Yeni Konular

Vitaminlerin İşlevleri Nelerdir?

Hayatımızı devam ettirmemizde ve vücut sağlığımızı korumamızda çok önemli işleve sahip olan vitaminlerin işlevleri nelerdir dendiği zaman birçok husus öne çıkmaktadır. Hangi vitaminin hangi işlevi var ve hangi görevleri var, bunlara yakından bakalım.

A VİTAMİNİ

Büyüme, diş ve kemik gelişimi ile üreme fonksiyonlarında işlevi olan A vitamini enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artıran özelliğe sahiptir. Saçların ve tırnakların sağlıklı kalmasını sağlayan A vitamini, Ispanak, kereviz ve havuç gibi besinlerde bol miktarda bulunan A vitamini maydanoz, kuşkonmaz ve kayısı gibi besinlerde de bulunmaktadır.

a-vitamini

D VİTAMİNİ

İnce bağırsakta kalsiyumun emilimini sağlayan D vitamini sindirim sistemi üzerinde etkiye sahiptir. Aynı zamanda kalsiyumun dişlerde ve kemiklerde tutulmasını sağlayan D vitamini, yumurta, balık, tereyağı, sebze, et ve en dikkat çekici olarak güneşte bulunmaktadır.

d-vitamini

E VİTAMİNİ

Vitaminlerin işlevleri nelerdir dendiğinde öne çıkan hususlardan biri de E vitaminin işlevleridir. Alzheimer hastalığı tedavisinde olumlu etkiye sahip olan E vitaminin antioksidan etkisi vardır. Hücreler üzerinde de yapılandırıcı etkiye sahip olan E vitamini hücrelerin yenilenmesini ve daha uzun yaşamasını sağlamaktadır. birçok besin kaynağında bulunan E vitamini, Ceviz, marul, soya fasulyesi, ıspanak, lahana, yulaf ve kereviz gibi besin kaynaklarında bulunmaktadır.

vitaminler

K VİTAMİNİ

Karaciğerde pıhtılaşma işlemlerinde etkin rol oynayan K vitamini, kanamalı hastalara verilmektedir. İnek sütü, yeşil biber, yumurta ve tereyağı gibi besinlerde K vitamini bulunmaktadır.

k-vitamini

C VİTAMİNİ

Vücudumuzun üretemediği bir vitamin olan C vitamini bazı hayvanlar ve bitkiler üretebilmektedir. Vitaminlerin işlevleri nelerdir hususunda önemli bir yere sahip olan C vitamini, eksikliğinde, dilde hassasiyet, hayal görme, kusma, bulantı, kilo kaybı, yanma, el ayaklarda uyuşma, kas gerilmeleri gibi sağlık sorunları görülmektedir.

c-vitamini

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın