Yeni Konular

Ünlülerin Fotoğrafları Nasıl Çalındı

İcloud hesabından ünlülerin mahrem fotoğrafları çalınan ve bunları da yayınlayan internet korsanları, herkese korku saldı hem de icloud bulut uygulamasının sorgulanmasına neden oldu.

İnternet içerikleri 31 Ağustos 2014’de Hollywood ünlülerinin fotoğraflarının sızdırılması ile çalkalandı.

İlk sızdırılan ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence ve manken Kate Upton olmak üzere birçok ünlü bulunmaktadır.

Fotoğrafları sızdıran kişi ünlünün adını içeren bir liste yaparak yayınladı.

Fotoğraflarını ilk etapta 4chan.org isimli resim olanaklı mesaj ekranında yayınlıyor. 4chan yönectiicleri müdahale etselerde bu kısa sürede bile internette tüm fotoğraflar yayınlanıyor.

Küfürlü ve hakaretlerin çok olduğu 4chan sitesinde kullanıcılar “The Happening” mistik olay anlamına gelen kelimeyi harfini değiştirerek “The Fappening” adını verdiler. Fap “mastürbasyon” anlamına gelmektedir.

Bu şekilde yani “The fappening” olarak aratırsanız ünlülerin +18 görüntüleri çıkabilir.

Tam bu sızıntı biterken ve resimlere müdahale edilirken tekrar Fappening 2 adı verilen ikinci saldırı başladı. Bundan sonra sızdırılan ünlü sayısı 75’i aşmış fotoğraf sayısı 1600’lere ulaşmıştı.

 

Jennifer Lawrence, Kate Upton, Mary Elizabeth Winstead, Kaley Cuoco, Kirsten Dunst, Jessica Brown Findlay gibi ünlülerin fotoğrafları kendilerine ait olmadığını ifade ettiler.
british indie film award 7 061210  – kate-upton-a3kkdk-34   Jennifer-Lawrence-465463  mary-elizabeth-winstead_5794656  Kirsten-kirsten-dunst-16461_56746_3453

Sızıntılar halen net olarak bilinmese bile Apple iCloud servisine fatura kesildi ve onlardan olduğu belirtiliyor. Yani ICloud günah keçisi durumunda.

 

 

Nasıl Ele Geçirildi? Hackerlerın hesap geçirme yöntemleri nelerdir?

Saldırıların çeşitleri var. Öncelikle milyonlarca şifreyi algoritmalı programlar ile arka arkaya deniyorlar. Şifreniz ne kadar basit ise o kadar kolay kırılıyor.

Çoğu servis şifre korumaya sınır koyuyor veya doğrulama kodu istiyor.

Sürpriz olan ise Apple’ın koymamış olması!

Başka bir yöntem ise mail ile şifrenizi onaylayın tarzı bir posta göndermek. Linke tıkladığınız anda gönderilen formu doldurdunuz. Yazarken daha şifrenizin hacker tarafından elde edilmiş olması yüksek ihtimaldir.

Diğer bir yöntem her zaman aynı şifreyi kullanmak. Bu da çok kolay ele geçirilmesini sağlıyor. Hatta çoğunlukla telefon, twitter, facebook, icloud tüm hesaplar aynı şifre oluyor ve kolaylık ele geçiriliyor.


ICLOUD FOTOĞRAF KORUMASI İÇİN NE YAPILABİLİR

Eğer telefonunuzda icloud varsa bunu iPhone ile yedeklemeyi iptal ederek koruyabilirsiniz. Bu en garanti yöntem gibi görünüyor şuanda…

Bunu yapmak için Ayarlar menüsünden > iCloud > Fotoğraflar > “Fotoğraf yayınımı kapat” tıklayın. Böylece artık fotolar iCloud’a gönderilmeyecek.

Bu nedenle el ile yedeklemenizi yapmanız gerekiyor.

 

Diğer koruma yöntemi ise şifrenizi güvenli şekilde seçmek.

  • Şifreniz küçük büyük harfler içermeli ve özel karakterler kullanılmalı.
  • Tahmin edilebilecek bir şifre olmamalı. Doğum tarihiniz, memleketiniz, memleket numaranız, nüfus bilgisi gibi…
  • Ardışık rakamlar veya isim tarih türü şifre kullanmayın.

 

ICLOUD GÜVENLİK ARTTIRDI

Artık iCLoud fotoğrafları iki aşamalı doğrulamayı geçen ay aktif etti. Bu özellik parola dışında kısa mesajla iPhone’umu bul uygulaması ile doğrulama gerektiriyor.

 

FBI konula ilgili ilgilendiğini açıkladı.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın