Yeni Konular

Trüf Mantarı Nedir Nerelerde Bulunur

2015-07-03_143356Trüf Mantarı zor bulunan ve zor yetiştirilen bir mantar türüdür. Kara elmas olarak da adlandırılan bu bitki türü bilinçli olarak yetiştirilmediğinde doğadaki hayvanlar tarafında tüketilmektedir. Trüf mantarı Dünyada belirli ülkeler tarafından yetiştirilmektedir. Bu ülkeler %45 Fransa, %35 İspanya, %20 İtalya’dır. Bu mantar ile egzotik yemekler ve tatlar yapmak kullanılır. Trüf mantarının 70 civarında çeşidi olduğu bilinmektedir. Trüf mantarı bulunduğundan itirabaren hızla tazeleğini ve sululuğunu kaybetmesinden dolayı 5 gün içinde tüketilmesi gerekir. Taze olanları kahverengi veya siyah bir kabuk ile beyaz bir iç yapısı olmaktadır. Trüf toprak altında yetiştiğinden 5-10 cm kazıma yapılması gerekmektedir. Boyları 1 cm ile 1 kg arasında olabilir.

2015-07-03_143346

Nasıl Tüketilir – Nasıl Yenir

Trüf mantarları, aroma ve tadını kaybetmemesi için dikkatli davranılmalıdır. Toprağın içinden geldiğinden dolayı toprak ile kaplanmış olabilirler. Pişirilmeden öncesinde kağıt havlu ile silinmelidir. Yıkamayınız çünkü yıkamak mantarın doğallığının bozulmasına ve çürümesine neden olacaktır. Topraktan çıktıktan sonra çabuk bir şekilde tazeleğini kaybedebildiği için bir an önce hava almayacak bir kaba alınmalıdır. Buzdolabında ise en fazla 2 hafta süre tutulmalıdır. Cam bir kavanozda saklanma süresi arttırılabilir ancak kurutma yapılmamalıdır. Kurutma yapıldığında besin değerlerini kaybetmektedir.

Pişirildiğinde de lezzetini kaybetmemesi için Trüf mantarı çiğ olarak da servis edilebilmektedir. Yemeklerde yanlarına doğranır veyahut üstüne serpiştirelerek servis edilebilmektedir.  Et yemeği yapılmasında ise etin arasına koyularak tadının ete de yansıması sağlanabilir. Bunun dışında peynir, yağ, yumurta gibi yiyeceklerin yanında güzel bir yardımcı besin olurlar. Trüf mantarı zeytinyağının içine koyularak lezzetinin, aromasının yağ tarafından alınmasını sağlayabilirsiniz. Dışarıda satılmakta olan trüf mantarlarının yağı olarak belirtilen yağlar da bu şekilde piyasaya sürülmektedir. Çünkü Trüf Mantarının yağı çıkarılamamaktadır. Dışarıda yiyeceğiniz bir spagetti dahi trüf ile yapıldığında maliyeti muazzam derece de yükselir. Onu her türlü yiyeceklerde servis edilebilirken görebilirsiniz.

Siyah Trüf zor bulunsa da Beyaz Trüf çeşidi daha da zor bulunur.

Yapılan araştırmalar meşelik kısımlarda bulunabildiği kanısı tespit edildi.

2015-07-03_143407

Domalan Trüf Mantarlı Yemek;Dilimlenmiş domalan mantarlarının, soğan ve biberle yarım saat kadar kavrulmasıyla hazırlanan yemektir.

Trüf Mantarlı Pappardelle;Klasik makarnalardan sıkılanlar için farklı bir lezzet olan bu yemeğin yapımı oldukça pratik. Trüf mantarı rendelenip sarımsak ve zeytinyağıyla karıştırılır. Hazırlanan bu sos, haşlanan pappardellelerin üzerine dökülüp harmanlanır. Yanında ona eşlik edecek bir de şarap varsa, bu basit yemek bir ziyafete dönüşür.

Trüflü risotto;Arborio pirinçleri zeytinyağı ile kavrulur ve üzerine şarap eklenir. Pirinçler şarabı çekince tavuk suyu eklenip pirinçlerin kırılmamasına özen gösterilerek 20 dakika kadar pişirilir. Daha sonra üzerine küçük parçalar hâlinde kesilmiş trüf, parmesan ve tuz eklenerek yenir. Trüfün tadını daha baskın hâle getirmek isteyenler, trüf yağı da kullanabilirler.

Fransız lezzetleri: Ravioli, Dana fileto; Makarnalı ve risottolu tarifler genellikle evde bile kolaylıkla hazırlanabilecek yemekler arasındadır; fakat Fransa’ya gidenler dilerlerse trüfle lezzetlendirilmiş kaz ciğeri, siyah trüfle doldurulmuş ravyoli, fırında trüfle demlenmiş trüf soslu dana filetosu gibi yiyecekleri; trüfün en taze, lezzetli olduğu ve güzel koktuğu yerde tatma imkânına sahip olabilirler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın