Yeni Konular

Vücudu Yavaşlatan Metabolizmayı Bozan Diyet Yanlışları

2015-05-07_073238Havaların ısınması ile birlikte yavaş yavaş yaz sıcakları ve yaz tatilleri de başlıyor ve bunun çoşkusu bedenimizi sarmalarken artık kışın alınan kilolarda canımızı sıkmaya başlıyor.

Aldığımız bu fazla kiloları bir an öncesinde verme telaşıyla zayıflamak amaçlı yapılmış olan yanlışlar, metabolizmamızda tamiri zor direnç hasarlarlarına sebep oluyor.

 

Gazete ve dergilerde kısa zamanda 3-5 kilo verdireceğini vaat eden yepyeni diyetler önümüze çıkıyor. Bu bilinçsizce uygulanan diyet türleri, önce başlarda netice veriyor gibi kilo kaybı gibi düşünülse bile, yapılan rejim hataları, metabolizmayı yavaşlatıyor, yoruyor ve kilo kaybı karşısından bedenimiz, verdiği kilodan fazlasını geri almakla kalmamakta, bir de bunları depolamaya başlıyor. Hatta sağlığımız üstünde de çok zarar seyreder bir hale bırakıyor bizi…

diyet-hatalari
Doğru olarak adlandırılan rejim yanlışları, bağırsak yavaşlığından, böbrek yetmezliklerine, damarların tıkanmasına, kalp krizlerine civarı fazla çok fizyolojik rahatsızlığa yol açmakla kalmıyor, sinirsel bozukluklar, anksiyete bozuklukları ve zor ve ağır depresyonlar ile bizi baş başa bırakıyor.

Peki en sık sık yapılmış olan rejim yanlışları nelerdir, perhizde ve rejimde vücudun direnci nasıl kırılır, metabolizmayı ne yorar, perhizde nelere hangi kurallara uyulmalı, zayıflamak amaçlı yapılmış olan yanlışlar neler?

Diyet Yanlışları
Diyet Yanlışları

Gelin metabolizmayı yoran rejim yanlışlarını beraber kurcalayalım ve zayıflamak amaçlı ne yapmamız ve ne yapmamamız gerekiyor bunlara bir bakalım.

 

Diyette Neler Yapılmalı ve Yapılmamalı?

?* Rejim yaparken hiç bir şeyin tüketiminde ya da kısıtlamasında aşırıya kaçmamak.

?* Kulaktan dolma verilere itibar ederek metabolizmayı harap etmemek ve diyet yaparken bir doktora danışılmalı ve uzman kontrolünde zayıflanmalı.

?* Rejim kesinlikle bir uzman denetimi altında yapılmış olan fizyolojik etkinlik ile desteklenmeli.

?* Metabolizmayı yoran rejim hatalarından kaçınmalı.

İşte Vücudu Yoran 7 Diyet Yanlışı

İşte Vücudu Yoran 7 Diyet Yanlışı
İşte Vücudu Yoran 7 Diyet Yanlışı

1- Fazla Meyve Tüketmek

Fazla Meyve Tüketmek
Fazla Meyve Tüketmek

Sık sık yapılmış olan rejim yanlışları listemizin en başında gelenlerinden biridir. Limitsiz meyve tüketmenin bir zararı meydana gelmediği kanaati geliyor. Meyveler mevsiminde tüketildiğinde fazla yüksek besin değeri meydana gelen ve sıhhat amaçlı çok yararlı birer natürel şifa kaynağı olmakla beraber , içerdikleri früktoz, insülinden müstakil davranış etmekte ve bu da karnın etrafında yağlanmaya neden olmaktadır. Diyet yaparken de meyvelerin tüketiminde bağımsız olmadığımızı, sınırlarmızı çizeceğimiz porsiyonlarda, ihtiyacımızın gerektiği ölçüsünde meyve tüketmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

 

2- Karbonhidrat Tüketimini Tamamen Bırakmak

Karbonhidrat Tüketimini Tamamen Bırakmak
Karbonhidrat Tüketimini Tamamen Bırakmak

Diyet yanlışları içinde en yaygın olanlarından biri de, karbonhidrat tüketiminin tamamıyla bırakılmasıdır. Beynin fonksiyonlarını mahaline getirirken gereksinim duyduğu enerji meydana getiren Glikoz kesildiğinde, düşünsel faaliyetlerde gerileme başlar. Bununla Beraber ilerleyen dönemlerde, karbonhidrat ihtiyacının karşılanmaması, bitkinlik, yorgunluk, uyarı eksikliği, adele kaybı benzeri hayat kalitesini düşüren kritik sıkıntılara sebep olur . Zaman içinde meydana gelen anlık tatlı krizleri de genellikle diyetlerin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebeple olacak kadar kuvvetlidir.

 

3- Bitkisel Çaylarının Şuursuz Ve Fazla Tüketimi

 Bitkisel Çaylarının Şuursuz Ve Fazla Tüketimi
Bitkisel Çaylarının Şuursuz Ve Fazla Tüketimi

Diyet ile ilgili doğru malum yanlışlardan biri de, nebat (bitki) çaylarının şuursuz tüketimi ve tüketiminde aşırıya kaçılmasıdır. Bağırsak faaliyetlerini hızlandırma, bedendeki fazla sudan ve ödemden kurtulma benzeri amaçlarla içilen bitkisel çaylar yanlış ve fazla tüketildiğinde, böbrek hasarlarına, bağırsak tembelliğine, kalp ritminde bozukluklara sebep oluyor , tansiyonda anlık değişikliklere sebep oluyor. Nebat çaylarını bir uzmana danışarak tüketmek en doğrusu.

 

4- Zayıflama Hapları Kullanmak

Zayıflama Hapları Kullanmak
Zayıflama Hapları Kullanmak

Mantığa uymayan vaatlerde bulunan ve televizyon ve diğer yayın organlarında yer alan reklamlar ile kilo sorunu meydana gelen kişileri rahatlıkla tuzağına düşüren zayıflama ilacı, karaciğer ve böbrek yetmezliğine, kalp krizlerine ve neticesi ile ölüme bile giden problemlere sebep olabiliyor . Bu ilaçların kullanımından kaçınmak ve sıhhatli , natürel yöntemlerle kilolardan kurtulmak en uyumlu olanı.
5- Çok Fazla Spor Yapmak

 Çok Fazla Spor Yapmak
Çok Fazla Spor Yapmak

Zayıflamak isteyenlere diyetlerini kesinlikle fizyolojik aktiviteyle desteklemeleri uzman kişiler aracılığıyla öneri edilmektedir . Ancak spor öncesi ve sonrasında beslenme programlarına uyulmadan, bilinçsizce, uzunca müddetli ve vücudun kaldırabileceğinden zor egzersizler inşa etmek , adele kayıplarına, anlık kalp krizlerine ve metabolizmayı bozan neticelere sebep olabiliyor .
6- Bir Takım Besinlerin Tüketimini Tamamıyle Bırakmak

Bir Takım Besinlerin Tüketimini Tamamıyle Bırakmak
Bir Takım Besinlerin Tüketimini Tamamıyle Bırakmak

Rejim yanlışları içinde sıkça rastlananlardan biri de bir takım besinleri fazla kalorili oldukları gerekçesiyle beslenme programının dışarısında tutmak. Bunu yapmak yerine bu besinleri, kısıtlı porsiyonlar şeklinde tüketmek ve sahip oldukları faydalardan vazgeçmemek daha doğru bir tercih olacaktır.
7- Doktora Danışılmadan Tatbik Edilen Hazırlıklı Rejim Programları

Doktora Danışılmadan Tatbik Edilen Hazırlıklı Rejim Programları
Doktora Danışılmadan Tatbik Edilen Hazırlıklı Rejim Programları

Her zaman Tv, gazete ve dergilerde ismini artık duyduğumuz yüzlerce perhizi , bir uzmana danışmadan yapmak da zayıflamak amaçlı yapılmış olan davranışları, yiyecekleri tüketmek yapılan yanlışlardan biridir. Herkesin bizzat fizyolojik yapısı ve hayat tarzı doğrultusunda uygulaması gerekli olan beslenme menüsü kendine özgü ve hazır olarak gelen rejim programları yapmak metabolizmaya ve vücuda zarar veren neticeler doğurabiliyor. Bu yüzden mantık dışı hareketlerden kaçınmalıyız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın