Yeni Konular

Tutankhamun Hançeri

tutankham-un-768x768                Yapılan bir bilimsel çalışma sonucu ile Tutankhamun’ un mezarında ortaya çıkan altın hançer, demirden yapılmış olan bıçak yüzeyinin uzaydan  dünyaya gelmiş  göktaşından (meteorit) imal edildiği  ortaya çıktı.

Milan Politeknik  yaptığı açıklamasında “Meteorit demirin belirgin bir kısmı yüksek nikel oranına denk geldiğini tespik ettik” dedi. Fizik bölümünden mesul  Daniela Comelli, demir meteroitler bir çok tarafı tutankhamun-hançer-660x330demir nikel bileşiminden oluştuğu bilinse de, az miktarlarda kobalt, fosfor, kükürt ve karbon da içermektedir. İnsan imalatı olan demir malzemeler  maksimum  % 4 nikel içerdiği tespit edilirken, Kral Tutankhamun hançeri ise  % 11 nikel içerdiği tespit edilmiştir. Buna ilaveten bıçakta kobalt izlerine rastlanması , meteorit orjini olduğunu onaylamaktadır. Comelli açıklamasında “Hançerde bulunan nikel ve kobalt oranı demir meteoritleriyle ilişkili ve bu ilkel kondritik miktarı güneş sisteminde gezegen farklılaşmasıyla ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Kral Tutankhamun’un mezarında ortaya çıkan demirin  Altın hançerde M.Ö 14. yüzyılda demirciliğin başarıyla gerçekleştirildiğini gösteriyor.
Hikmet ÇOBAN

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir