Yeni Konular

Vitaminler Nedir – Vitamin Çeşitleri Nelerdir

VitaminlerVitaminler Nedir – Vitamin Çeşitleri Nelerdir

Vitaminler, canlıların yaşamsal olaylarının dillenmesinde görev alan moleküllerdir. Enzimlerin koenzim kısmını oluştururlar. Her enzim çeşidi kendine Özgü vitaminle çalışır. Vitaminlerin parça-lanmal sırasmda enerji açığa çıkmaz. Besinlerle alındıklarında sindirilmeden kana geçerler.

Sudâ ve yağda eriyen vitaminler olmak özere ikiye ayttltr.

1. Yağda Eriyen Vitaminler (A, D, E, K)

A Vitamini : Görme yeteneğini ve mukozanın direncini arttırır. Et, yumurta ve karaciğerde bulunur. Bitkilerde karoten şeklinde bulunur. Eksikliği gece körlüğüne ve mukozanın kurumasına neden olur, bulaşıcı hastalıklara karşı direnç azalır. Fazlası karaciğerde depolanır ve zehirlenmelere neden olur.

D Vitamini: Karaciğerde pro vitamin (ham vitamin) D Şeklinde sentezlenen D vitamini, deride ultra-viole ışınlarının etkisi İle (aktif) vitamin D olur. Kalsiyum tuzlarının atımını ve kemiklerin sertleşmesini sağlar. Salık, et, süt ve yumurtada bol miktarda bulunur, Eksikliği çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi hastalığına neden olur.

E Vitamini : Bazal metabolizma olaylarım düzenler. Üreme sisteminin çalışması üzerinde etkilidir ve diğer vitaminlerin koruyucusudur. Et, karaciğer, süt, buğday, soya fasulyesi ve sebzelerde bulunur. Gebeliğin devamına etki yapan E vitamininin eksikliği gözlenmemiştir. Klinik deneylerde hayvanlarda kısırlığa neden olduğu gözlenmiştir.

K Vitamini : Kanın pıhtılaşması için gerekli maddeyi yapar. Kalın bağırsaklarda yaşayan bazı bakteriler tarafından sentezlenir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Eksikliği durumunda kanın pıhtılaşması görülür.

2015-05-10_234421

2. Suda Eriyen Vitaminler (B vitaminleri, C vitamini)

Suda eriyen vitaminlerin fazlası boşaltımla atıldığı için zehirlenmelere neden olmazlar.

B Vitaminleri: Bazal metabolik olayların düzenlenmesinden sorumlu bir grup vitamindirler.

B vitaminleri et, karaciğer, maya, buğday, çavdar, mısır ve sebzelerde bulunur.

Eksiklikleri yorgunluk, konsantrasyon azalması, midede az asit oluşması, kansızlık, merkezi sinir sisteminin dejenerasyonuna neden olur. Ayrıca hemoglobin yapımından da sorumludur.

C Vitamini : Bağ dokusu ve kılcal damarların yapımı için önemlidir. Enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Patates, meyve, taze sebze, karaciğer ve sütte bulunur. Eksikliği ilkbahar yorgunluğuna, yaraların geç kapanması ile kan kaybı eğiliminin artışına sebep olur. Ayrıca eksikliği skorbit hastalığına neden olur.

 

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın