Yeni Konular

Tuncel Kurtiz…

TİYATRO VE SİNEMADAKİ ROLLERİYLE ARTIK ÖLÜMSÜZ OLAN BİR SANATÇI; TUNCEL KURTİZ…

Tiyatro oyuncusu, sinema emekçisi ve senarist Tuncel Kurtiz’in yeni nesil ile tanışması her ne kadar Ezel dizisindeki Ramiz Dayı karakteri ile olsa da, Türk Sinema tarihi için Tuncel Kurtiz adı, aslında çok daha büyük anlamlar taşıyor. 1958 yılından beri aktif oyunculuk kariyerini sürdüren Kurtiz, 1964 yılından beri de beyazperde de sinemaseverlerin karşısına her seferinde unutulmaz rollerle çıkmayı başarıyor.

1.Şubat.1936 tarihinde, Selanik’li bir baba ve Boşnak bir anneden İzmit’te dünyaya gelen Tuncel Kurtiz, babasının devlet görevi nedeniyle 5 senelik ilkokul eğitimini tam 8 yerde bitirir. Bu çeşitlilik onun üniversite hayatına da yansır. Önce Hukuk Fakültesi sonra İngiliz Filolojisi, Felsefe, Psikoloji ve Sanat Tarihi okur ancak bu sefer hiç birinden mezun olamaz. Para kazanmak için yaptığı ilk iş ise; İETT’de ışık kontrollüğüdür.

1958 yılında içindeki tiyatro ateşi ile birlikte, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda ilk kez sahneye çıkar. Sinema ile tanışması ise; 1964 yılında Orhan Günşiray’ın yönettiği Şeytan’ın Uşakları ile olur. Arkasından ise unutulmaz filmleri; Yılmaz Güney yönetmenliğinde Sürü, Umut, Duvar, Tunç Okan yönetmenliğinde Otobüs ve Erden Kıral yönetmenliğinde Kanal gelir. 1981 de ise senaryosunu yazdığı Gül Hasan filmi ile Antalya’da ödül alır. 2011 yılında ise aynı festivalde Ömür Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olur.

12.Eylül darbesi sonrasında yakın arkadaşı Yılmaz Güney’in de sürgünde ölümüyle yurtdışında yaşamaya başladı. İsveç ve Almanya’da tiyatro kariyerine devam eder. 1986’da Shimon Dotan’ın yönettiği İsrail yapımı Hiuch HaGdi adlı film ile Berlin’de Gümüş Ayı’nın sahibi olur.

Özellikle 2007 yılında rol aldığı Asi ve 2009 da unutulmaz Ezel dizisi ile hiç istemediği halde popülerliği artar. Büyük aşkı Menend Kurtiz ile olan evliliğinden 2 çocuğu bulunan Tuncel Kurtiz 27.Eylül.2013 günü 77 yaşındayken İstanbul’da kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumar.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

8 yorumlar

  1. Direct Worldwide Levaquin Canada Best Buy Shop Mastercard

  2. Cheap Brand Name Viagra

  3. Registro De Propecia

  4. On Sale Stendra Tablet Australia Cod Accepted Long Beach

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir