Yeni Konular

Uzay’a Doğru Yolculuk ve Uzay Keşif Araçları

Uzay'a Doğru Yolculuk ve Uzay Keşif Araçları
Uzay’a Doğru Yolculuk ve Uzay Keşif Araçları

İnsanoğlu,uzayda ancak çok kısa bir yol kat etmeyi başarabildi.Güneş sistemi ve ona bağlı cisimlerinin sırlarını çözebilmek için insansız keşif araçları kullanıldı.Birer robot kaşif olan bu araçlar ölçüm, araştırma, kayıt ve deney yapmak, bunlara ek olarak da fotoğraf çekmek için gerekli malzemeler ve aygıtlarla donatıldı.Bu keşif araçlarının hedeflerine ulaşması yıllarca sürebileceği için,  bu süre içinde yol boyunca karşılaştıkları gökcisimlerinin fotoğraflarını çekip, bilgi toplayabilirler.Bu araçlar ilk olarak Ay’a, Venüs’e ve Dünya’nın çevresine gönderildi.Sovyetler Birliği 1960’tan beri Venera serisinden 18 uzay keşif aracını gezegenimizin çevresine gönderdi.Uzaya gönderilen keşif aracından bir çoğu yüksek atmosfer basıncı ve şiddetli sıcaklık yüzünden yok olduğu halde, bazıları da işe yaradı ve faydalı bilgiler toplamaya yetecek kadar uzun süre dayandı.

Bu Araçlardan Bazıları şunlar:

MARINER 2
Amerikan keşif aracı olan Mariner 2, 1962’de Venüs’e ulaştı.Bu keşif aracı,o günden bu güne kadar Venüs hakkında bir çok bilgi topladı.Ayrıca çevremizdeki oluşumlar hakkında bu keşif aracı bir çok bilgi edindirdi.

GIOTTO
Giotto adlı uzay keşif aracı ESA(Avrupa Uzay Komisyonu) tarafından, Arienne roketi kullanılarak 1985 yılında fırlatıldı.1986 yılında Halley Kuyrukluyıldızı ile karşılaşan keşif aracı, bu kuyrukluyıldızın içine doğru 605 km gitti.Merkezin fıstık biçiminde, karanlık ve kraterleşmiş bir şekilde olduğunu görüntüledi.Sovyetler Birliği ve Japonya, uzaya Giotto gibi Halley Kuyrukluyıldızı’nı incelemesi için birçok keşif uydusu gönderdi.

MAGELLAN Keşif Uydusu

Nasa,Macellan keşif uydusunu 1989 yılında Venüs’e yolladı.Bu uydu radar kullanarak gezegen yüzeyinin büyük bir bölümünün haritasını çıkarmayı başardı.Uydunun topladığı bilgiler,bilim adamlarının,yüzeyin üç boyutlu bir bilgisayarmodelini yapmalarınayardımcı oldu.Böylece Venüs’ün,yanardağlarla kaplı olduğunu keşfettiler.

Yazan:Emre SALMAN

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir