Yeni Konular

TV ve İnsan

f391e3fd51a3ea44fcfa37399b09f239TV ve İNSAN

Ülkemizin TV ile tanışması ve bizleri kötü yönde etkileyen TV programları…

Ülkemizin televizyonla buluşması diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz geç olmuştur. Günümüzden yaklaşık 65 yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesinin çalışmaları ile Türkiye ilk televizyon kanalı ile tanışmıştır. Bilinenin aksine Türkiye’de yayın yapan ilk TV kanalı TRT değil İTÜ TV’dir. İTÜ TV TRT’nin yayın hayatına başlamasından tam olarak 16 yıl öncesinde yayınlarına başlamıştır.

Ülkemizde 1964 yılında çıkarılan yasa ile TRT haricinde bir radyo ve televizyon kurumunun yayın yapması yasaklandığı için 1970 yılında yayın hayatına son vermiştir. TRT ise 1968 yılının Ocak ayında Ankara stüdyoların da ilk yayınlarına başlamıştır.

Bu alanda tek başına kalan ve bu işi oldukça iyi devam ettiren TRT yayın hayatını ilk dönemlerinde haftada sadece üç kez ve 3 er saat olmak üzere başlamıştır. TRT yayın hayatının ilk dönemlerinde oldukça bağımsız bir şekilde doğru ve dürüst bir yayın ahlakı ile devam etmiştir. Fakat 12 Mart darbesi ile TRT’nin bu bağımsızlığı son bulmuştur.

Televizyon,ülkemize ilk geldiği yıllarda şuan ki gibi eğlenmek veya zaman geçirmek maksadıyla değil genellikle haber almak ve ulusun eğitim ve kültür düzeyini arttırmak amacıyla yayınlar yapmaktaydılar.

Bu durum fazla uzun sürmedi. Özel kanalların kurulması ile televizyon ülkemize ilk geldiği günkü amacından oldukça uzak bir görüntü sergilemeye başladı.

1989 yılında başlayan bu özel kanalların kurulması televizyon kullanımını eğlence sektörüne yönlendirmiş, televizyonu bir bilgi alma aracı olmaktan uzaklaştırmıştır. Diziler, programlar, Realite Showlar ve yarışmalar ile günümüzdeki haline gelmiş bulunmaktalar.

Günümüzde oldukça yüksek bir miktarda televizyon izlenme sayıları belirlenmiştir. Ayrıca televizyon sektörüne harcanan paraların oldukça yüksek olması bu işin ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Televizyon artık eskiden olduğu gibi gerekli olduğunda kullanılan bir ihtiyaçtan ziyade artık bir alışkanlık olmuş durumdadır.

Özellikle ev hanımlarının gündüz kuşağı programlarını izlemeleri hayatlarında rutin bir hal almıştır. Bu yayınlarda yapılan tartışmalar ve bilinçaltını kötü etkileyecek davranış ve tutumlar oldukça çoğalmıştır. Örnek verecek olursak eğer: Son olarak 2 karısını öldüren adam olarak bilinen şahsın, ülkemizde gündüz kuşağının yıldızı olarak bilinen Seda Sayan’ın programına çıkarılması ve yaptığı bu hareketlerin normal bir davranış gibi anlatılması büyük bir tepki almıştır. Sosyal medyada da büyük tepki alan bu davranış gerek ünlü kişilerden gerek ülkem insanından yeterli tepkiyi almış ve gerekilen yapılmıştır. Keşke bu olayda da olduğu bizlere zarar veren çocuklarımızın gelişmesinde büyük rol alan programlar hakkında da bu kadar duyarlı olabilsek.

Milletimizi bilinçlendirmek ve kültür seviyelerimizi arttırmak istiyorsak eğer bizlere en yakın olan televizyonlarımızdan başlamamız gerekiyor. Biz ne seyrediyorsak eğer çocuğumuz da aynı şeyi izlemektedir. Ve bu tür programlar ve yarışmalar gençlerimizin ruhsal ve bedensel yönden gelişmelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler biraz daha duyarlı ve dikkatli davranarak bu yanlıştan hem kendimizi hem de çocuklarımızı uzak tutabilir ve daha kültürlü ve zamanını boşa harcamayan kültür ve eğitim seviyesi daha yüksek bir hale gelebiliriz ülkece.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın