Yeni Konular

William Shakespeare Hayatından Kesitler ve Eserleri

05-10-2015_232429William Shakespeare ve Hayatı

Shakespeare tüm dünyanın bildiği ünlü yazarlar arasındadır ve bir çok eseri uzun yıllardır tiyatroya çevrilerek sergilenmektedir. Çok büyük bir tiyatro yazarı olan shakespeare, adını tüm dünyaya duyurarak herkes tarafından tanınan bir yazar haline gelmiştir. İngiltere de 1564 yılında doğmuştur. Yaptığı tüm eserler tüm dünyadaki dillere çevrilerek herkes tarafından okunmuş ve sevilmiştir. Daha çok küçük yaştayken 18 yaşında, Anna hathaway adlı bir kadınla dünya evine girmiştir. Susanna adında, hamnet adında ve judith adında üç tane dünya tatlısı çocuğu oldu. Sonraki yıllarda tiyatro alanında hizmet verecek büyük bir şirket kurdu. Daha çok komedi alanında ya da tarih alanında yazan shakespeare sonradan farklı alanlara yönelmiş ve değişik konularda yazılar yazmıştır. Sonraki yıllarda trajedi konularına da ağırlık vermiş ancak yaşadığı dönemde günümüzde kazandığı bu büyük üne kavuşamamıştır.

William Shakespeare
William Shakespeare

William Shakespeare ve Eserleri

Romeo ve Juliet. Tüm dünyanın okuduğu müthiş bir eser, şarkılara bile konu olmuş bir eser olmuştur. Bir kadın ve erkeğin imkansız aşkını anlatan eser bir çok kez sahnelenmiştir.
Hamlet. İçerisinde bir çok gizemi barındırmakta, sihrinde yer aldığı bu eser Freudun Oedipus Kompleksinin en güzel örneğini sergilemiştir. Annesine olan gizli aşkı simeleyen bu eser aslında bir çok kuramı içerisinde barındırmakta.
Yanlışlıklar komedisi.
Veronalı iki centilmen.
Hırçın kız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın