Yeni Konular

Tiroid Nodülü Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

526e584985e492dc143300927d985566Tiroid Nodülü Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid nodülü, en kısa tanımıyla, tiroid bezlerinin anormal şekilde büyümesidir. Bu nodüller, akışkan dolgulu bir yumru şeklinde ya da sert olabilir. Nodüller iyi huylu ya da habis olabilmektedir. Ancak nodüllerin %96’dan fazlası kansere neden olmamaktadır.

Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid bezleri, âdem elmasının altında boyunda bulunmaktadır. Kelebek şeklinde olan bu bezler, boynun ön kısmındadır ve istmus adı verilen dokuya bağlıdırlar. Tiroid bezlerinin aşırı büyümesi yumruların oluşumuna neden olmaktadır. Bu yumrular genellikle içi sıvı dolu kesecikler şeklinde ve iyi huyludurlar. Bir nodül soluk borusunu sıkıştıracak kadar büyüdüğünde, kişi de yutkunma zorluğu görülmektedir. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, nodüllerin sadece %4’ünün kansere neden olduğu tespit edilmiştir.

Tiroid Nodülü Neden Oluşmaktadır?

Tiroid nodülü oluşumunun 3 ana nedeni vardır. Bunlar:

 1. İyot yetersizliği
 2. Fiziksel maddelerden kaynaklanan vücutta troksin azalması
 3. Tiroid yetmezliğinden dolayı oluşan kronik tiroiditler

Kansere neden olan tiroid nodüllerinin, kadınlara nazaran erkeklerde oluşma ihtimali daha fazladır. Özellikle kafa ve boynun sürekli olarak radyasyona maruz kalması bu rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır.

Tiroid Nodülünün Belirtileri Nelerdir?

 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Yutkunmada zorluk
 • Hızlı kilo kaybı
 • Düzensiz kalp atımları
 • Ses kısılması ve konuşmada güçlük
 • Lenf yumrularında büyüme

Tiroid Nodülü Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid nodülünün en yaygın 2 tedavi seçeneği şöyledir:

 • Guatrın büyümesini engellemek için radyoaktif iyot kullanır. Ancak radyasyona bağlı bu terapinin bazı yan etkileri olabilmektedir. Özellikle hamile olan kadınların bu tedavi yönteminden kaçınması gerekmektedir.
 • Nodülün soluk borusuna baskı yaptığı durumlarda doktorlar, troksin üretiminin acilen azaltılması için levotiroksin adında bir ilaç yazarlar. Buna tiroid hormonu supresyon terapisidenmektedir.
 • Eğer nodüllerin kanserli olduğu yapılan tetkiklerin ardından kesinleşmişse, tek tedavi yolu ameliyattır.
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın