Yeni Konular

Uygarlıklar Anası Adıyaman

3c51e972ca8a96c410a92ef38d294c6fBatı ve Doğu medeniyetlerinin beşiği Adıyaman.. Çeşitli rivayetlere konu olmuş Adıyaman’da putlara tapan bir baba ve yedi oğlu vardır. Oğullar puta tapmasından ötürü babalarından hiç memnun değillerdir. Yedi çocuk bir gün babalarının evde olmadığı esnada evdeki putları kırarak Allah’ı tek tanrı ilan ederler. Babaları bunun üzerine yedi oğlunu da öldürür. Ölen oğulların anısına Adıyaman’da bir manastır yaptırılır. Bu üzücü olaydan sonra yerleşim alanı genişleyen şehre Yedi Yaman adı verilir. Yedi Yaman ilerleyen tarih sürecinde adını Adıyaman olarak değiştirir.

Diğer bir rivayet ise; Adıyaman’ın ortasında Mansur tarafından bir kale yaptırılmıştır. Yaşayan ahali bu kaleye Hısn-ı Mansur adını verir. Mansur Kays kabilesine mensup Emevi komutanlardan biridir. İlerleyen zamanlarda halkın telaffuzunun gelişmesiyle Hısn-ı Mansur ismi “Hüsnü Mansur” olarak değiştirilmiş ve şehre bu isim verilmiştir.

Başka bir rivayet; Adıyaman’ın coğrafi yapısından dolayı üç yönden vadilerle çevrili olması, bu vadilerde enva’i çeşit meyve ağaçları bulunmasından ötürü yaşayan halk buraya güzel vadi anlamına gelen Vadi-i Leman adını vermiş ve zamanla bu isim Adıyaman olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilişinden sonra 1926 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla şehrin ismi Adıyaman olarak tescil edilmiştir.

M.Ö 40.000’e uzanan şehir tarihin en eski yerleşim birimi olma özelliğini taşımaktadır. Adıyaman tarihsel evrimlerinde Paleolitik, Kalkolitik, Neolitik ve Tunç Devri uygarlıklarına misafirlik etmiş şehirlerden biridir. Bu uygarlıklar sonrasında Hititler, Frigler, Asurlar tarafından keşfedilerek hüküm sürmüştür. 6. Yüzyılın başlarında Perslerin egemenliği altına girmiş ve yönetilmiştir. Bundan sonraki dönemlerde Büyük İskender’in bölgeyi işgalinden sonra Makedon imparatorluğu Adıyaman topraklarına sahip olmuştur. Zamanla gücü düşmeye başlayan imparatorluğun zaafından istifade eden Kommagene krallığı bağımsızlığını ilan ederek bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Kronolojik tarihe bakıldığında bu tarihten sonra Adıyaman’ın Doğu Romalılar tarafından istila edilerek Bizans idaresinde bulunduğu, Emevi İmparatorluğu, Abbasiler, Hamdaniler, Bizanslılar, Eyyübiler, Selçuklular, Memluklular ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği görülür. Adıyaman avcılık dönemine öncülük eden önemli şehirlerden biridir. Arkeologlar tarafından merak konusu olan araştırma sahasıdır. Yapılan kazı ve araştırmalar sonucu Neolitik dönemlere ait çakmak taşından balta, kazıcı aletler, pişirilmiş topraktan taslar ve kaplar, madensel eserler, heykeller, Bizans seramikleri, ilk yerleşim zamanına ait takı eşyaları, Osmanlı Döneminde mühürler, bilezikler, Selçuklu döneminde yapılan hayvan ve insan figürleri vb. tarihsel zenginlikler bulunmuştur.

Adıyaman’ı günümüzde cazibeleştiren, binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekmeyi başaran dünyanın 8’nci harikası Nemrut Dağı’dır. Nemrut’un zirvesinde bulunan ve herkes tarafından bilinen Helenistik Çağ’da inşa edilmiş tapınak mezarı dünyanın en değerli kültür varlığı olarak kabul edilmiş ve UNESCO listesindeki yerini alarak TC. Devleti tarafından milli park olarak ilan edilmiştir. Dünyada en görkemli güneşin doğuşu ve batışı Nemrut’un zirvesinde izlenir. Nemrut’ta bulunan dev heykeller yapılan tarihsel araştırmalar neticesinde bu eserlerin Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Adıyaman kültürü, tarihsel kalıntıları, doğası, coğrafi özellikleri, konumu, kendine has mutfağı, sanayisi, yöresel halk oyunları, gezilecek yerleri, müze ve ören yerleriyle anlatılamayacak kadar övgülere layık şehirlerden biridir. Buraya gittiğinizde; Adıyaman’ın müzesini, turistik ve tarihi yerlerini ziyaret etmeniz, Kâhta’da birbirinden lezzetli balık menülerinden yemeniz, Besni Üzümü’nün tadına bakmanız, bu yöreye özgün Adıyaman Kebabı, Adıyaman Tavası, Şillik Tatlısı yemeniz, Harfane Gecesi’nde bulunmanız, Oturakçı Pazarı’nda keyifli bir alışveriş yapmanız, Adıyaman “Cicim Heybesi”, kilim, minyatür Nemrut heykelleri almanız, Nemrut’ta güneşin doğuşu ve batışını mutlaka izlemeniz,  vaktinizi dolu dolu geçireceğiniz pek çok aktiviteler var.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın