Yeni Konular

Üniversite Öğrencileri Tarafından Kurulan 10 Yabancı Şirket

Bir çoğu “Üniversite Öğrencileri Tarafından Kurulan” üniversitesini terk edip hedefini gerçekleştirmek için yola koyuldu. Bazısı yükselirken bir anda yok oldu. Bir çoğunu hepimiz biliyoruz yada bazılarını unutmaya yüz tuttuk. İşte onlar bazen iş yerinde kalarak hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştılar. Ya da kendi bagajlarında çalışmaya devam ettiler.

 

 

 

 

 

————————————————————————————————-

 

2015-07-06_133208

 

Şirket Adı: Microsoft

Kurucusu: Bill Gates

Üniversite: Harvard Üniversitesi

Kuruluş tarihi: 1975

 

 

Microsoft, ev bilgisayarı ve teknoloji dünyasındaki en büyük firmalardan biri… Bill Gates ve Paul Allen tarafından kuruldu. Küçük bir başlangıç ile milyon dolarlara ulaşacağını tahmin etmiş olmalılar.

 

Microsoft hikâyesi bu iki programlamacı dâhiler tarafıdan orta ve lise yıllarında bir araya gelmesi ile başladı. Bill Gates prestijli Harvard Üniversitesi girdi, ama sadece bir yıl orada tamamladıktan sonra, Paul onu ilk projesi- Microsoft anlatarak onu tamamen bırakmaya ikna etmeyi başardı.

 

Bill ve Paul ilk birkaç yıl boyunca kendilerini girmek için mücadele etti. Ancak, son olarak 1981 yılında IBM için lisanslı olan MS-DOS işletim sistemi ile altın çağını başlattılar.

 

2015-07-06_133257

 

Firma Adı: Yahoo!

Kurucular: Jerry Yang ve David Filo

Üniversite: Stanford University

Kuruluş Tarihi: 1995

Google yaklaşık 3 yıl önce, Ocak 1994’te, iki elektrik mühendisliği Stanford Üniversitesi’nden mezun Jerry Yang ve David Filo ile İnternette Jerry ve David Kılavuzu adında bir web sitesi yarattı. Site hiyerarşisinde düzenlenen diğer web sitelerine, arama için bir dizin olması gerekiyordu. Daha sonra, aynı yılın Mart ayında, onlar ‘Yahoo!’ olan kendi web sitesi ile değiştirildi. Terim ‘Yahoo’ bir kısaltma olarak kullanılan ‘Yet Another Hiyerarşik Organize Oracle anlamındadır.’ Yahoo bölgesindeki en popüler arama motorlarından biri haline geldi 90’larda ve eskiden Google gibi bugün ‘çoğu web kullanıcıları için’Google tarafından baskı nedeniyle, bu şirketi birkaç yıl için mücadele etti. başlangıç ​​noktasıdır. Yahoo, Google güçlenene kadar büyümesi iyiydi. Tabi ki, bu hala onu dünyanın ilk ve en büyük web sitelerinden biri anılmasına mani olmayacaktır.

 

2015-07-06_133342

 

Firma adı: Facebook

Kurucusu: Mark Zuckerberg

Üniversite: Harvard Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 2004

 

Harvard Üniversitesi (2004), Zuckerberg öğrencilerin birbirleriyle iletişime geçebilmeleri için Web sitesi oluşturmaya karar verdi. Onun Web sitesine koyacağı isim olarak da “Facebook” adını verdi.

 

Tanıtıldığı günden beri Facebook sosyal ağ dünyadaki en büyük isimlerinden biri içine bir küçük kolej projesinden başlayarak tırmandı ve her geçen gün daha da fazla üye çekmeye başladı. 2015 yılı itibariyle, Facebook 1440000000 aktif aylık kullanıcısı bulunuyor.

 

2015-07-06_133430

 

Firma adı: Dell Inc.

Kurucusu: Michael Dell

University of Texas Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 1984

 

1984 yılında Michael Dell Texas Üniversitesi’nde lisans bir öğrencisiydi. Üniversite yurt odasından,  PC Limited adı altında bir çalışıyordu. Burada bilgisayar parçaları satılıyordu ve o da kendi parçalarını üretmeye başladı. Sonra ailesinden 1000 Dolarlık yardım aldı. Üniversiteyi terk ederek tam zamanlı işine odaklanmaya karar verdi. 1985 yılında Turbo Bilgisayar olarak bilinen ve 795 Dolara satılan ilk bilgisayarını tasarlayıp satışa sundu.

Dell 1.000 $ yatırım ailesinden aldıktan sonra o onun iş büyüyen üzerinde tam zamanlı üniversite ve odak dışında bırakmak karar verdi. 1985 yılında, şirket ilk kendi kendini tasarlanmış bilgisayar sisteminin, 795 $ için satıldı Turbo PC olarak bilinen yaptı.

Bilgisayar yaparken farklı seçenekler çeşitli donanımlar ile alıcılara özel seçme özgürlüğünü verdi. Üretimin kendisi ilk yılında, Dell 73 milyon dolardan fazla hasılat yaptı ve şu anda Teksas’ın en büyük firmalardan biridir. Bugün, Dell kişisel bilgisayarların dünyanın köklü bir isimdir.

 

2015-07-06_133507

 

Firma Adı: WordPress

Kurucu: Matt mullenweg

Üniversite: Houston Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 2003

 

 

WordPress Matt Mullenweg, Houston Üniversitesi’nden lisans öğrencisi İçerik Yönetim Sistemi yapmak için Mike Little ve Michel Valdrigh ile işbirliği kararı alarak 2003 yılında kuruldu. WordPress kullanıcıları oluşturmanıza olanak sağlar PHP ile yazılmış bir açık kaynak ve ücretsiz bir araçtır ve merkezi bir kontrol panelini kullanarak bir web sitesi düzenlemenize olanak sağlar. Bu web sitesi tasarımı değiştirmek ve  metin editörü yanı sıra çok sayıda diğer menüleri içerir. WordPress bir ayda ortalama akıllara durgunluk veren 126 milyon tekil ziyaretçi alır ve Amazon ile karşılaştırıldığında 130% benzersiz trafik alır.

 

2015-07-06_133558

 

Firma Adı: Google

Kurucu: Larry Page ve Sergey Brin

Üniversite: Stanford University

Kuruluş Tarihi: 1998

 

 

Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde, Kaliforniya araştırma öğrencileri idi. Ocak 1996 yılında, daha iyi arama motoru oluşturmaya karar vermişlerdi. Arama sonuçlarını arama sayısına göre sıralama yerine, her bir web sitesine verilen değer ile sonuçlanmasını sağladılar.Onlar ‘PageRank’ kavramını tanıttılar ve buna dayalı yeni bir arama motoru ‘BackRub’ geliştirildi. Sonunda, Google arama motoru için 2011 Mayıs ayında kabul gördü. Google aylık kullamını ilk kez 2013 Ocak ayında bir milyarı aştı ve Google 2012’de bugün yılda 50 milyar dolar kazandığını açıklayan şirket oldu. Google her Internet kullanıcısı için ‘başlangıç ​​noktası ve aynı zamanda tüm büyük ve en popüler web arama motorudur.

 

 

2015-07-06_133635

Firma adı: Napster

Kurucusu: Shawn Fanning

Üniversite: Northeastern Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 1999

 

Napster, Shawn Fanning, Northeastern Üniversitesi mezunu bir öğrenci, John Fanning ve Sean Parker ile birlikte tarafından kuruldu. -Peer-to-peer dosya paylaşım ağı olarak geliştirilmiştir. Özellikle mp3 dosyalarını paylaşma imkanı bulmuşlardı. Üniversite öğrencileri arasında Haziran 1999 ayında hızlı bir şekilde çok popüler olarak kullanılmaya başladı.

Ancak, telif hakkı ihlali sorunları nedeniyle, Temmuz 2001 yılında hizmetin kapatılması için mahkeme emri verildi. Şirket bir anda buhar gibi uçtu ve kalan kaynaklar diğer şirketler tarafından satın alındı. Napster adı yinede hayatta başardı ve daha sonra 2011’De Rhapsody ile birleştirilmiş bir online müzik mağazası oldu.

 

2015-07-06_133753

 

Firma Adı: Time Dergisi

Kurucu: Britton Hadden ve Henry Luce

Üniversite: Yale University

Kuruluş Tarihi: 1923

 

 

Time Dergisi, ABD’nin en ikonik ve en popüler dergilerinden Britton Hadden ve Henry Luce iki Yale mezunları tarafından 1923 yılında kuruldu. Daha önce Yale Daily News için Başkan ve yönetici editör olarak, sırasıyla çalıştı, vardı.

Yale Günlük Haberlerinde daha önce sırasıyla başkanlık ve yönetici editör olarak çalışmışlardı. Time dergisi Amerika’da ilk haftalık dergi oldu ve piyasaya sürülmesinden sonra çok çabuk popüler oldu. Bugün bile, dünyanın en büyük anılan haftalık haber dergilerinden biri olarak kalır.

 

2015-07-06_133847

 

Firma adı: FedEx

Kurucusu: Frederick W. Smith

Üniversite: Yale Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 1971

 

Yale Üniversitesi’nde öğrencisi Frederick W. Smith bir gecede teslim hizmeti sağlayan ekonomik sınıfı konu alan tez için kağıt sundu. Profesörü ona böyle bir şeyin imkansız olduğunu söyleyerek “C” vermiş.

 

Onun bu yazısı 1971 yılında, 4 milyon dolar miraslı sermaye artı girişim sermayesi ile birlikte 91 milyon dolarlık yardım ile bugün dünyanın en büyük küresel Kurye Hizmetleri biri haline gelen FedEx (Federal Express) kurulmuştur.

 

2015-07-06_133923

 

Şirket Adı: Reddit

Kurucu: Steve Huffman ve Alexis Ohanian

Üniversite: University of Virginia

Kuruluş tarihi: 2005

 

Reddit kullanıcılar kendilerini kayıt ve içerik, metin mesajları, resimler, ya da doğrudan bağlantıları da dahil olmak üzere çeşitli bağlantılar göndermeye yarayan, haber, eğlence ve sosyal ağ web sitesidir. Kullanıcılar ayrıca sitenin farklı sunumları pozisyonuna karar vermek için oy verebilirler.

 

Reddit Huffman ve Alexis Ohanian Steve, 22 yaşındayken 2005 yılında, Virginia Üniversitesi’nde oda arkadaşı tarafından kuruldu. 2006 yılında Condé Nast Yayınları tarafından satın alınmıştır. Reddit, bugün, San Francisco, Kaliforniya merkezli ve Condé Nast ana şirketi Advance Yayınları hala en büyük hissedarı olsa da, bağımsız olarak faaliyet göstermektedir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

11 yorumlar

 1. Vay beee nerden nereye Türkiye de böyle ilerlemler kadetebilsek super olcak

 2. Everything is very open with a precise description of the challenges.
  It was definitely informative. Your site is very useful.
  Thanks for sharing!

 3. Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to
  write a little comment to support you.

 4. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I
  decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my
  mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

 5. Your way of explaining the whole thing in this article is truly good, every one be able to effortlessly know it, Thanks a lot.

 6. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a
  tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 7. A person essentially assist to make severely posts I would state.

  That is the first time I frequented your web page
  and up to now? I surprised with the analysis you made
  to make this particular put up extraordinary. Fantastic job!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir