Yeni Konular

Thomas Young Kimdir

2015-04-20_162916Thomas Young

(Doğumu : 13 Haziran 1773, Milverton, Somerset – Ölümü : 10 Mayıs 1829, Londra, İngiltere), ışığın girişim olgusunu ilk kez deneysel olarak gerçekleştiren ve böylece ışığın bir dalga hareketi olduğunu kanıtlayan İngiliz fizikçi ve hekim. Aynı zamanda bir hiyeroglif uzmanı olan Young, Rosetta Taşı olarak bilinen taş levhadaki hiyeroglif yazısını çözenlerden biridir.

1799’da Londra’da özel hekimlik yapmaya başlayan Young, ilk çalışmalarını görme fizyolojisi üzerinde yoğunlaştırdı. Henüz tıp öğrencisiyken göz merceğinin değişik uzak­lıklara göre uyum sağlayabilmek için biçim değiştirdiğini buldu. 1801’de astigmatlığın nedenini belirledi, ardından da ışık üzerin­deki araştırmalara girişti.

 

2015-04-20_162949 2015-04-20_163009 2015-04-20_163038 2015-04-20_163111

 

 

Işık ışınlarını bir levhadaki çok küçük ve birbirine çok yakın iki delikten geçiren Young, ışınların yayılıp üst üste bindiklerini ve bir karanlık, bir aydınlık olmak üzere art arda şeritler oluşturduğunu gözlemledi. Yo­ung deneyi olarak bilinen bu deney aracılığıyla ışığın dalga niteliği kesin bir biçimde ortaya konmuş oldu. İnce filmlerde (örn. sabun köpüklerinde) gözlenen renkle­ri, renk ile ışığın dalgaboyu arasında ilişki kurarak açıklayan Young, Newton’ın belir­lediği yedi rengin dalga boylarını yaklaşık olarak hesapladı. Işık dalgalarının o güne değin sanıldığı gibi boyuna (yayılma doğrul­tusunda titreşen) dalgalar olmadığını, tersine, enine (yayılma doğrultusuna dik doğrul­tuda titreşen) dalgalar olduğunu ileri sürdü, böylece ışığın kutuplanmasını açıklamayı başardı (1817).

İngiliz bilim adamlarının büyük çoğunluğu Young’ın bulgularını küçümsedi ve bunlara karşı çıktı; Newton’ın ortaya koymuş oldu­ğu ışığın parçacık kuramına aykırı bir görü­şün ileri sürülebilmesini kimse kabul ede­medi. Young’ın dalga kuramı, Fransız fizik­çiler Augustin J. Fresnel ve François Arago’nun çalışmaları sonucunda Avrupa’da kabul görüp yaygınlaşabildi.

Young, renklerin algılanması konusunda da araştırmalar yaptı. Gözde her renk için ayrı bir algılama mekanizmasına gerek ol­madığını, yalnızca mavi, yeşil ve kırmızı gibi üç rengin algılanmasıyla bütün renklerin görülebileceğini öne süren Young’ın bu kuramı, sonradan Alman fizikçi Hermann von Helmholtz tarafından geliştirildi; bu kuram günümüzde Young – Helmholtz üç renk kuramı olarak adlandırılır.

Young ünlü Rosetta Taşı üzerinde çalışma­ya 1814’te başladı. Başka kaynaklardan elde ettiği hiyeroglif yazıt metinlerle karşı­laştırmalar yaparak Rosetta Taşı’ndaki met­ni çözmeyi büyük ölçüde başardı.

Molekül boyutunun belirlenmesi, sıvılarda yüzey gerilimi ve esneklik gibi konularda da önemli çalışmalar yapan Young’ın ortaya koyduğu esneklik denkleminde yer alan esneklik sabiti onun adını taşır.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın