Yeni Konular

Vizesiz Avrupa Seyahati Mümkün mü?

VİZESİZ AVRUPA SEYAHATİ MÜMKÜN MÜ?

Bilindiği gibi Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine iş, eğitim, sağlık ve turizm gibi hangi amaçla olursa olsun seyahatlerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. Avrupa’da yer alan ancak Avrupa Birliği olmayan ülkelere vizesiz seyahat mükmünken, Avrupa Birliği üyelerine Schengen Vizesi olarak tabir edilen ve bütün Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan vizenin alınması hali hazırda zorunludur ve bu vizeyi almak oldukça zahmetli bir süreç içerir.

vizesiz-seyahat

Yunanistan’ın Ege Adaları’na günlük seyahatlerde hali hazırda uygulanan günlük turlar için vizesiz seyahat söz konusudur. Günlük seyahatler için geçerli olarak düzenlenen bu vize işlemi, Schengen Vizesi almanın zorluklarına katlanmadan verilmekte olup,  sadece Yunanistan’ın seyahat edilecek yeri ve kısa bir süre için geçerlidir. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’a günlük seyahatler dışında vizesiz seyahat mümkü değildir. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti aynı birliğe üye olduğundan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanan istisnalar dışında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye vizesiz giriş yapmaları mümkün değildir.

schengen-vizesi

2016 yılı başında Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyalogu Mutabakat Metni ile Geri Kabul Anlaşmasının imzalanması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat umudunu doğurmuştur. Suriyeli mültecilerin iadesi, Türkiye’de barındırılması karşığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat yolunu açan bu anlaşmanın 2016 yılı içerisinde yürürlüğe gireceği değerlendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı  Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu konudaki umut verici beyanları, 2016 yılı yaz aylarında vizesiz seyahat ederek Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilecekleri konusunda umutlar artmıştır. Anlaşma yürürlüğe girdiğinde Danimarka, İngiltere ve İzlanda’ya yine vize almak gereklidir. Çünkü bu ülkeler vize anlaşmasına dahil değildir. Avrupa Birliği ile Danimarka hükümeti arasındaki vize anlaşmasındaki özel durum nedeniyle, İngiltere ve  İrlanda ise farklı güvenlik ve adalet sistemlerine tabi olduklarından, söz konusu anlaşma yürürlüğe girdiğinde dahi bu ülkelere vizesiz seyahat edilemeyecektir. Mevcut durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Avrupa Birliği ülkelerine bir vize serbestisinin bulunmadığını, Schengen Vizesi almanın zorunlu olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize serbestisi uygulanması konusunda bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin olumsuz görüşte olduklarını hatırlatmakta fayda var.

vizesiz-avrupa-seyahati

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın