Yeni Konular

Vanilya Özütünün Bilinmeyen 6 Kullanım Yolu

Vanilya Özütünün Bilinmeyen 6 Kullanım YoluVanilya Özütünün Bilinmeyen 6 Kullanım Yolu

Vanilya, Orkidegillerden genellikle tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Günlük hayatta bir bu bitkinin yaklaşık 20 cm uzunluğundaki siyah renkli ve acımsı tatlı meyvesini kullanıyoruz.Vanilyanın 3 farklı kullanım şekli vardır. Vanilya bütün olarak yani çubuk şeklinde, öğütülmüş olarak ya da vanilya özütü halinde kullanabilirsiniz. Genellikle kahve ve çikolatalarda, likörlerde, tatlılar ve hamur işlerinde aroma katması amacıyla kullanılan Vanilya, kozmetik sektörünün de yoğun kullandığı bitkilerdendir.

Vanilya Özütünü Başka Nasıl Kullanabilirim?

1-Buzdolabındaki kokuları yok eder.

Vanilya özütü emdirilmiş bir pamuk parçasını buzdolabınızda saklarsanız kötü kokuların gittiğini göreceksiniz.Hem yer kaplamayacak hem de çok hafif bir esans verecektir.

2-Mikrodalga fırınınızı temizler.

Küçük bir kaseye bir miktar vanilya özütü dökün ve yüksek ısıda 1 dakika süreyle çalıştırın. Ardından bir kase de su kullanırsanız yeniden farksız olacaktır.

3-Yeni boya kokusunu yok eder.

Yeni açılmış boyanıza 1 yemek kaşığı vanilya özütü ekleyin ve karıştırın. Kokulardan kolay etkilenenler için harika bir kullanım sağlar.

4-Evinize hoş koku verir.

Ampullerinize birer damla damlatın. Isıyla beraber hoş bir koku yayılacaktır. Haftada bir yenilemeyi unutmayın.

5-Böcek ilacı yerine geçer.

1 yemek kaşığı özütü 1 kase suda seyreltin. İşte sinek ilacınız hazır! Vücudunuza rahatlıkla sıkabilirsiniz. Falat önceden alerjik olup olmadığınızı küçük bir bölgede denemenizi öneririz.

6-Hafif yanıklarda etkili.

Serinletici etkisiyle hafif yaralanmalarda tedavi edicidir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın