Yeni Konular

Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyunu

Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyunu
Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyunu

Video oyunu yani bilgisayar oyunları, bilgisayar üzerinden ya da oyun konsollarıyla oynanır.

1990’lı yılların ortaları ve başlarında yaygın olarak konsol oyunları oynanırdı fakat 90’lı yılların sonlarında bilgisayar oyunları iyice yaygınlaşıp video oyunları sektöründe tahtı kimseye vermemiştir, fakat Sony, PlayStation’u çıkardıktan yaklaşık 10 yıl sonra bilgisayar oyunları sektörde tahtı konsol oyunlarıyla paylaşmıştır. Günümüze kadar gelen sıkı bir rekabet başlamıştır fakat günümüzde konsol oyunları neredeyse bilgisayar oyunlarını geride bırakmıştır, piyasaya sürülen her video oyunu konsol platformlarında sunulmadan bilgisayarlarda oynanmıyor. Fakat günümüzde dünyaca ünlü oyun şirketleri gerçek hayatı aratmayan grafiklerde oyunlar hazırlayıp piyasaya sunuyor fakat 1984’te piyasaya sunulan konsol oyununu asla geçemiyor, işte tüm zamanların en çok satan 10 oyunu.

 

TETRİS

TETRİS
TETRİS

Satılan Miktar: 143 Milyon

Rusyalı Mühendis Aleksey Pajitnov tarafından 1984’te tasarlandı ve aynı yılda piyasaya sürüldü.  1990’da dünyanın en popüler olan oyununun ismini mühendis; nümerik önek Tetra ve çok sevdiği spor dalı Tenis’in birleşiminden koymuştur. Belli bir süre sonra bütün platformlarda oynanmaya başlanmış ve farklı sürümleri tasarlanmıştır. Ayrıca Guinnes rekorlar kitabına göre tüm zamanların en çok oynanan 6. Oyunudur.

 

 

Wİİ SPORTS

Wİİ SPORTS
Wİİ SPORTS

Satılan Miktar: 82 Milyon

Wii Sports bandrollü olarak oyun 82 milyon ve buna artı olarak da 66 milyon kopya satmıştır. Ünlü şirket Nintendo tarafından tasarlanan oyun Japonya’da yapılmasına rağmen ilk olarak Kuzey Amerika’da 2. Ve 3. Aylarda Japonya’da piyasaya sürülmüştür. İsminde de olduğu gibi Wİİ oyun konsolu ile oyunlar satılmıştır. Wii konsoluda Japon şirket Nintendo tarafından geliştirilmiştir fakat oyun Japonya hariç bütün ülkelerde Wii konsolu ile verilmiştir.

 

 

 

 

 

MİNECRAFT
MİNECRAFT

MİNECRAFT

Satılan Miktar: 49,5 Milyon

İsveç merkezli şimdi de Microsoft’un sahibi olduğu Mojang tarafından 2009’da 1 haftada yazılmış ve  piyasaya sürülmüştür. Mobil, Bilgisayar ve Konsol olmak üzere 3 sürümü vardır ve 11 platformda halen oynanmaya devam ediyor. Oyun halen güncellenmeye devam ediyor. Mojang oyunu yapıp piyasaya sürdükten belli bir süre sonra Microsoft tarafından 2,5 Milyara satın alınmıştır.

 

 

SUPER MARİO
SUPER MARİO

SUPER MARİO

Satılan Miktar: 40,24 Milyon

Oyun 1985’te Shigeru Miyamato tarafından geliştirilmiş ve yine Japon şirket Nintendo tarafından piyasaya sürülmüş ve kısa sürede milyonlara ulaşmıştır.

 

 

 

 

MARİO KART Wİİ
MARİO KART Wİİ

MARİO KART Wİİ

Satılan Miktar:  35,53 Milyon

Oyun 2008’de Nintendo tarafından piyasaya sürülmüştür ve sadece Wii konsolu ile oynanmaktadır.

 

 

GRAND THEFT AUTO V
GRAND THEFT AUTO V

GRAND THEFT AUTO V

Satılan Miktar: 32,5 Milyon

Namı değer GTA 5 bilindiği gibi Rockstar Games’in GTA serisinde ki 5. Oyunudur. 2013’te sadece PS 3 ve Xbox platformunda 2015’te Microsoft yani PC platformunda piyasaya sunulmuştur ve sadece 1 yılda internet aleminde milyonlarca kopyası satılmış ve dağıtılmıştır.

 

 

Wİİ SPORTS RESORT
Wİİ SPORTS RESORT

Wİİ SPORTS RESORT

Satılan Miktar: 31,89 Milyon

Yine Nintendo tarafından geliştirilen oyun 2009’da piyasaya sunulmuştur ve 1 yılda bütün dünyaya yayılmıştır.

 

 

 

 

 

NEW SUPER MARİO BROS
NEW SUPER MARİO BROS

NEW SUPER MARİO BROS

Satılan Miktar: 30,38 Milyon

Oyun tekrardan 2006’da  ünlü bilgisayar mühendisi tarafından yazılmış ve Nintendo tarafından piyasaya sürülmüştür ve bu sefer oyunda farklı bir hikaye vardır.

 

 

 

Call of Duty: Modern Warfare 2
Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Modern Warfare 2

Satılan Miktar: 28,5 Milyon

Call Of Duty ile ünlenen şirket Activision tarafından geliştirilmiştir oyun Wii konsolu yani Nintendo için yazılmıştır fakat 10 Kasım 2009’da içinde Microsoft(PC) platformlarında bulunduğu 5 platformda aynı günde yayımlanmıştır.

 

 

Wİİ PLAY
Wİİ PLAY

Wİİ PLAY

Satılan Miktar: 28,02 Milyon

2006’da Nintendo tarafından piyasaya sürülmüştür.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın