Yeni Konular

William Addis 1780 de hapishanede hangisini bulmuştur

William Addis 1780 de hapishanede ilk diş fırçasını bulmuştıur.
Tarih boyunca insanlar ağızlarını ve dişlerini temizlemek için bir çok yöntem denediler. Bitki kökleri, ağaç dalları, çeşitli hayvanların tüyleri ve hatta kuş tüyü bile kullanıldı.Özellikle Hint ve Arap medeniyetleri tarafından kullanılan bitki dalları ve kökler diş temizliğinde önemli rol oynadı. Araplar tarafından kullanılan misvak, antiseptik etkisi ile bilinen en önemli diş fırçası.Dişleri temizlemek için kullanılan malzemelerden bir tanesi de kumaş. Fakat bakteri barındırma konusunda oldukça tehlikeli olan kumaşlar ağız sağlığı açısından tehlikeli görülmekteydi.On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında, diş fırçasını icat eden adam olarak bilinen William Addis ingiltere iç savaşı zamanında hapse mahkum edildi.

Hapishanede geçirdiği süre boyunca, ağız bakımını iyileştirme konusunda daha fazla zaman buldu. Hayvan kemikleri üzerine delikler delerek ve o delikler üzerine birer uçları birbirine bağlanmış kıllardan bir demet haline getirdi. Kılların Alt kısımlarını kemiğe yapıştırarak sağlamlaştırdı. Böylece modern diş fırçası doğdu.

William Addis 1780 yılında hizmete girdiği bilinen Addis adındaki firmasını kurdu ve bilinen en eski diş fırçası üreticisidir.

Dr. West?in buluşu olan naylon diş fırçaları ise 1938 yılının Eylül ayından itibaren ABD?de satışa çıkarıldı.

1961 yılında da New York?ta Squibb firması ilk elektrikli diş fırçasını yaptı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın