerinde olduğunu ve dünyanın su gücü tarafından taşınmakta olduğunu belirtmiştir.

2015-06-30_174330

Eudemos ve Herodot filozofları Milattan Önce 28 Mayıs 585’de gerçekleştiği düşünülen güneş tutulmasını hesaplayıp haber vermiştir. Kendisi Astranomi ile yakından ilgilenmiştir. Önceden gün dönümlerini hesaplayan biri olarak ilk astronom kabul görmüştür. Ayın son gününe 30. Gün ismini ilk o vermiştir. Yılın içinde olan mevsimleri de bulmuş ve yılı 365 güne bölmüştür. Kendi gölgemizin de bizim ile aynı uzunlukta olduğu vakti bulup gözlemlemiş ve piramitlerin boyunu gölgelerine göre ölçümlemiştir. Kendisi Nil nehrindeki suyun yükselmesinin rüzgardan kaynaklı olabildiğini de bulmuştur. Thales bilimsel dayanaklar ile değil mantıksal olarak doğru yaptığı çözümlerde o dönemdeki inançları göre açıklamalar da bulunması da kabul edilebilir bir durumdur.

Sayısal olarak da Matematik alanında etkili biri olmuştur. Eski Yunan filozoflarından Kallimakhos’un söylediğine göre denizcilere kuzey takım yıldızlarından Büyükayı ve Küçükayı takip ederek yön bulmalarını söylemiştir. Bununla da kalmayan Thales Mısırlılar dan geometri bilgisini öğrenip Yunanlılara aktarmıştır. Thales Teoremi dışında önemli teoremleri bulup geometri dünyasına kazandırmıştır. Teorem bulan ilk kişi olması sebebi ile matematik ve genel bilimin öncüsü ve babası olarak kabul edilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

2 yorumlar

  1. great points altogether, you simply won a new reader.
    What may you suggest in regards to your put up that
    you just made some days in the past? Any positive?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir