Yeni Konular

Türkiye’de Öne Çıkan Film Festivalleri

Ülkemizde Düzenlenen Başlıca Film Festivalleri

Türkiye’de yıllardır gerçekleşen artık geleneksel bir hal almış film festivalleri bulunur. Ülkenin farklı illerinde gerçekleşen bu festivaller, yıldan yıla kendini geliştirir. Türkiye’de öne çıkan film festivalleri, sinemaseverlerin yüzünü güldürüyor. Talebin fazla olduğu başlıca film festivalleri şunlardır;

Antalya Altın Portakal Film Festivali

AKSAV önderliğinde gerçekleşen ülkemizin popüler film festivallerinden biridir. 1964’ten bu yanan verilen ve Türkiye’de öne çıkan film festivalleri arasında bulunan bir türdür. Medyada fazlaca yer bulan festivalde, ülkemizin en iyi filmleri ödül kazanarak başarılanın karşılığını alır.

altin-portakal-film-festivali

İstanbul Film Festivali

1982 yılında başlamış olup, bu güze değin kararlılıkla gelmiş bir festivaldir. Bu festivali IKSV düzenler. Tahmin edildiği üzere İstanbul ilinde düzenlenir ve bu festival kapsamında Altın Lale Ödülü verilir.

if-film-festivali

Ankara Uluslararası Fil Festivalleri

1998 yılı itibari ile Ankara’da verilmeye başlanan öneli festivaller arasındadır. İlkbahar mevsiminin mart ayında gerçekleşir ve ilgi büyük olur. Başkent Ankara’nın kültürel aktiviteleri arasında yer alır.

film-fesivalleri

İzmir Kısa Film Festivali

Ülkemizin 3. Büyük şehri olan İzmir’de gerçekleşen hoş bir festivaldir. İlk kez 1999 yılında yapılmış olan bu festival, İzmir Güzel Sanatlar Kültür ve Eğitim vakfı tarafından yapılır. Sonbaharın Kasım ayında gerçekleşen bu güzel festival, sadece ulusal filmlere ödül kazandırır.

izmir-kisa-film-festivali

Adana Altın Koza Film Festivali

Akdeniz bölgesini şenlendiren festivallerden biridir. Yılın Eylül ayında gerçekleşen bu festivallere ilgi güzeldir. Bölge halkının beğenisini alan bu festival, Koza Kültür ve Turizm Hizmetleri bünyesinde gerçekleşir. Değerli filmler, burada ödül alarak taçlanır.

adana-film-festivali

Film Ekimi

2001 yılı itibari iler gerçekleşmeye başlayan bir festivaldir. Türkiye’de öne çıkan film festivalleri içinde bulunan bu aktivite İstanbul’da gerçekleşir. Yoğun ilgi gören festival çeşitleri arasındadır.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın