Yeni Konular

Vincent van Gogh Hakkında Gerçekler

Vincent van Gogh en iyi ve en büyük sanatçı, sanat alanında örnek çalışmalarıyla tanınan biriydi. Kesinlikle en özgün sanatçılarından biri olarak lanse edilebilir. Hollanda’nın güney bölgesinde Groot-zundert’da 30 Mart 1853 yılında doğmuş, Vincent van Gogh’un hayatı boyunca çeşitli sorunlar ile mücadele etmiştir. O aşırı derecede yoksulluk ve açlık çekti, delilikle suçlandı ve hatta alkol bağımlılığı ile savaştı. Çok yetenekli bu kişinin yüksek sanatına rağmen hayatında mücadele, ağrı ve acı ile boğuşmak zorunda kalmıştır. Bir çok başyapıtı paha biçilemez olarak söylenir. Fakat bu sanata ulaşmanın bedelinde ağır bir yaşam yolculuğu olmuştur. 

 

-Vincent van Gogh sanat alanında titrek bir başlangıcı vardı. Kendisi hayatının büyük kısmında firmada satıcı olarak çalışmıştır.

24-08-2015_004133

– Onun ne yazık ki doğumunda ölen aynı isimde abisi vardı.

24-08-2015_004159

– Tıbbi konularda hayatı boyunca sorunlar yaşadı. Raporlarda onun şizofreni, temporal lob epilepsisi ve diğer zihinsel ve fiziksel koşullarda zorluklar yaşadığı belirtilir.

Arles Köprüsü İsimli Eseri
Arles Köprüsü İsimli Eseri

– Başlangıçta tıpkı babası gibi papaz olmak istemişti.

– İlk boyalı resmini 27 yaşında yaptı.

24-08-2015_004411

– Sanatçı olarak sarı rengi daha fazla tercih etmiştir. Ayçiçekleri resminde bunu fark edebilirsiniz.

– Japon sanatından etkilenmiştir. Onlardaki cesur renkler ve dekoratif tasarımlar kullanımını sevdi.

24-08-2015_004338

– Japon stili etkisi ‘Arles Yatak Odası’ resminde çok açıktı. Burada, onun kendi odası ile düz alanların renklerin kullanımı ve kullanılan kalınlıklar Japon etkisi olduğunu özetliyor.

– Aşırı yoğun olarak soğuk palet renkler kullandığı için onun hafif renk körü olduğu ima edilir.

Red Vineyard

– Ömrü boyunca sadece “Kırmızı üzüm bağı” (Red Vineyard) eserini sattı. Ölünce satım işlerini kardeşinin karısı devraldı.

– Birçok pigmentlerin yer aldığı resimleri vardı. Zaman içinde renkler değişmiş, kararsızlaşmış ve bu yüzden biraz bozulmalar olmuştur.

Van-Gogh-Portre

– Kendi izlenimini resmetmeyi sevmişti. 30’dan fazla Self-Portreler çizmiştir.

Gece Teras Kafe'de - Cafe Terrace at Night
Gece Teras Kafe’de – Cafe Terrace at Night

–  Ünlü tablosu , “Gece Teras Kafe’de”nin “Son Akşam Yemeği” tablosunun değiştirilmiş bir versiyonu olduğu sanat eleştirmenleri tarafından kabul edilir.

Yıldızlı Gece - Starry Night
Yıldızlı Gece – Starry Night

– 1889’da, Van Gogh akıl hastanesinde, ‘Starry Night’ boyadığı düşünülmektedir. Sanatsal yorumlamada bu resmin matematiksel kavram ve türbülans içerdiği söylenir.

24-08-2015_004833

– Bir epileptik nöbet geçirdiği sırada, bir ustura ile çok iyi arkadaşı Paul Ganguin’a (ünlü bir Fransız ressam) saldırmaya çalışmıştır. Arkadaşı kulağının bir kısmını kesmesinden sonra kurtulabilmiştir.

24-08-2015_004941

– 37 yaşında ağır depresyon geçirmiştir. Bir arazide kendisini bir silah ile vurarak öldürmüştür. (29 Temmuz 1890) Bu yüzden 37 yaşında vefat etmiştir.

– Kardeşi Theo öldükten 6 ay sonra kendisi vefat etmiş ve onun yanına defnedilmiştir.

– Onun son sözleri şöyle olmuştu; “La tristesse durera toujours ” anlamı “hüzün sonsuza kadar sürecek”.

 

Vincent van Gogh’un resimlerinde dünya çapında sanatçıların milyonlarca insan için ilham kaynağı olmaya devam edecek bir sanatçıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın