Yeni Konular

Tüketiciler Haklarını Nasıl Kullanabilir?

BİLİNÇLİ BİR TÜKETİCİ OLARAK HAKLARINIZ NELERDİR?

T.C. Anayasası’nın 172. maddesine göre; Devlet, tüketiciyi koruyucu ve aydınlatıcı önlemler almak zorundadır. Buna göre 23.Şubat.1995 tarihinde TBMM’nde kabul edilen 4077 sayılı Tüketici Kanunu ile Devlet, tüketicilerin sağlık, güvenlik ve ekonomik haklarını koruyucu, varsa zararını tazmin edici ve aydınlatıcı çeşitli önlemler almaktadır.

tuketici-hakem-heyeti

Bu kanuna göre, tüketicilerin aldığı mal veya hizmetten cayma hakkı 15 gün süre ile sınırlandırılmıştır. Mal hatalı ise yine bu süre geçerlidir. Ancak maldaki hata gizli ise ve tüketici bunu sonradan fark ettiyse bu süre 2 senedir. Bu durum, üzerinde açıkça defolu yazan mallar için geçerli değildir. Satıcı, sattığı ürün üzerinde tanıtıcı ve açıklayıcı etiket koymak zorundadır. Ayrıca sattığı mala en az 1 yıl tam garanti vermek zorundadır, bazı parçaları garanti dışında bırakamaz. Eğer mal garanti süresi dışında tamire ihtiyaç duyarsa, malın tamircide beklemesi gereken süre 30 gündür. Bu süreyi aşarsa ürünü yenilemek zorundadır. Garanti kapsamındaki bir ürünün tamiri için ücret istenemez ayrıca aynı arızayı 2 kez, farklı arızaları 4 kez tekrarladıysa yenisi ile değiştirmek zorundadır.

tuketici-haklari1

Eğer satış taksit ile yapılmışsa ürünün bedeli hiç bir şekilde artamaz. Tüketici bazı taksitleri erken öderse faiz indirimi yapılmaz zorundadır. Kapıdan satışlarda ise cayma süresi 7 gündür. Bu süre dolmadan tüketici firmaya noterden ihtarname çekerek ürünü iade etmek ve senetlerini geri almak isteyebilir. Bankadan alınan tüketici kredilerinde, sözleşmede yazılan faiz oranı tek taraflı olarak değiştirilemez. Yine borç erken ödenirse faiz indirimi uygulanmak zorundadır.

Ancak uyuşmazlığın yine de karşılıklı olarak çözülememesi halinde, tüketicinin ikametinin bulunduğu veya mal veya hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve kaymakamlık bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne, bunlar yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tüketici sıfatı ile başvurmanız gerekmektedir.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?          E- tebligat sistemi, …

Bir cevap yazın