Yeni Konular

Vitaminlerin İşlevleri Nelerdir?

 VİTAMİNLERİN ÖNEMİ

İnsan vücudunun gelişmesinde etkili olan faktörler bulunmaktadır. Bunların başında hiç şüphesiz ki vitaminler gelmektedir. Vitaminler insan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirmesinde gerekli olan organik maddelerdir. Dışarıdan besinler yoluyla alınmaktadırlar bunun sebebi ise vücutta sentezlerinin az olmasıdır. İnsan vücuduna bu vitaminlerin işlevleri nelerdir diye soracak olursak; bunları kısaca özet geçmeye çalışmak yararlı olacaktır. Pek çok vitamin çeşidi olduğu gibi bunların işlevleri de kendi içlerinde değişmektedir.

vitaminin-islevleri2

A Vitamini

A vitamini yağda erir. Ve ısıya dayanıklı bir özelliği vardır. En önemli işlevleri ise görme, büyüme ve üreme gibi konularda gelişim sağlamaya yarıyor olmasıdır. Ayrıca embriyo gelişimi ve bağışıklık sistemi için olumlu işlevlere sahipken doku hücresi farklılaşmasında da gereklidir.

C Vitamini

Suda eriyen, ekşi tadı bulunan bir vitamindir. Ayrıca ısıya dayanıksız olması söz konusudur. Bu vitaminlerin işlevleri nelerdir diye bakacak olursak, ilk sırada ateşli hastalık ve zehirlenmelerden koruma özelliği gelmektedir. Ayrıca kansızlığı önleyen bir işlevi mevcuttur.

vitaminin-islevleri3

D Vitamini

Bu vitamin yağda eriyen bir vitamin olma özelliğine sahiptir. İşlevlerinden bahsedecek olursak kemiklerin güçlenmesinde büyük bir rol oynadığını söylemek doğru olacaktır.

vitaminin-islevleri

E Vitamini

E vitamini en önemli vitaminlerden biridir. Günlük yiyeceklerde yeterli miktarda bulunmasından dolayı insanlarda eksikliğine dair belirtilere pek sıklıkla rastlanmamaktadır. Yağda eriyen bir özelliğe sahiptir. Bu vitaminin en önemli işlevi cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yarar sağlama özelliğidir.

Genel Hatları ile

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan biri olarak karşımıza çıkan tüm bu vitaminlerin işlevleri nelerdir sorusuna en net haliyle şu şekilde cevap vermek doğru olacaktır; insan vücudu vitaminler yardımı olmadan pek çok hayati fonksiyonu yerine getirmekte zorlanacaktır. Bu sebeple bahsettiklerimiz dışında da pek çok vitamin mevcuttur ve işlevleri insanın yaşayışının önemli sebeplerindendir.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın