Yeni Konular

Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Turşu Yapmanın Püf Noktaları
Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Yaz bitiyor. Soğuk kış günlerinde kuru fasulye ve pilava , kısıra en çok yakışan turşuyu yapmanın artık vakti geldi. Tezgahları ve sebze raflarını bir çok turşu malzemesi süslüyor. İşte turşu yapabileceğimiz sebzeler; Lahana, Havuç, Karnabahar, Acur ( küte),
Salatalık veya kornişon salatalık, Yerli biber, Yeşil biber, Yeşil domates, Kırmızı domates, Mor lahana, Turşunun içine koyacağımız malzemeler Hazır su, Sebze, limon tuzu, Turşu tuzu, Sirke, Maydanoz, Sarmısak, Yeşil fasulye, Erik, Tane kişniş, Arnavut biber, 1 çay bardağı dut pekmezi Turşu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır .

 

 

Sebzelerimizi çok temiz yıkamalıyız. Turşu suyunu hazır sudan kullanmalıyız, musluk suyunda klor olduğundan klor turşunuzu bozacaktır. Turşunun tuzu az olursa yumuşar, Salatalıklar ve acurlar küçükse hiç doğramadan atın. Elma turşunuza değişik bir tat verecektir. 5 kg bidon turşuya eklenen 1 çay bardağı dut pekmezi turşuya çok değişik bir lezzet katmaktadır.

 

 

Sebzelerimiz taze ve güzel olmalıdır, Mümkünse cam bidon kullanmalıyız sağlık açısından çok önemlidir. Yeni bidon kullanırsak daha temiz ve başka yiyeceklerin kokusu sinmediğinden daha lezzetli olacaktır. Kavanoz ve bidon kapaklarını mutlaka değiştirmeliyiz. Bidonların ağzını çok sıkı kapatmalıyız hava alırsa bozulur ve yumuşar. Bidonları alabildiği kadar çok doldurmalıyız. Tüm sebzelerinizi çiğden koymalısınız. Mor lahana turşunun rengini mor yapacaktır endişe etmeyin.

 

Hava sıcaksa bidonumuzu buzdolabında saklamalıyız. Havalar serinse balkonda güneş almayan bir yere koyup üzerini örtmeliyiz. Bidonu düz koymalıyız yan veya ağız üstü koyarsak suyu sızabilir. Yaptıktan hemen sonra tüketmeyin renginin dönmesini bekleyin ne kadar çok kalırsa o kadar lezzetli olacaktır. Turşunuzu çok sıcaklarda yapmamalısınız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın