Yeni Konular

Vitamin Eksikliği Nelere Mal Olur?

vitamin-eksikligi-cesitleri-nedenleri-yol-actigi-sorunlar-2016-04-13_162826VİTAMİN EKSİKLİĞİ NELERE MAL OLUR?

İnsan vücudu vitamin üretimini kendisi yapamadığı için vitamin tüketimi oldukça önemlidir. Büyümemiz, gelişmemiz ve tükenen enerjinin yerine gelmesi için vitamin tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Vücudun sağlıklı büyümesi için olmazsa olmazı olan vitamin kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar: Suda eriyen vitaminler ve yağda çözünebilen (eriyen) vitaminlerdir. Yağda eriyen vitaminler D, E, A, K vitaminleridir ve bunlar yağda erir. Vücudun bir köşesinde depolanan yağlar gerektiği zamanda kullanıla bilir. İşte bu devrede üst kısımda saydığımız dört vitamin özelliğini gösterir.  Suda eriyen vitaminlere baktığımızda ise karşımıza C ve B vitamini çıkıyor. Suda çözündükleri için günü birlik alınması gereken bu vitaminler de oldukça önemlidir.
Vitaminler bünyeye sağladıkları önem çerçevesinde dikkate alındığında oldukça özel ve önemlidir. Böyle özel ve önemli sayılan bu vitaminlerin alınmaması halinde bir çok hastalık meydana gelmektedir. Vücut bünyesi vitamin bulamadığında hücreler çalışamaz hale gelir. Çünkü sarf edilen enerji hücreler sayesinde gerçekleşir. Ancak vitaminin alınmaması hayatınıza mal olabilir…

 Vitaminlerin Alınmaması Halinde Meydana Gelen Bozukluklar ve Vitaminlerin Özellikleri 

 *A Vitaminin Özellikleri: Tahıllar, yeşil sebzeler, domates, havuç ve daha bir çok yiyecekte bulunan A vitamini vücudu enfeksiyona karşı korur ve hücrenin yenilenip canlanmasın sağlar.

 A vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar? 
Bu vitamin eksik olduğunda görmede bozukluk, saç ve tırnakta kırılmalar, yüksek tansiyon, enfeksiyona karşı vücudun direnç gösterememesi, halsizlik ve cilt kuruluğu gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

 *B12 Vitaminin Özellikleri: Süt, sakatat gibi besinlerde bulunan B12 vitamini sindirim sisteminini iyi çalışmasını sağlar. Sindirimin yanı sıra proteinin vücut tarafından kolayca işlenmesini da sağlar. Çocukların gelişimi için sıklıkla tüketilen B12 vitamini hücrelerin yenilenmesi bakımından da oldukça önemlidir.

 B12 Vitamini Eksik Olduğunda Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?
Alzheimer, B12 vitamininin eksik olduğunda kendisini gösterir. Oldukça büyük bir sorun olan Alzheimer kalıcı sinir rahatsızlığıdır.  Uyuşukluk, iştahsızlık, halsizlik gibi rahatsızlıklar da B12 vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelir.

 *B6 Vitamini: Kalbin güçlenmesine yardımcı olan B6 vitamini aynı zamanda kan hücrelerini yenileyip düzenli çalışmasını sağlıyor. Kolesterolün düşmesine katkı sağlayan B6 vitamininin faydaları saymakla bitmez.  Bağışıklık sistemi için de oldukça önemli olan B6 vitamini yumurta, havuç, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler ve daha bir çok besinde bulunmaktadır.

 B6 Vitamininin Eksik Olmasından Dolayı Meydana Gelen Rahatsızlıklar 
Eksikliğinde bir çok rahatsızlık meydana gelmektedir. Özellikle böbrek taşı oluşumu en çok rastlanılan rahatsızlıktır. Bunun dışında sinir sisteminde bozukluk-aksama, kansızlık, halsizlik gibi sorunlar meydana gelmektedir.

 *B1 Vitamini: Kan dolaşımını düzene koyduğu için vücudun vazgeçilmezleri arasındadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için de önemli olan B1 vitamini diğer B vitaminlerinin özelliklerini taşımaktadır. Yumurta, balık, peynir ve tahıllarda bolca bulunana B1 vitamini sıklıkla tüketilmelidir.

 B1 Vitamini Eklik Olduğunda Bir Çok Rahatsızlığa Yol Açar
Özellikle sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar B1 vitamininin eksikliğinden dolayı meydana gelir. Yorgunluk ve dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluk da B1 vitamininin eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir..

 *C Vitamini: Hücrelerin kendisini yenilemesi, vücudu dış etkenlere karşı korumak için kullanılan C vitamini turunçgiller, çilek, yeşil biber, maydanoz, domates gibi besinler de bulunur.

 Eksikliğinde Meydana Gelen Rahatsızlıklar
C vitamininin yeterli derecede alınmaması romatizma, kas zayıflığı, selülit, diş çürümesi, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar ve daha bir çok rahatsızlık meydana gelebilmektedir..

 *D Vitamini: İskelet sistemi için oldukça önemli olan D vitamini  yeşil sebzelerde, zeytin yağında ve balıkta bulunmaktadır.

 Eksikliği Nelere Mal Olur?
D vitaminin eksikliği yaşayan kişilerde raşitizm hastalığı, diş eti hastalıkları, diş çürümesi ve daha bir çok rahatsızlık görülmektedir. D vitamini eksikliği ilerleyen yaşlarda kendisini daha ağır göstermektedir.  Kemiklerde deformasyon olarak kendisini gösteren D vitamini eksikliği çok ağır olduğu için yaşı ilerlemiş insanların hayatını tehdit etmektedir..

 *E Vitamini: İçeriğinde bulunan Antioksidan dolayı kansere karşı koruyucu kalkan olan E vitamini, hücrelerin sürekli kendisini yenileyerek yaşlanmayı geciktirmektedir.  Cinsel hayat için de çok önemli olan E vitamini bir çok besinde bulunmaktadır (badem, bitkisel yağlar, ceviz,  tahıllar, ayçekirdeği,  yeşil yapraklı sebzeler…).

 E Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?
Yeterli derecede alınamayan E vitamini kısırlık,  iktidarsızlık, cinsel yaşamda bozukluk-isteksizlik ve erken yaşlanma gibi bir çok soruna yol açmaktadır.

 *K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini, E vitamininde bulunan Antioksidan dolayı kanserin önüne geçmeyi başarıyor. Hücre yenilenmesi bakımından oldukça güçlü olan K vitamini, kemik yapısını güçlendirmek ve kemik erimesinin önüne geçmek için de oldukça önemli..  Karnabahar, brokoli,  lahana, brüksel lahanası ve daha bir çok sebzede K vitamini bulunmaktadır.

 K Vitamini Eksik Olduğunda Hangi Rahatsızlıklar Meydana Gelir?
Vücudun erken yaşlanması, yaraların geç iyileşmesi, çabuk hastalanıp geç iyileşmek ve daha bir çok rahatsızlık K vitamininin eksik olmasından dolayı meydana gelir..

Görüldüğü gibi her vitamin çok önemlidir. Kimisi kansere karşı direnç sağlarken kimisi de yaraların çabuk iyileşmesi, kemiklerin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle her vitaminden almalıyız. Özellikle küçük çocuklar için büyük önem taşıyan vitaminler gerektiği miktarda alınmalıdır. Anne karnında ki bebekler için de oldukça önemli sayılan vitaminler doğal yolla alınırsa bebeğin sağlığını korumuş olursunuz (bazı hamileler gebelik süresince vitamin hapı kullanmaktadır, bu haplar doğal yolla alınana vitaminlerin sağladığı yarar kadar etkili değildir)…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın