Yeni Konular

Trabzon Gezilecek Görülecek Yerler

27-10-2015_225424Doğu Karadenizin incisi olan Trabzon bölgenin Samsun’dan sonra en büyük şehridir. Zigana dağları ile Karadeniz arasına sıkışıp kalmış olan Trabzon birçok güzelliği içinde barındırır. Giresun, Rize ve Bayburt illeri ile sınırı bulunan Trabzon 2012 yılında büyükşehir belediyesi olmuştur. Tarihi bir kent olan Trabzon tarihte şehzadelere ev sahipliği yapmış olduğundan şehzade sancağı olarak da bilinen kentlerden biridir.

Zigana Geçidi
Zigana Geçidi

 

Trabzon denilince akla ilk gelen yerlerden birisi Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırıdır. O kadar yüksek dağlara nasıl inşa edildiği konusunda insanı hayretler içinde bırakan manastıra çıkarken aynı zamanda yeşilin her tonunu görerek kendinize görsel bir şölen yaşatabilirsiniz.

Tam olarak yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur ancak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Trabzon’ a gelecek olursanız ilk durak yeriniz Sümela Manastırı olsun. Sümela Manastırına yaz aylarında oldukça yoğun bir ilgi olur. Şehre hakim bir tepede bulunan Trabzon Kalesi bir yanında mavi bir yanında yeşili barındıran görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Şehrin turist çeken başka bir tarihi mekânı Vazelin Manastırıdır.

18-11-2015_214452

Civarın en eski manastırı olan Vazelin Manastırı günümüze kadar gelmeyi başarmış ender yapılardandır. Trabzon’un en çok duyulan mekânlarından biri de şüphesiz Uzun göldür. Doğal bir afet sonucu oluşan göl her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Heybetli çam ağaçları ve temiz havası ile yaz aylarında iğne atsanız yere düşmez Uzun gölde.

Trabzon Uzun Göl
Trabzon Uzun Göl

 

Buraya gelirseniz doğa yürüyüşleri yapabilir ve bisikletler ile gezebilirsiniz. Uzun gölde huzurlu bir tatil geçirmek için muhakkak önceden rezervasyon yaptırın. Uzun göl serin havası ve doğal güzellikleri ile son yıllarda Arap turistlerin uğrak yeri olmuş durumda.

18-11-2015_214733

Trabzon merkeze doğru uzanacak olursak kemer altında bulunan Osmanlıdan kalma tarihi Bedesten kentin eski kalıntılarından biridir. Günümüzde halen çarşı ve restoran olarak kullanılan mekânı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bütün gün gezip yorulduysanız Boztepe’ye çıkıp bir çay içerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

bedesten-trabzon-aymoli

Çayınızı yudumlarken Trabzon manzarasını ve gün batımını izleyebilirsiniz. Turistlerin başka bir uğrak mekânı bir heyelan Gölü olan Sera gölüdür. Sera gölü kenarındaki tesislerde oturup kuş sesleri eşliğinde keyfinize bakabilirsiniz. Yakın bir tarihte turizme kazandırılan Kızlar Manastırı da şehrin tarihi kalıntıları arasındadır.

Manastırın içinde bulunan öğrenci odaları, çan kulesi ve misafir odaları gibi bölmeleri gezerken tarihin derinliklerine doğru yol alacaksınız. Bütün sene şehirde yaşam sürdüyseniz ve bıktıysanız Trabzon da sizin için de seçenekler mevcut.

Birbirinden güzel ve doğa harikası olan yaylalarına çıkarak hem kendinizi dinlersiniz hem de temiz havadan yararlanmış olursunuz. Trabzon’un güzellikleri saymakla bitmez ancak seçeceğiniz her mekân sizi hoşnut edecektir. Hemen her adım başı yöresel yemekler bulabilir böylece Trabzon’ un mutfak kültürünü de yakından tanımış olursunuz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın